Martın 11-də Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi yanında Toponimiya Komissiyasının iclası keçirilib.
İclasda komissiyanın sədri İsa Həbibbəyli bildirib ki, gündəliyə Quba rayonunun inzibati ərazi dairəsinin tərkibinə daxil olan yaşayış məntəqələrinin adlarının dəyişdirilməsi ilə bağlı məsələ daxil edilib.
Bildirilib ki, ölkə ərazisində vaxtilə süni şəkildə dəyişdirilmiş, müxtəlif dövrlərdə məkirli məqsədlərlə saxtalaşdırılmış 40-dan artıq yer adının Toponimiya Komissiyası tərəfindən bərpa edildiyini söyləyib. Qeyd olunub ki, aparılan dəyişikliklər Azərbaycanın milli maraqlarına və dövlətçilik mənafeyinə uyğun şəkildə həyata keçirilib, tarixi və milli toponimlərin qorunmasına və bərpasına xidmət edib.
Komissiya sədri bugünkü iclasda müzakirəyə çıxarılan məsələnin mahiyyətindən bəhs edərək, Quba rayonunun inzibati ərazi dairəsinin tərkibinə daxil olan kəndlərin adlarının dəyişdirilməsi ilə bağlı Quba Rayon İcra Hakimiyyətindən müraciət daxil olduğunu söyləyib. O, qeyd edib ki, müraciətə əsasən Vladimirovka, Alekseyevka və Timiryazev yaşayış məntəqələrinin adlarının dəyişdirilərək müvafiq olaraq, “Elbir”, “Çinarlı” və “Bəhrəli” adlandırılması təklif olunur.
Məsələ ətrafında aparılan müzakirələrdə Toponimiya Komissiyasının sədr müavini, parlamentin komitə sədri Musa Quliyev, komissiyanın üzvləri - parlamentin komitə sədri Anar İsgəndərov, deputatlar Hikmət Məmmədov, Elnarə Akimova, Əziz Ələkbərov, AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Toponimiya şöbəsinin müdiri Elçin İsmayılov, Azərbaycan Atatürk Mərkəzinin direktoru Nizami Cəfərov, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin prorektoru Mahirə Hüseynova, Xalq şairi Sabir Rüstəmxanlı, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müşaviri Möhsün Nağısoylu çıxış edərək qeyd və təklflərini səsləndiriblər.
İclasda Quba rayonunun inzibat ərazi dairəsinin tərkibinə daxil olan yaşayış məntəqələrinin adlarının dəyişdirilərək “Elbir”, “Çinarlı” və “Bəhrəli” adlandırılması məqsədəmüvafiq hesab olunub.
Tədbirdə Parlament Aparatının Dövlət quruculuğu, inzibati və hərbi qanunvericilik şöbəsinin müdiri Hacı Mirhəşim Seyid, həmin şöbənin sektor müdiri, Toponimiya Komissiyasının katibi Cavid İskəndərov və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.

На заседании Комиссии по топонимии
11-го марта состоялось заседание Комиссии по топонимии при Милли Меджлисе Азербайджанской Республики.
На заседании председатель комиссии академик Иса Габиббейли сообщил, что в повестку дня включен вопрос об изменении названий населенных пунктов, которые входят в состав административно-территориального округа Губинского района.
Отмечалось, что Комиссией по топонимии были восстановлены названия более 40-а географических названий на территории страны, которые в свое время были искусственно изменены или сфальсифицированы, эти изменения осуществлены в соответствии с национальными и государственными интересами и служат сохранению и восстановлению исторических топонимов.
Председатель комиссии рассказал о значении вынесенного сегодня на рассмотрение вопроса и сообщил, что в связи с изменением названий сел, входящих в состав административно-территориального округа Губинского района, поступило обращение Исполнительной власти Губинского района, согласно которому предлагается переименовать населенные пункты Владимировка, Алексеевка и Тимирязев в Эльбир, Чинарлы и Бехрели соответственно.
Своими предложениями и замечаниями по данному вопросу поделились заместитель председателя Комиссии по топонимии, председатель комитета Милли Меджлиса Муса Гулиев, члены комиссии – председатель комитета Милли Меджлиса Анар Искендеров, депутаты Милли Меджлиса Хикмет Мамедов, Эльнара Акимова, Азиз Алекперов, заведующий Отделом ономастики Института языкознания имени Насими НАНА Эльчин Исмаилов, директор Центра Ататюрка в Азербайджане академик Низами Джафаров, проректор Азербайджанского государственного педагогического университета профессор Махира Гусейнова, Народный поэт Сабир Рустамханлы и советник НАНА академик Мохсун Нагисойлу.
На заседании переименование вышеуказанных населенных пунктов, которые входят в состав административно-территориального округа Губинского района, в Эльбир, Чинарлы и Бехрели было признано целесообразным.