AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Rumıniyanın Yassı şəhərində fəaliyyət göstərən Petre Andrei Universitetinin rektoru dosent, doktor Sorin Bokançanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirib.
Görüş zamanı akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan ilə Rumıniya arasında müxtəlif sahələrdə mövcud əlaqələrin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini vurğulayıb. O, xüsusilə elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini qeyd edərək, artıq AMEA-nın Rumıniyanın bir universiteti ilə elmi əməkdaşlıq müqaviləsinin mövcud olduğunu diqqətə çatdırıb. AMEA rəhbəri universitetlərlə yanaşı, Rumıniya Elmlər Akademiyasının elmi-tədqiqat institutları ilə də əlaqələrin qurulmasının əhəmiyyətini önə çəkib. Birgə elmi konfransların təşkili, kitabların nəşri, elmi məqalələrin qarşılıqlı mübadiləsi kimi təşəbbüslərin perspektivli istiqamətlər olduğunu bildirib və bu görüşün gələcək əməkdaşlıq üçün stimul yaradacağını ifadə edib.
Öz növbəsində Petre Andrei Universitetinin rektoru Sorin Bokança rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin üzvlərini təqdim etdikdən sonra universitetin tarixi və fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib. O, aprelin 22-də Qarabağ Universitetində “Polis” elmi jurnalının Azərbaycana həsr olunmuş xüsusi buraxılışının təqdimat mərasiminin keçirildiyini qeyd edib. Rektor AMEA və Azərbaycan universitetləri ilə elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafında maraqlı olduqlarını vurğulayıb.
Daha sonra “Polis” jurnalının icraçı direktoru dosent, doktor Sabin Draqulin çıxış edərək nəşrin tarixi, elmi məqalələrin qəbul prinsipləri və beynəlxalq fəaliyyət istiqamətləri haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, jurnal rumın, ingilis, alman və italyan dillərində nəşr olunur və beynəlxalq elmi ictimaiyyətdə geniş tanınır. O, Azərbaycan alimlərini də jurnalla əməkdaşlığa dəvət edib.
Görüş çərçivəsində “Polis” jurnalının Azərbaycana həsr edilmiş xüsusi buraxılışı akademik İsa Həbibbəyliyə təqdim edilib, həmçinin qarşılıqlı kitablar hədiyyə olunub.
Sonda nümayəndə heyəti AMEA-nın Rəyasət Heyəti binası ilə tanış olub, onlara binanın tarixi barədə məlumat verilib.
Görüşdə Rumıniyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vasiliy Soare, Azərbaycan Respublikasının Rumıniyadakı səfirliyinin Birinci katibi İlqar Fərəcov, Petre Andrei Universitetinin tədris və elmi işlər üzrə prorektoru dosent, Dr. Teodora Prelipçean, dosent, Dr. Kristian Bokança, “Polis” jurnalının icraçı direktoru dosent, Dr. Sabin Draqulin, Petre Andrei Universitetinin Senatının sədri Dr. Laviniya Mariya Pruteanu, 2025-ci il üzrə sosiologiya sahəsində Rumıniya Akademiyasının “Henri H. Stahl” mükafatı laureatı dosent, Dr. Ciprian İftimioay və Buxarestdə Prezident Administrasiyası nəzdində Kotroçeni Milli Muzeyinin təmsilçisi siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru İoana Draqulin, həmçinin AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri Esmira Əlirzayeva və İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri Ağahüseyn Şükürov və başqaları iştirak ediblər.

В НАНА обсудили возможности сотрудничества с румынскими учеными
Президент НАНА академик Иса Габиббейли провел встречу с делегацией во главе с ректором Университета Петре Андрея (Яссы, Румыния) доцентом Сорином Боканча.
В ходе встречи академик Иса Габиббейли подчеркнул, что связи между Азербайджаном и Румынией развиваются на высоком уровне в различных сферах. Особо отметив необходимость в расширении сотрудничества в области науки и образования, академик добавил, что уже подписан договор о научном сотрудничестве между НАНА и одним из университетов Румынии. Руководитель НАНА подчеркнул, что наряду с университетами, важно установить связи с научно-исследовательскими институтами Румынской академии. Академик Иса Габиббейли сообщил, что перспективными направлениями являются такие инициативы, как организация совместных научных конференций, издание книг, взаимообмен научными статьями, и выразил уверенность в том, что двусторонняя встреча приведет к расширению дальнейшего сотрудничества.
В свою очередь, ректор Университета Петре Андрея Сорин Боканча представил членов возглавляемой им делегации и рассказал об истории и сферах деятельности университета. Он отметил, что 22-го апреля в Карабахском университете состоялась презентация специального выпуска научного журнала «Polis», посвященного Азербайджану. Ректор подчеркнул заинтересованность в развитии научного сотрудничества с НАНА и университетами Азербайджана.
Затем выступил исполнительный директор журнала «Polis» доцент Сабин Драгулин, который подробно рассказал об истории издания, принципах приема научных статей и международном сотрудничестве. Он сообщил, что журнал издается на румынском, английском, немецком и итальянском языках и широко известен среди представителей международной научной общественности. Сабин Драгулин пригласил азербайджанских ученых сотрудничать с журналом.
В рамках встречи академику Исе Габиббейли был преподнесен посвященный Азербайджану специальный выпуск журнала “Polis”. Также стороны преподнесли друг другу книги в подарок.
В заключение члены делегации ознакомились со зданием Президиума НАНА и его историей.
На встрече также принимали участие чрезвычайный и полномочный посол Румынии в Азербайджане Василе Соаре, первый секретарь посольства Азербайджанской Республики в Румынии Ильгар Фараджев, представители Университета Петре Андрея и других учреждений Румынии, а также заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными организациями аппарата Президиума НАНА доцент Эсмира Алирзаева, заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА доцент Агагусейн Шукюров и другие.