AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Elm Gününə həsr olunmuş “Rəqəmsallaşma dövrünün çağırışları: reallıqlar və perspektivlər” adlı tədbir keçirilib.
Tədbiri açan müəssisənin direktor müavini filologiya elmləri doktoru, dosent Mehman Həsənli Ədəbiyyat İnstitutunda rəqəmsallaşma və süni intellekt dövründə görüləcək işlər barədə geniş məlumat verib. O, AMEA Rəyasət Heyətinin Rəqəmsal Akademiya, süni intellekt və elektron xidmətlər şöbəsinin, Akademiyaya daxil olan institutlarda elektronlaşma işinin təşkili ilə bağlı görülmüş işləri xatırladıb. Əlavə edib ki, müasir dövrdə ənənəvi mediadan sosial mediaya keçid geniş vüsət alıb. M.Həsənli informasiyanın yayılma məsələlərində sosial medianın payının artdığını və alimlərin də bu hərəkatda iştirakının vacibliyini vurğulayıb. Həmçinin Rəyasət Heyətinin Rəqəmsal Akademiya, süni intellekt və elektron xidmətlər şöbəsi və İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsində sosial media ilə bağlı işlər aparıldığını bildirib.
Sonra AMEA Rəqəmsal Akademiya, süni intellekt və elektron xidmətlər şöbəsinin müdiri dosent Fariz İmranov rəqəmsallaşma və yeni çağırışlar mövzusunda çıxış edib. Akademiyanın jurnallarının elektron vəziyyəti, onların beynəlxalq elmi bazalara daxil edilməsi, elmi platformalarla bağlı işlərin təkmilləşdirilməsindən danışıb.
AMEA İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin əməkdaşı Elnur Eltürk (Hüseynov) akademiyada formalaşan yeni rəqəmsal elmi mühitlə bağlı fikirlərini bölüşüb. Alimlərin fəaliyyətinin sosial mediada təbliği ilə bağlı təkliflərini səsləndirib.
Ədəbiyyat İnstitutunun Rəqəmsal ədəbiyyatşünaslıq və süni intellekt şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zakirə Əliyeva şöbənin fəaliyyət istiqaməti və perspektivləri haqqında danışıb.

В Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялось мероприятие под названием «Вызовы эпохи цифровизации: реалии и перспективы», посвященное Дню науки.
Открывая мероприятие, заместитель директора института доктор филологических наук, доцент Мехман Гасанли подробно рассказал о мероприятиях, которые планируется реализовать в Институте литературы в эпоху цифровизации и искусственного интеллекта. Замдиректора напомнил о работах, проделанных в Отделе цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг аппарата Президиума НАНА, а также в институтах Академии наук в связи с расширением процесса электронизации. Сказав, что в современный период широко распространен переход от традиционных медиа к социальным, Мехман Гасанли подчеркнул, что доля социальных медиа в процессе распространения информации возросла, и важно, чтобы и ученые принимали участие в этом движении. Также он отметил, что работа в связи с социальными медиа ведется в Отделе цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг и Отделе по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА.
Затем заведующий Отделом цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг аппарата Президиума НАНА доцент Фариз Имранов рассказал о цифровизации и новых вызовах, состоянии электронных версий академических журналов, включении их в международные научные базы, совершенствовании работы в связи с научными платформами.
В своем выступлении сотрудник Отдела по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА Эльнур Эльтюрк (Гусейнов) поделился своими мыслями о формирующейся в Академии наук новой цифровой научной среде, а также выдвинул предложения в связи с пропагандой деятельности ученых в социальных медиа.
Далее заведующая Отделом цифрового литературоведения и искусственного интеллекта Института литературы доктор философии по филологии Закира Алиева рассказала о сферах деятельности отдела и дальнейших перспективах.