Aprelin 22-də Bakının Nizami rayonundakı 201 nömrəli tam orta məktəbdə “Tarixi şəxsiyyətlərimizə sahib çıxaq” layihəsi çərçivəsində “Azərbaycan Səfəvi hökmdarı – I Şah Abbas” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Öncə tədbir iştirakçıları məktəbin foyesində Səfəvilər dövrü və tarixi şəxsiyyətlərimizi əks etdirən tarixi eksponatlar, foto-stendlər, o cümlədən kitab və rəsm əsərlərindən ibarət sərgi ilə tanış oldular.
AMEA A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun təşkilatçılıq etdiyi tədbiri giriş sözü ilə məktəbin direktoru Süsən Salmanova açdı. O, məktəblilərin milli-mənəvi cəhətdən tərbiyələndirilməsi, vətənpərvərlik ruhunda yetişdirilməsi cəhətdən bugünkü konfransın əhəmiyyətini önə çəkdi. Qeyd etdi ki, Azərbaycanın tarixi şəxsiyyətləri, onların keçdiyi mübarizə yolu və əldə etdikləri qələbələrin məktəblilərə aşılanması olduqca vacib məsələdir.
Sonra məktəblilər Azərbaycana həsr olunmuş vətənpərvər ruhlu şeirlərlə çıxış etdilər. Onların XVI əsrdə Səfəvi dövlətinə başçılıq etmiş şahlar və saray həyatına dair nümayiş etdirdikləri səhnəciklər böyük maraqla qarşılandı.
Daha sonra Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov çıxış etdi. Alim məktəblilərin səhnəciklərlə çıxışını yüksək qiymətləndirərək onları hər zaman öz tarixi kökünü araşdırmağa və öyrənməyə səslədi. Dövlətçilik tariximizdə xüsusi yeri olan Səfəvilərdən söz açan Y.Mahmudov məhz bu sülalənin Azərbaycan torpaqlarını bir dövlətin tərkibində, bir bayraq altında birləşdirməyə nail olduğunu diqqətə çatdırdı. O, Səfəvilər dövlətinin yaranması ilə Azərbaycan dövlətçiliyinin özünün tarixi təkamülündə yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu bildirdi.
Alimin sözlərinə görə, Səfəvilərin hakimiyyəti dövründə Azərbaycanın dövlət idarəçiliyi mədəniyyəti daha da yüksəldi. Azərbaycan dili dövlət dilinə çevrildi. Şah İsmayıl, Şah Təhmasib, Şah Abbas və digər Səfəvi hökmdarlarının həyata keçirdikləri uğurlu islahatlar, daxili və xarici siyasət nəticəsində Səfəvi dövləti Yaxın və Orta Şərqin ən qüdrətli imperiyalarından birinə çevrildi. O, şagirdlərə I Şah Abbasın Osmanlı işğalı altında olan Azərbaycan ərazilərini geri qaytarmaq üçün apardığı əzmkar mübarizədən də söz açdı.
Tədbirdə çıxış edən layihənin təşkilat komitəsinin sədri Araz Şamil, tarixçi-alim Tofiq Nəcəfli və başqaları Səfəvilərin Azərbaycan tarixindəki yeri və rolunun əhəmiyyətini vurğulayaraq, şagirdlərin tarixi keçmişimizlə bağlı dünyagörüşünün genişlənməsi üçün bu kimi tədbirlərin keçirilməsinin zəruriliyindən danışdılar. Bildirdilər ki, milli dövlətçilik ənənələrinin yaşadılmasında gənc nəslin üzərinə böyük vəzifələr düşür.
Qeyd edək ki, “Tarixi şəxsiyyətlərimizə sahib çıxaq” layihəsi 2015-ci ilin aprel ayından start götürmüşdür. Layihə çərçivəsində Azərbaycanın bir sıra orta məktəblərində müxtəlif tarixi şəxsiyyətlərimizə həsr olunmuş silsilə tədbirlər keçirilmişdir.

On April 22, secondary school N 201 at Nizami district of Baku city, hosted the scientific-practical conference “Azerbaijan Safavid king – Shah Abbas I” within the framework of project “Let’s posses our historical figures”.
In advance, event attendees were familiar with the exhibition composed of historical exhibits, photo-stands, including books and drawings reflecting Safavid era and historical figures at the foyer of the school.
Event organized by Institute of History on behalf of A.A.Bakikhanov, was opened by director of the school Susen Salmanova. She drew attention to the significance of the event in terms of behaving and growing the young people in heroic spirit.
Then, students performed poems of heroic nature devoted to Azerbaijan. Their stages about kings, ruling Safavid state in the XVI century and palace life aroused interest on attendees.
Afterwards, director of the Institute corresponding member of ANAS Yagub Mahmudov spoke about Safavids, which had major role in national statehood history. He stated that, this dynasty could achieve to unite territories of Azerbaijan under a single flag.
According to scientist, during the reign of the Safavids public administration has rose in Azerbaijan. Azerbaijani language became official language. As a result of successful reforms, internal and external policies carried out by the Shah Ismayil, Shah Tahmasib, Shah Abbas the Safavids had shifted one of the greatest empires of the Near and Middle East. He made speech to the students on resolute struggle of Shah Abbas I due to retrieve the Ottoman-occupied Azerbaijani territories.
Chairman of organizing committee of the project Araz Shamil, historian-scientist Tofig Najafli and others stressed out the place and role of Safavids in the history of Azerbaijan and noted the necessary to hold such kind of events in terms of enhancing outlooks of students about historical past.
Note that, “Let’s posses our historical figures” project has been started since April 2015. Under project chain of events regarding our historical figures were carried out in several secondary schools of Azerbaijan.