Fevralın 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin binasının Böyük akt zalında “Birinci Türkoloji Qurultayın qurucuları və dərsləri: tarix və müasirlik” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransın təntənəli açılış mərasimi keçirilib. Konfransda iştirak edən Türkiyənin İstanbul Universitetinin professorları Osman Fikri Sertkaya və Ayşe Gül Sertkaya bizimlə öz təəssüratlarını bölüşüblər.
Bakıya dəfələrlə səfər etdiklərini vurğulayan Ayşe Gül Sertkaya hər gəldiklərində paytaxtın daha da gözəlləşdiyinin şahidi olduqlarını, inşa edilən yeni binalar, aparılan restavrasiya işləri sayəsində şəhərin görünüşünün təmamilə dəyişdiyini, Bakının tam bir Qərb şəhərinə çevrildiyini qeyd edib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında da dəfələrlə olduqlarını bildirən alim bir çox elm adamı ilə tanışlıqlarından və birgə əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcudluğundan bəhs edib.
Professor Osman Fikri Sertkaya isə hələ 38 il bundan əvvəl, 1988-cı ildə Türkiyə nümayəndə heyətinin rəhbəri olaraq, Bakıya ilk gəlişini xatırlayıb, həmin vaxt “Kitabi Dədə Qorqud” Kollokviumunun məhz Azərbaycanın paytaxtında təşkil olunmasından danışıb: “Bakıda, Azərbaycanda çoxsaylı elmi toplantılarda iştirak etmişəm. Bu il Bakıya ilk gəlişimin 38-ci ildönümüdür. Hələ 1987-ci ildə Moskvada bir çox tanınmış elm adamları ilə müzakirələr apararkən, məndən soruşdular ki, “Kitabi Dədə Qorqud” Kollokviumu harada keçirilsin, mən də cavab verdim ki, Bakıdan başqa bir yer düşünməyin. Türk dünyasının qəlbi Bakıdır.
Daha sonra dastanın 1300 illik yubileyi ilə əlaqədar da Bakıda toplaşdıq, Heydər Əliyevi burada dinləmək şərəfi bizə nəsib oldu. Qeyd edim ki, Heydər Əliyevin çox gözəl nitqi vardı. Burada çox dost qazandıq, bir çoxu artıq aramızda yoxdur, onların əziz xatirələrini rəhmətlə anırıq. Hələ 1988-ci ildə Bəxtiyar Vahabzadəni görmək şərəfinə də nair olmuşuq. Çox xatirələrimiz var. Ən son itirdiyim azərbaycanlı dostum akademik Tofiq Hacıyev idi.
İndi biz yenidən Bakıdayıq, bütün dostlarımızı yad edirik. Azərbaycanlı qardaşlarımıza sağlıqlı, xoşbəxt həyat arzulayıram, hər şey könlünüzcə olsun”.

27-го февраля в Большом актовом зале здания Президиума Национальной академии наук Азербайджана состоялась торжественная церемония открытия международной научной конференции «Организаторы и уроки Первого тюркологического съезда: история и современность». Приехавшие в Баку для участия на конференции профессора Стамбульского университета Осман Фикри Серткая и Айше Гюль Серткая поделились с нами своими впечатлениями.
Подчеркнув, что они с супругом посещали Баку неоднократно, Айше Гюль Серткая заметила, что с каждым приездом они становятся свидетелями преображения столицы, благодаря возводимым новым зданиям и реставрационным работам внешний облик города совершенно изменился, Баку стал западным городом.
Ученый рассказала и об их участии на различных мероприятиях в Национальной академии наук Азербайджана, знакомстве и сотрудничестве со многими деятелями науки.
А профессор Осман Фикри Серткая рассказал о своем первом визите в Баку в 1988 году, когда он во главе турецкой делегации приехал в столицу для участия на Коллоквиуме «Китаби-Деде Горгуд»: «Я принимал участие на многочисленных научных мероприятиях в Баку, Азербайджане. В этом году исполняется 38 лет с моего первого визита в Баку. Ещё в 1987 году во время дискуссий в Москве у меня спросили, где лучше провести Коллоквиум «Китаби-Деде Горгуд». Я ответил, что только в Баку, даже не думайте о каком-то другом городе. Сердце тюркского мира – это Баку.
В последующие годы я бывал в Баку неоднократно, мы собирались здесь и во время празднования 1300-летия эпоса, имели честь слушать блестящую речь Гейдара Алиева. У нас появилось много друзей в Азербайджане, многих из них уже нет с нами, мы глубоко чтим их светлую память. Ещё в 1988 году мы познакомились с Бахтияром Вагабзаде. У нас много воспоминаний. Последним из наших азербайджанских друзей ушел академик Тофик Гаджиев.
Сейчас мы вновь в Баку, вспоминаем всех наших друзей. Желаю нашим братьям азербайджанцам здоровья, счастливой жизни, пусть все будет так, как вы желаете».