Aprelin 22-də Bakının Nizami rayonundakı 201 nömrəli tam orta məktəbdə “Tarixi şəxsiyyətlərimizə sahib çıxaq” layihəsi çərçivəsində “Azərbaycan Səfəvi hökmdarı – I Şah Abbas” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Öncə tədbir iştirakçıları məktəbin foyesində Səfəvilər dövrü və tarixi şəxsiyyətlərimizi əks etdirən tarixi eksponatlar, foto-stendlər, o cümlədən kitab və rəsm əsərlərindən ibarət sərgi ilə tanış oldular.
AMEA A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun təşkilatçılıq etdiyi tədbiri giriş sözü ilə məktəbin direktoru Süsən Salmanova açdı. O, məktəblilərin milli-mənəvi cəhətdən tərbiyələndirilməsi, vətənpərvərlik ruhunda yetişdirilməsi cəhətdən bugünkü konfransın əhəmiyyətini önə çəkdi. Qeyd etdi ki, Azərbaycanın tarixi şəxsiyyətləri, onların keçdiyi mübarizə yolu və əldə etdikləri qələbələrin məktəblilərə aşılanması olduqca vacib məsələdir.
Sonra məktəblilər Azərbaycana həsr olunmuş vətənpərvər ruhlu şeirlərlə çıxış etdilər. Onların XVI əsrdə Səfəvi dövlətinə başçılıq etmiş şahlar və saray həyatına dair nümayiş etdirdikləri səhnəciklər böyük maraqla qarşılandı.
Daha sonra Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov çıxış etdi. Alim məktəblilərin səhnəciklərlə çıxışını yüksək qiymətləndirərək onları hər zaman öz tarixi kökünü araşdırmağa və öyrənməyə səslədi. Dövlətçilik tariximizdə xüsusi yeri olan Səfəvilərdən söz açan Y.Mahmudov məhz bu sülalənin Azərbaycan torpaqlarını bir dövlətin tərkibində, bir bayraq altında birləşdirməyə nail olduğunu diqqətə çatdırdı. O, Səfəvilər dövlətinin yaranması ilə Azərbaycan dövlətçiliyinin özünün tarixi təkamülündə yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu bildirdi.
Alimin sözlərinə görə, Səfəvilərin hakimiyyəti dövründə Azərbaycanın dövlət idarəçiliyi mədəniyyəti daha da yüksəldi. Azərbaycan dili dövlət dilinə çevrildi. Şah İsmayıl, Şah Təhmasib, Şah Abbas və digər Səfəvi hökmdarlarının həyata keçirdikləri uğurlu islahatlar, daxili və xarici siyasət nəticəsində Səfəvi dövləti Yaxın və Orta Şərqin ən qüdrətli imperiyalarından birinə çevrildi. O, şagirdlərə I Şah Abbasın Osmanlı işğalı altında olan Azərbaycan ərazilərini geri qaytarmaq üçün apardığı əzmkar mübarizədən də söz açdı.
Tədbirdə çıxış edən layihənin təşkilat komitəsinin sədri Araz Şamil, tarixçi-alim Tofiq Nəcəfli və başqaları Səfəvilərin Azərbaycan tarixindəki yeri və rolunun əhəmiyyətini vurğulayaraq, şagirdlərin tarixi keçmişimizlə bağlı dünyagörüşünün genişlənməsi üçün bu kimi tədbirlərin keçirilməsinin zəruriliyindən danışdılar. Bildirdilər ki, milli dövlətçilik ənənələrinin yaşadılmasında gənc nəslin üzərinə böyük vəzifələr düşür.
Qeyd edək ki, “Tarixi şəxsiyyətlərimizə sahib çıxaq” layihəsi 2015-ci ilin aprel ayından start götürmüşdür. Layihə çərçivəsində Azərbaycanın bir sıra orta məktəblərində müxtəlif tarixi şəxsiyyətlərimizə həsr olunmuş silsilə tədbirlər keçirilmişdir.

22 апреля в средней школе №201 Низаминского района города Баку в рамках проекта «Давайте предъявим свои права на наши исторические личности» состоялась научно-практическая конференция «Правитель Азербайджанского государства Сефевидов – Шах Аббас I».
Вначале участники мероприятия ознакомились с отражавшими эпоху Сефевидов и исторических личностей экспонатами, фото-стендами, в том числе выставкой книг и картин в фойе школы.
Мероприятие, состоявшееся при организационной поддержке Института истории имени А.А.Бакиханова НАНА, вступительным словом открыла директор школы Сусан Салманова. Она подчеркнула значение конференции с точки зрения национально-духовного и гражданско-патриотического воспитания школьников. Она отметила, что привитие школьникам пройденного историческими личностями Азербайджана путей борьбы, а также завоеванных побед чрезвычайно важно.
Далее школьники выступили с патриотическими стихами про Азербайджан. Особый интерес вызвали исполненные школьниками небольшие спектакли о придворной жизни Сефевидов в XVI веке.
Затем выступив директор Института истории, член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов высоко оценил выступление школьников в спектаклях и призвал их исследовать и изучать свои исторические корни. Рассказав о занимающих особое место в истории нашей государственности Сефевидах, Я.Махмудов подчеркнул, что именно этой династии удалось объединить азербайджанские земли в составе единого государства, под единым знаменем. Он отметил, что с созданием государства Сефевидов Азербайджанская государственность вступила в новый этап своего исторического развития.
По словам ученого, в период правления Сефевидов культура государственного управления Азербайджана еще больше возросла. Азербайджанский язык стал государственным языком. В результате успешно осуществленных реформ, внутренней и внешней политики Шахом Исмаилом, Шахом Тахмасибом, Шахом Аббасом и другими Сефевидскими правителями, государство Сефевидов превратилось в один из самых могущественных империй Ближнего и Среднего Востока. Он также рассказал учащимся об активной борьбе Шаха Аббаса I, проведенной с целью возвращения находившихся под оккупацией Османской Империи азербайджанских территорий.
Выступив на мероприятии, председатель организационного комитета проекта Араз Шамиль, историк Тофиг Наджафли и другие отметили, что Сефевиды сыграли важную роль в истории Азербайджана, а проведение подобных мероприятий необходимо для расширения мировоззрения школьников, связанного с нашим историческим прошлым. Они сообщили, на молодое поколение возложены большие задачи в области развития традиций национальной государственности.
Отметим, что проект «Давайте предъявим свои права на наши исторические личности», в рамках которого в ряде средних школ Азербайджана был осуществлен цикл посвященных историческим личностям мероприятий, стартовал в апреле 2015 года.