Ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycan incəsənətinin inkişafına daim böyük qayğı göstərib
Mayın 4-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasının və AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr edilən “Heydər Əliyev və Azərbaycan incəsənəti” mövzusunda respublika konfransı keçirilib.
Əvvəlcə iştirakçılar ulu öndər Heydər Əliyevin müxtəlif rəssamlar tərəfindən çəkilmiş portretlərindən ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Konfransda AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli respublikamızda, xarici ölkələrdə və AMEA-da ümummilli lider Heydər Əliyevin yubileyinə həsr olunan silsilə tədbirlərin keçirildiyini söyləyib. Bildirilib ki, AMEA-da təşkil olunan müxtəlif seminar və konfranslarda Ulu Öndərin çoxşaxəli fəaliyyətinin başlıca qayəsi, ana xətti olan azərbaycançılıq təhlil və təbliğ edilir, dərindən öyrənilir, işıqlandırılır. Bugünkü konfrans da həmin tədbirlərin tərkib hissəsi olub, görkəmli dövlət xadiminin mədəniyyətlə, incəsənətlə əlaqələrinə həsr olunub.
Akademik İ.Həbibbəyli ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan incəsənətinin hərtərəfli inkişafı istiqamətində misilsiz xidmətlərindən və sənət adamlarına böyük diqqət və qayğısından danışıb. Qeyd edilib ki, görkəmli dövlət xadimi ölkəmizdə daim elmin, mədəniyyətin, incəsənətin inkişafına böyük diqqət və qayğı göstərib. Mədəniyyət və incəsənət nümayəndələri mütəmadi olaraq Ulu Öndər tərəfindən fəxri adlara, yüksək mükafatlara layiq görülüblər.
Vurğulanıb ki, Ümummilli Lider Azərbaycan mədəniyyətinin, incəsənətinin qüdrətli bilicisi və vurğunu idi. Ölkəmizin tanınmış rəssamları, heykəltaraşları, memarları, istedadlı xalça ustaları Ulu Öndərin ən çox qiymətləndirdiyi sənətkarlar sırasında xüsusi yer tuturdu. Tarixi fotoşəkillərə baxdıqda ümummilli lider Heydər Əliyevin incəsənət xadimılərinə necə qayğı ilə yanaşmasının bir daha şahidi oluruq.
AMEA-nın vitse-prezidenti bildirib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin portretini rəssamlar yağlı boya və qrafika ilə, müxtəlif bədii texnikalarda və üslublarda işləyiblər. Azərbaycan incəsənətində Heydər Əliyevin obrazını yaradan sənətkarlardan Tahir Salahov, akademik Ömər Eldarov, Oqtay Sadıqzadə, Kamil Əliyev, Eldar Mikayılzadə və digərlərinin möhtəşəm rəsm əsərləri yaddaşlara yazılıb. Bu əsərlərin hər biri bənzərsiz olub, Ümummilli Liderin bədii obrazını yeni-yeni təcəssüm formalarında əks etdirir.
Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının rektoru, akademik Ömər Eldarov Ulu Öndərlə bağlı xatirələrini bölüşüb, görkəmli dövlət xadiminin incəsənət nümayəndələrinə göstərdiyi diqqət və qayğıdan söz açıb.
Tədbirdə “Heydər Əliyev və Azərbaycan incəsənəti”, “Tahir Salahovun rəngkarlıq irsində Heydər Əliyev obrazı”, “Ümummilli lider Heydər Əliyevin obrazı xalçalarda”, “Rəssamların böyük dostu”, “Müasir Azərbaycan rəngkarlığında Heydər Əliyev obrazı”,“Heydər Əliyevin obrazı heykəltəraş Ömər Eldarovun yaradıcılığında” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.

Великий лидер Гейдар Алиев всегда проявлял большую заботу о развитии азербайджанского искусства
4 мая в Электронном актовом зале Института литературы имени Низами Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) при совместной организационной поддержке Азербайджанской государственной художественной галереи и Института архитектуры и искусства НАНА состоялась Республиканская конференция «Гейдар Алиев и азербайджанское искусство», посвященная 93-летней годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Вначале участники мероприятия ознакомились с выставкой портретов великого лидера Гейдара Алиева, написанных различными художниками.
На конференции вице-президент НАНА, директор Института литературы НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что как в нашей республике, так и в зарубежных странах осуществляется ряд мероприятий, посвященных юбилею общенационального лидера Гейдара Алиева. Было отмечено, что в организованных в НАНА различных семинарах и конференциях анализируется, пропагандируется, подробно изучается и освещается основная линия многогранной деятельности великого лидера – идея азербайджанства. Будучи составной частью этих мероприятий сегодняшняя конференция была посвящена связям выдающегося государственного деятеля с культурой и искусством.
Академик И.Габиббейли рассказал о неоценимых заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева в области всестороннего развития отечественного искусства и большом внимании, уделенном деятелям искусства. Было отмечено, что выдающийся государственный деятель всегда проявлял большое внимание и заботу о развитии культуры, искусства и науки в нашей стране. Великий лидер регулярно награждал представителей культуры и искусства высокими наградами и почетными званиями.
Было подчеркнуто, что общенациональный лидер был могучим знатоком и приверженцем азербайджанской культуры и искусства. Известные художники, архитекторы, скульпторы, талантливые мастера ковра нашей страны занимали особое место в ряду наиболее уважаемых великим лидером деятелей искусств. Бросая взгляд на исторические фотографии, мы еще раз становимся свидетелями того, как общенациональный лидер Гейдар Алиев относился с большой заботой к деятелям искусств.
По словам вице-президента НАНА, портрет общенационального лидера Гейдара Алиева был написан художниками масляными красками и графикой, с применением различных художественных техник и стилей. Величественные художественные картины, написанные Таиром Салаховым, Омаром Эльдаровым, Огтаем Садыхзаде, Камилем Алиевым, Эльдаром Микаилзаде, которые создали образ Гейдара Алиева в азербайджанском искусстве, никогда не сотрутся с памяти людей. Каждая из этих работ, будучи неповторимой, отражает в себе художественный образ общенационального лидера в новых и новых формах проявления.
Ректор Азербайджанской государственной академии художеств, академик Омар Эльдаров, поделился воспоминаниями о великом лидере, рассказал о внимании и заботе выдающегося государственного деятеля о представителях искусств.
На мероприятии были заслушаны доклады на темы «Гейдар Алиев и искусство Азербайджана», «Образ общенационального лидера Гейдара Алиева на коврах», «Образ Гейдара Алиева в творчестве скульптора Омара Эльдарова», «Образ Гейдара Алиева в Иреванском театральном художестве» и т.д.