Mərkəzi Elmi Kitabxanada bu təşkilatın təşəbbüsü, Qızıl Aypara Cəmiyyətinin AMEA bölməsinin və B.Eyvazov adına Elmi-Tədqiqat Hemotologiya və Transfiziologiya İnstitutunun Mərkəzi Qan Bankının birgə təşkilatçılığı ilə “Qan ver, yaşat!” devizi altında növbəti könüllü qanvermə aksiyası keçirilib.
Qızıl Aypara Cəmiyyətinin vitse-prezidenti Qafar Əsgərzadə humanitar aksiyanın məqsəd və əhəmiyyətindən danışıb. Aksiyanın Azərbaycanda Qızıl Aypara Cəmiyyətinin yaradılmasının təşəbbüskarı, görkəmli hərbi xadim, general-leytenant Əliağa Şıxlinskinin doğum günündə keçirilməsinin heç də təsadüfi olmadığını bildirib.
Cəmiyyətin AMEA bölməsinin sədri Ceyran Nağıyeva aksiyanın Qarabağ uğrunda gedən döyüşlərdə yaralanan Azərbaycan Ordusu əsgərlərinə yardım, həmçinin talassemiyalı və digər irsi qan xəstələrinin müalicəsi məqsədilə keçirildiyini bildirib.
Daha sonra aksiyada Mərkəzi Qan Bankının xüsusi tibb briqadasının həkim-hemotoloqları tərəfindən hər bir donorun sağlamlığı öncədən qan analizi aparılaraq müəyyən olunub və qan götürülüb.
Humanist xarakterli aksiyada Mərkəzi Elmi Kitabxana, eləcə də AMEA-nın digər elmi müəssisələrindən əməkdaşlar yüksək fəallıqla və könüllü olaraq iştirak ediblər.

Associates of ANAS attended the blood donation action
By its own request Central Scientific Library hosted the blood donation action dubbed “Donate blood, save life!”, joint with Institute of Hematology and Transfusion on behalf of B.Eyvazov and Central Blood Bank.
Vice-President of Red Crescent Society Gafar Asgarzadeh spoke about the essence and objective of humanitarian action. Organizing this action on the birthday of general-lieutenant Aliaga Shikhlinski, who was founder of Red Crescent Society in Azerbaijan, notable military figure, is not a coincidence, he stated.
Chairman of ANAS department of the Society Jeyran Nagiyeva said that, action aims at assisting soldiers of Azerbaijan Army, injuring in the battles for Karabakh, including curing patients, suffering from thalassemia and other hereditary blood diseases.
Later on, each donor's health has been defined by the special medical team of doctors-hematologists of Central Blood Bank, through conducting a blood test in advance, then blood was taken.
Humanist natured action was attended by employees of Central Scientific Library as well as other scientific institutions of ANAS actively and voluntarily.