“Heydər Əliyev irsində hərb tarixi” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
Mayın 4-də Silahlı Qüvvələrin Hərbi Akademiyasında “Heydər Əliyev irsində hərb tarixi” mövzusunda elmi konfrans keçirilib. Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümü münasibətilə keçirilən konfrans müdafiə naziri Zakir Həsənovun təsdiqlədiyi “Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin 2016-cı ildə elmi iş planı”na əsasən təşkil olunub.
Konfransda dövlət və hökumət rəsmiləri, Milli Məclisin deputatları, ali təhsil, o cümlədən xüsusi təyinatlı hərbi təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, idarə və elmi mərkəzlərdәn 350-dən artıq təmsilçi iştirak edib.
Əvvəlcə ümummilli lider Heydər Əliyevin və torpaqlarımızın azadlığı uğrunda şəhid olan həmvətənlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, dövlət himni səsləndirilib.
Sonra təbrik sözü ilə çıxış edən müdafiə naziri, general-polkovnik Zakir Həsənov Silahlı Qüvvələrimizin təməlinin ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu vurğulayıb. Nazir Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin diqqət və qayğısı sayəsində Silahlı Qüvvələrimizin bu gün regionun ən güclü ordusu olduğunu qeyd edib. Hərb tarixinin aktual problemlərindən və prioritet inkişaf istiqamətlərindən danışan Zakir Həsənov konfrans iştirakçılarına müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
“Heydər Əliyev irsində hərb tarixi” adlı filmin nümayişindən sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan Ordusunun yaradılmasında misilsiz uğurlarından danışıb. Akademik Azərbaycan Ordusunun son nailiyyətlərinin cəmiyyətdə yaratdığı inam və ruh yüksəkliyindən söz açıb, konfransın əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirib.
Sonra Silahlı Qüvvələrin Hərbi Akademiyasının rəisi, general-leytenant Heydər Piriyevin, Prezident Administrasiyasının ictimai-siyasi məsələlər şöbəsi müdirinin müavini Ərəstun Mehdiyevin, AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlının və Müdafiə Nazirliyinin Mənəvi-Psixoloji Hazırlıq və İctimaiyyətlə Əlaqələr İdarəsinin rəisi, general-mayor Rasim Əliyevin məruzələri dinlənilib.
Məruzələrdən sonra konfrans iştirakçıları adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevə müraciət qəbul olunub.
Konfransın plenar hissəsinin sonunda Silahlı Qüvvələrin Hərbi Akademiyası ilə AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi arasında qarşılıqlı əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb.
Plenar hissədən sonra konfrans işini “Heydər Əliyev və Azərbaycanda hərb tarixi elminin əsas istiqamətləri” mövzusunda məruzə və müzakirələrlə davam etdirib.
Çıxışlarda bildirilib ki, elmi cəhətdən mühüm əhəmiyyət kəsb edən bu tədbir qarşıya qoyulan bir sıra məsələlərin həllində mühüm rol oynayır. Burada səsləndirilən çıxışlar, məruzələr, o cümlədən 40 müəllif tərəfindən konfransın təşkilat komitəsinə daxil olmuş 25-dən artıq elmi məqalə müvafiq jurnallarda dərc olunacaq.

On May 4, Military Academy of Armed Forces has carried out scientific-conference “Military history in Heydar Aliyev’s heritage”. Conference devoted to the 93rd anniversary of national leader has been organized in accordance with “Action Plan of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan for 2016” approved by Minister of Defense Zakir Hasanov.
Conference was attended by governmental officials, MPs of Milli Majlis, representatives of the highest schools, including special military educational institutions, over 350 envoys from offices and scientific centers.
In advance, national leader Heydar Aliyev and our fellows, who were martyred for freedom of lands, were commemorated for a minute of silence and sounded National Anthem.
Opening his speech with congratulatory words Minister of Defense General-Colonel Zakir Hasanov stressed out that, National Armed Forces has been founded by national leader. Thanks to care and attention of Supreme Commander-in-Chief President Ilham Aliyev today our army is the strongest one in the region. Making speech on topical problems and development trends of military history Zakir Hasanov wished successes to the attendees.
After displaying the film “Military history in Heydar Aliyev’s heritage”, President of ANAS Akif Alizadeh spoke about exceptional merits of Heydar Aliyev in army-building of Azerbaijan.
Later on, head of Military Academy of the Armed Forces General-Lieutenant Heydar Piriyev, Deputy Head of Social-Political Issues Department of Presidential Administration Arastun Mehdiyev, director of National Museum of Azerbaijan History Academician Naila Valikhanli and head Department of Moral-Physiological Training and Public Relations under Ministry of Defense General-Major Rasim Aliyev delivered lectures.
After lectures, an appeal on behalf of conference attendees to the President of the Republic of Azerbaijan Supreme Commander-in-Chief President Ilham Aliyev, was received.
At the end of plenary session of the conference memorandum of cooperation was signed between Military Academy of the Armed Forces and ANAS National Museum of Azerbaijan History.
After plenary, conference has continued its work in lecture and discussions on topic “Heydar Aliyev and key directions of the military history in Azerbaijan”.
Speeches, including over 25 articles, entered the Organizing Committee of the conference, will be published in different journals.