Mərkəzi Elmi Kitabxanada bu təşkilatın təşəbbüsü, Qızıl Aypara Cəmiyyətinin AMEA bölməsinin və B.Eyvazov adına Elmi-Tədqiqat Hemotologiya və Transfiziologiya İnstitutunun Mərkəzi Qan Bankının birgə təşkilatçılığı ilə “Qan ver, yaşat!” devizi altında növbəti könüllü qanvermə aksiyası keçirilib.
Qızıl Aypara Cəmiyyətinin vitse-prezidenti Qafar Əsgərzadə humanitar aksiyanın məqsəd və əhəmiyyətindən danışıb. Aksiyanın Azərbaycanda Qızıl Aypara Cəmiyyətinin yaradılmasının təşəbbüskarı, görkəmli hərbi xadim, general-leytenant Əliağa Şıxlinskinin doğum günündə keçirilməsinin heç də təsadüfi olmadığını bildirib.
Cəmiyyətin AMEA bölməsinin sədri Ceyran Nağıyeva aksiyanın Qarabağ uğrunda gedən döyüşlərdə yaralanan Azərbaycan Ordusu əsgərlərinə yardım, həmçinin talassemiyalı və digər irsi qan xəstələrinin müalicəsi məqsədilə keçirildiyini bildirib.
Daha sonra aksiyada Mərkəzi Qan Bankının xüsusi tibb briqadasının həkim-hemotoloqları tərəfindən hər bir donorun sağlamlığı öncədən qan analizi aparılaraq müəyyən olunub və qan götürülüb.
Humanist xarakterli aksiyada Mərkəzi Elmi Kitabxana, eləcə də AMEA-nın digər elmi müəssisələrindən əməkdaşlar yüksək fəallıqla və könüllü olaraq iştirak ediblər.

В Центральной научной библиотеке НАНА по инициативе данного учреждения, при совместной организационной поддержке Общества Красного Полумесяца и Центрального банка крови Научно-исследовательского института гематологии и трансфузиологии имени Б.Эйвазова прошла очередная акция добровольной сдачи крови под девизом «Сдай кровь, спаси жизнь!».
Вице-президент Общества Красного Полумесяца Гафар Аскерзаде рассказал о цели и значении гуманитарной акции. Отмечалось, что отнюдь не случайно, что акция прошла в день рождения инициатора создания Общества Красного Полумесяца в Азербайджане, видного военного деятеля, генерала-лейтенанта Алиаги Шихлинского.
Председатель отделения общества в НАНА Джейран Нагиева отметила, что акция осуществляется с целью оказания помощи раненым в боях за Карабах солдатам азербайджанской армии, а также лечения больных талассемией и другими наследственными заболеваниями крови.
В акции Центрального банка крови с целью определения состояния здоровья доноров врачами-гематологами специальных медицинских бригад заранее были взяты анализы крови.
В акции, которой носила гуманный характер, добровольно приняли активное участие сотрудники Центральной научной библиотеки, а также других научных учреждений НАНА.