“Heydər Əliyev irsində hərb tarixi” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
Mayın 4-də Silahlı Qüvvələrin Hərbi Akademiyasında “Heydər Əliyev irsində hərb tarixi” mövzusunda elmi konfrans keçirilib. Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümü münasibətilə keçirilən konfrans müdafiə naziri Zakir Həsənovun təsdiqlədiyi “Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin 2016-cı ildə elmi iş planı”na əsasən təşkil olunub.
Konfransda dövlət və hökumət rəsmiləri, Milli Məclisin deputatları, ali təhsil, o cümlədən xüsusi təyinatlı hərbi təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, idarə və elmi mərkəzlərdәn 350-dən artıq təmsilçi iştirak edib.
Əvvəlcə ümummilli lider Heydər Əliyevin və torpaqlarımızın azadlığı uğrunda şəhid olan həmvətənlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, dövlət himni səsləndirilib.
Sonra təbrik sözü ilə çıxış edən müdafiə naziri, general-polkovnik Zakir Həsənov Silahlı Qüvvələrimizin təməlinin ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu vurğulayıb. Nazir Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin diqqət və qayğısı sayəsində Silahlı Qüvvələrimizin bu gün regionun ən güclü ordusu olduğunu qeyd edib. Hərb tarixinin aktual problemlərindən və prioritet inkişaf istiqamətlərindən danışan Zakir Həsənov konfrans iştirakçılarına müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
“Heydər Əliyev irsində hərb tarixi” adlı filmin nümayişindən sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan Ordusunun yaradılmasında misilsiz uğurlarından danışıb. Akademik Azərbaycan Ordusunun son nailiyyətlərinin cəmiyyətdə yaratdığı inam və ruh yüksəkliyindən söz açıb, konfransın əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirib.
Sonra Silahlı Qüvvələrin Hərbi Akademiyasının rəisi, general-leytenant Heydər Piriyevin, Prezident Administrasiyasının ictimai-siyasi məsələlər şöbəsi müdirinin müavini Ərəstun Mehdiyevin, AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlının və Müdafiə Nazirliyinin Mənəvi-Psixoloji Hazırlıq və İctimaiyyətlə Əlaqələr İdarəsinin rəisi, general-mayor Rasim Əliyevin məruzələri dinlənilib.
Məruzələrdən sonra konfrans iştirakçıları adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevə müraciət qəbul olunub.
Konfransın plenar hissəsinin sonunda Silahlı Qüvvələrin Hərbi Akademiyası ilə AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi arasında qarşılıqlı əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb.
Plenar hissədən sonra konfrans işini “Heydər Əliyev və Azərbaycanda hərb tarixi elminin əsas istiqamətləri” mövzusunda məruzə və müzakirələrlə davam etdirib.
Çıxışlarda bildirilib ki, elmi cəhətdən mühüm əhəmiyyət kəsb edən bu tədbir qarşıya qoyulan bir sıra məsələlərin həllində mühüm rol oynayır. Burada səsləndirilən çıxışlar, məruzələr, o cümlədən 40 müəllif tərəfindən konfransın təşkilat komitəsinə daxil olmuş 25-dən artıq elmi məqalə müvafiq jurnallarda dərc olunacaq.

Состоялась научная конференция на тему «Военная история в наследии Гейдара Алиева»
4 мая в Военной академии вооруженных сил состоялась научная конференция на тему «Военная история в наследии Гейдара Алиева». Проведенное по случаю 93-й годовщины со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева мероприятие было организовано в соответствии с «Планом научной работы Вооруженных Сил Азербайджанской Республики в 2016 году», утвержденным министром обороны Закиром Гасановым.
В конференции приняли участие официальные лица государства и правительства, депутаты Милли Меджлиса, представители высших учебных заведений, в том числе, военных учебных заведений специального назначения, более 350 представителей из управлений и научных центров.
Вначале минутой молчания была почтена память общенационального лидера Гейдара Алиева и наших соотечественников, ставших шехидами за свободу наших земель, прозвучал государственный гимн.
Затем выступил с приветственным словом министр обороны, генерал-полковник Закир Гасанов, который подчеркнул, что общенациональный лидер Гейдар Алиев заложил фундамент наших Вооруженных Сил. Министр отметил, что сегодня благодаря вниманию и заботе Президента Азербайджана, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева Вооруженные силы нашей страны превратились в самую сильную армию региона. Говоря об актуальных проблемах и приоритетных направлениях развития военной истории, Закир Гасанов пожелал успехов участникам конференции.
После просмотра фильма «Военная история в наследии Гейдара Алиева» президент Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), академик Акиф Ализаде в своем выступлении рассказал об успехах общенационального лидера Гейдара Алиева в создании Армии Азербайджана. Академик высоко оценил значение конференции.
Далее были заслушаны доклады начальника Военной академии Вооруженных Сил, генерала-лейтенанта Гейдара Пириева, заместителя заведующего Отделом общественно-политических вопросов Администрации Президента Арастуна Мехдиева, директора Национального музея истории Азербайджана НАНА, академика Наили Велиханлы и начальника Управления по морально-психологической подготовке и связям с общественностью Министерства обороны, генерала-майора Расима Алиева.
По завершении докладов обращение от имени участников конференции к Президенту Азербайджанской Республики, Верховному главнокомандующему Вооруженными силами Ильхаму Алиеву было принято.
В заключение пленарной части конференции был подписан меморандум о взаимном сотрудничестве между Военной академией Вооруженных Сил и Национальным музеем истории Азербайджана НАНА.
Далее конференция продолжила свою работу докладом «Гейдар Алиев и основные направления военной истории как науки в Азербайджане» и обменом мнений.
В выступлениях отмечалось, что мероприятие, имеющее важное значение с научной точки зрения, играет большую роль в решении ряда поставленных вопросов. Заслушанные на конференции выступления, доклады, в том числе, предъявленные в организационный комитет конференции свыше 25 научных статей будут опубликованы в соответствующих журналах.