Ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycan incəsənətinin inkişafına daim böyük qayğı göstərib
Mayın 4-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasının və AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr edilən “Heydər Əliyev və Azərbaycan incəsənəti” mövzusunda respublika konfransı keçirilib.
Əvvəlcə iştirakçılar ulu öndər Heydər Əliyevin müxtəlif rəssamlar tərəfindən çəkilmiş portretlərindən ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Konfransda AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli respublikamızda, xarici ölkələrdə və AMEA-da ümummilli lider Heydər Əliyevin yubileyinə həsr olunan silsilə tədbirlərin keçirildiyini söyləyib. Bildirilib ki, AMEA-da təşkil olunan müxtəlif seminar və konfranslarda Ulu Öndərin çoxşaxəli fəaliyyətinin başlıca qayəsi, ana xətti olan azərbaycançılıq təhlil və təbliğ edilir, dərindən öyrənilir, işıqlandırılır. Bugünkü konfrans da həmin tədbirlərin tərkib hissəsi olub, görkəmli dövlət xadiminin mədəniyyətlə, incəsənətlə əlaqələrinə həsr olunub.
Akademik İ.Həbibbəyli ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan incəsənətinin hərtərəfli inkişafı istiqamətində misilsiz xidmətlərindən və sənət adamlarına böyük diqqət və qayğısından danışıb. Qeyd edilib ki, görkəmli dövlət xadimi ölkəmizdə daim elmin, mədəniyyətin, incəsənətin inkişafına böyük diqqət və qayğı göstərib. Mədəniyyət və incəsənət nümayəndələri mütəmadi olaraq Ulu Öndər tərəfindən fəxri adlara, yüksək mükafatlara layiq görülüblər.
Vurğulanıb ki, Ümummilli Lider Azərbaycan mədəniyyətinin, incəsənətinin qüdrətli bilicisi və vurğunu idi. Ölkəmizin tanınmış rəssamları, heykəltaraşları, memarları, istedadlı xalça ustaları Ulu Öndərin ən çox qiymətləndirdiyi sənətkarlar sırasında xüsusi yer tuturdu. Tarixi fotoşəkillərə baxdıqda ümummilli lider Heydər Əliyevin incəsənət xadimılərinə necə qayğı ilə yanaşmasının bir daha şahidi oluruq.
AMEA-nın vitse-prezidenti bildirib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin portretini rəssamlar yağlı boya və qrafika ilə, müxtəlif bədii texnikalarda və üslublarda işləyiblər. Azərbaycan incəsənətində Heydər Əliyevin obrazını yaradan sənətkarlardan Tahir Salahov, akademik Ömər Eldarov, Oqtay Sadıqzadə, Kamil Əliyev, Eldar Mikayılzadə və digərlərinin möhtəşəm rəsm əsərləri yaddaşlara yazılıb. Bu əsərlərin hər biri bənzərsiz olub, Ümummilli Liderin bədii obrazını yeni-yeni təcəssüm formalarında əks etdirir.
Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının rektoru, akademik Ömər Eldarov Ulu Öndərlə bağlı xatirələrini bölüşüb, görkəmli dövlət xadiminin incəsənət nümayəndələrinə göstərdiyi diqqət və qayğıdan söz açıb.
Tədbirdə “Heydər Əliyev və Azərbaycan incəsənəti”, “Tahir Salahovun rəngkarlıq irsində Heydər Əliyev obrazı”, “Ümummilli lider Heydər Əliyevin obrazı xalçalarda”, “Rəssamların böyük dostu”, “Müasir Azərbaycan rəngkarlığında Heydər Əliyev obrazı”,“Heydər Əliyevin obrazı heykəltəraş Ömər Eldarovun yaradıcılığında” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.

National leader Heydar Aliyev always cared for development of Azerbaijan art
On May 4, at the electron conference hall of the Institute of Literature on behalf Nizami was held republican conference “Heydar Aliyev and Azerbaijan Art” devoted to the 93rd anniversary of national leader and co-organized by Azerbaijan State Art Gallery and ANAS Institute of Architecture and Art.
In advance, attendees got acquainted with exhibition composed of portraits of Heydar Aliyev, drawn by various artists.
Vice-President of ANAS director of the Institute of Literature Academician Isa Habibbayli stated that, chain of meetings dedicated to the great leader’s anniversary were held in the republic, abroad and in ANAS. Different seminars and conferences that carried out in ANAS mainstreamed the key goal of the national leader – idea of Azerbaijanism. He noted that today’s conference is also consistent part of these events and dedicated to the leader’s ties with art and culture.
Academician Isa Habibbeyli spoke about national leader Heydar Aliyev’s exceptional merits and his great respect to art figures. Representatives of culture and art were regularly granted to honorary titles and highest awards by national leader.
It was highlighted that, national leader was addicted to culture and art of Azerbaijan. Celebrate artists, sculptors, architects and talented carpet masters were dominated among the craftsmen, who appreciated by the national leader.
Vice-President of ANAS stated that, national leader Heydar Aliyev’s portrait has been elaborated with oil paint and graphics, in different artistic techniques and styles. Magnificent drawings by Tahir Salahov, Omar Eldarov, Ogtary Sadigzadeh, Kamil Aliyev, Eldar Mikayilzadeh and others have been memorized.
Rector of Azerbaijan State Art Academy Academician Omar Eldarov shared his memories about national leader and made speech on his care and attention to art representatives.
At the event, following lectures were listened: “Heydar Aliyev and Azerbaijan Art”, “Image of Heydar Aliyev in painting legacy of Tahir Salahov”, “National leader Heydar Aliyev’s image in carpets”, “A great friend of artists”, “Image of Heydar Aliyev in modern Azerbaijan painting”, “National leader Heydar Aliyev’s image in sculptor Omar Eldarov’s creativity” etc.