AMEA-da “Sosial tədqiqatlar və süni intellekt” jurnalı təsis edilib
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında ingilis dilində “Sosial tədqiqatlar və süni intellekt” jurnalının təsis edilməsi haqqında məsələyə də baxılıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Akademiyada süni intellekt və rəqəmsal inkişafla bağlı ardıcıl işlər həyata keçirilir və təsis olunacaq yeni nəşr ölkəmizdə süni intellektə həsr edilmiş ilk jurnal olacaq. Bu məsələnin olduqca məsuliyyət tələb etdiyini bildirən akademik İsa Həbibbəyli jurnalın ildə iki sayının işıq üzü görəcəyini söyləyib.
Eyni zamanda jurnalın redaksiya heyətinin tərkibinin formalaşdırılması, ISSN, e-ISSN və DOI identifikatorlarının alınması üçün zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsi, yüksək poliqrafik və elektron formatda nəşrinin planlaşdırıldığını vurğulayıb.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında ingilis dilində “Sosial tədqiqatlar və süni intellekt” jurnalı təsis edilib.

На очередном заседании Президиума НАНА был рассмотрен вопрос об учреждении в Национальной академии наук Азербайджана журнала «Социальные исследования и искусственный интеллект», который будет издаваться на английском языке.
Выступая по данному вопросу, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в НАНА реализуются последовательные мероприятия в связи с искусственным интеллектом и цифровым развитием, и новое издание станет первым журналом в нашей стране, посвященным искусственному интеллекту. Сказав, что к этому вопросу следует отнестись с большой ответственностью, академик добавил, что журнал будет издаваться дважды в год.
В то же время, продолжил академик, необходимо реализовать соответствующие мероприятия по формированию состава редакционной коллегии журнала, присвоению ему идентификаторов ISSN, e-ISSN и DOI, а также обеспечить выпуск журнала на высоком полиграфическом уровне и в электронном формате.
Учитывая все вышеизложенное, Президиум принял постановление об учреждении в НАНА журнала «Социальные исследования и искусственный интеллект», который будет издаваться на английском языке.