Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyi ilə bağlı AMEA-da görülmüş işlər və qarşıda duran vəzifələr müzakirə olunub
İclası giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli gündəlikdə yer alan elmi və elmi-təşkilati məsələlər barədə ətraflı məlumat verib.
Tədbirdə müzakirəyə çıxarılan ilk mövzu Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyi ilə bağlı AMEA-da görülmüş işlər və qarşıda duran vəzifələr haqqında olub.
Akademik İsa Həbibbəyli Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamından irəli gələrək bu ilin 27-28 fevral tarixlərində AMEA Rəyasət Heyətində keçirilən “Birinci Türkoloji Qurultayın qurucuları və dərsləri: tarix və müasirlik” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans barədə söz açıb, bu tədbirin türk dünyası üçün müstəsna əhəmiyyətini vurğulayıb.
Konfransda Türk dünyasının elmi qurum və universitetlərindən 85 nümayəndənin iştirak etdiyini və tədbirin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu qeyd edən AMEA rəhbəri, iyunun sonunda Bakıda Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə həsr edilən Türk dünyası həftəsinin keçiriləcəyini xatırladıb. Həftə ərzində keçiriləcək tədbirlərdə AMEA-nın yüksək səviyyədə iştirakının təmin edilməsi ilə bağlı elmi bölmələrin, institut və təşkilatların rəhbərlərinə tapşırıqlarını verən akademik İsa Həbibbəyli tədbir ərəfəsində Rəyasət Heyətinin binasında və Mərkəzi Elmi Kitabxanada geniş sərgilərin və bölmə iclaslarının təşkil ediləcəyini diqqətə çatdırıb, təşkilati işlərin həyata keçirilməsi məqsədilə müvafiq göstərişlər verib.
AMEA prezidenti Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyi ilə əlaqədar Akademiyada keçirilən elmi konfranslar, “Elm” nəşriyyatı tərəfindən çap olunan kitablar, təşkil edilən sərgilər barədə ətraflı məlumat verib, həmçinin türkologiya elmi sahəsində Akademiyada aparılan fundamental tədqiqatların gedişatı və gələcək perspektiv planları da iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Yubiley tədbirlərinin il boyu davam etdiriləcəyini vurğulayıb.
Sonra Rəyasət Heyətinin Elm və təhsil şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, dosent Sərxan Xavəri Birinci Türkoloji Qurultayla bağlı AMEA-da görülmüş işlər və qarşıda duran vəzifələrə dair geniş məruzə ilə çıxış edib.
Məruzəçi qeyd edib ki, bu böyük missiyanın icrası məqsədilə Akademiyada xüsusi qərarlar qəbul edilərək geniş tədbirlər planı işlənib hazırlanıb və bu proses sadəcə bir təqvim hadisəsi kimi deyil, genişmiqyaslı akademik fəaliyyət proqramı kimi reallaşdırılıb. O, Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyi ilə bağlı keçirilən tədbirlərin Türk dünyasının ortaq elmi-mədəni dəyərlərinin dərindən öyrənilməsi baxımından mühüm tarixi hadisə kimi dəyərləndirildiyini deyib. Türk dünyasının zəngin mədəni irsini əks etdirən təqdimatların, Birinci Türkoloji Qurultaya dair materialların və nadir arxiv sənədlərinin müasir çağırışlara uyğun olaraq yüksək səviyyədə hazırlandığını diqqətə çatdıran Sərxan Xavəri qarşıdakı dövrdə türkologiya sahəsində əldə olunan elmi nəticələrin fundamental nəşrlərə çevrilməsi və gənc tədqiqatçıların bu elmi proseslərə geniş cəlb edilməsinin mühüm strateji vəzifələr kimi müəyyənləşdirildiyini bildirib.
İclasda mövzu ətrafında akademik Rasim Əliquliyev, akademik İradə Hüseynova, akademik Gövhər Baxşəliyeva, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə, professor Nadir Məmmədov, filologiya elmləri doktoru Hikmət Quliyev, texnika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynov, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanov və başqaları çıxış edərək, həyata keçirilən işlərin türkologiya elminin gələcək inkişafına mühüm töhfələr verəcəyinə əminliklərini bildiriblər.
Müzakirələrin sonunda Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qərar qəbul edilib.
Sonra iclasda AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının, regional elmi bölmə və mərkəzlərinin 2026-cı ilin birinci yarısı üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair yarımillik hesabatları ilə bağlı məsələ müzakirə olunub. Akademik İsa Həbibbəyli elmi müəssisə və təşkilatların cari ilin ilk altı ayı ərzində əldə etdiyi mühüm elmi nailiyyətlərin, icra olunan layihələrin, xüsusilə rəqəmsal fəaliyyət və beynəlxalq əlaqələr sahəsində həyata keçirilən işlərin hesabatda dolğun şəkildə əks olunmasının zəruriliyini vurğulayıb. Akademik hesabat dövründə qazanılan uğurların elmi ictimaiyyətə çatdırılması və qarşıdakı yarımildə elmi fəaliyyətin daha da səmərəli təşkili istiqamətində müəssisə rəhbərlərinə tövsiyələrini verib.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ 2026-cı il üçün AMEA-da doktoranturaya sənəd qəbulunun mövcud vəziyyəti barədə olub.
Akademik İsa Həbibbəyli gənc kadrların elmə cəlb edilməsi və qəbul prosesinin cari gedişatı barədə fikirlərini səsləndirib, AMEA-nın regionlardakı elmi bölmələrində doktorantura yerlərinin səmərəli bölüşdürülməsinin regionlarda elmi potensialın gücləndirilməsi məsələlərinə xüsusi diqqət kimi qiymətləndirib.
Sonra mövzu ilə bağlı çıxış edən dosent Sərxan Xavəri doktorantura qəbul planı barədə statistik məlumatları təqdim edib. Məruzəçi, həmçinin xarici vətəndaşların doktoranturada təhsili ilə bağlı müraciətləri, ümumi plan yerlərinin ötən illərlə müqayisəli statistikası və sənəd qəbulunun gedişatı barədə məlumatları diqqətə çatdırıb.
İclasda akademik İsa Həbibbəyli VI Türk Dünyası Ədəbiyyat və Kitab Festivalında AMEA-nın iştirakının yekunlarına dair məsələ ətrafında çıxışında Akademiyanın festival çərçivəsindəki təmsilçiliyinin yükdək dəyərləndirib, nümayiş olunan elmi nəşrlər və qurulan mədəni-elmi əlaqələrin uğurlu nəticələrinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb. Kitab festivalının həm gənc tədqiqatçılar, həm də təcrübəli alimlər üçün böyük bir məktəb olduğunu vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli, AMEA alimlərini gələcəkdə də bu kimi beynəlxalq festivallarda fəal iştirak etməyə və elmi nailiyyətlərini beynəlxalq  ictimaiyyətə çatdırmağa səsləyib.
Festivalda Akademiyanın iştirakının yekunları barədə çıxış edən Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktor müavini, filologiya elmləri doktoru Mehman Həsənli festival çərçivəsində 18 panel iclasın keçirildiyini, AMEA-nın son illərdə çap olunmuş elmi nəşrlərinin böyük maraqla qarşılandığını, xüsusilə Akademiyanın “Elm” nəşriyyatının festival çərçivəsində fəal mövqe nümayiş etdirdiyini və bu uğurlu təmsilçiliyin akademiyanın beynəlxalq nüfuzuna müsbət təsir göstərdiyini diqqətə çatdırıb.
İclasda həmçinin gündəlikdə duran elmi-təşkilati məsələlərə dair AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qərarlar qəbul edilib.

Открывая заседание вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли ознакомил присутствующих с научными и научно-организационными вопросами, стоящими на повестке дня.
Первым на рассмотрение был вынесен вопрос о мероприятиях, реализованных в НАНА в связи со 100-летием Первого тюркологического съезда, и предстоящими задачами.
Вначале академик Иса Габиббейли рассказал о международной научной конференции «Организаторы и уроки Первого тюркологического съезда: история и современность», которая состоялась 27-28-го февраля текущего года в здании Президиума НАНА в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики «О проведении 100-летнего юбилея Первого тюркологического съезда», и подчеркнул исключительную значимость указанного мероприятия для тюркского мира.
Сказав, что на конференции, организованной на высоком уровне, приняли участие 85 представителей научных организаций и университетов тюркского мира, руководитель НАНА напомнил, что в конце июня состоится посвященная 100-летнему юбилею Первого тюркологического съезда Неделя тюркского мира. Академик Иса Габиббейли дал поручения руководителям научных отделений, институтов и организаций, связанные с обеспечением участия НАНА на мероприятиях, которые пройдут в рамках этой недели, на высшем уровне, сообщил, что накануне мероприятий в здании Президиума и в Центральной научной библиотеке будут организованы выставки и секционные заседания, и дал соответствующие распоряжения в связи с выполнением организационных работ.
Руководитель НАНА подробно рассказал о прошедших в Академии наук научных конференциях и выставках, а также о книгах, выпущенных в издательстве «Элм» в связи со 100-летием Первого тюркологического съезда, ходе фундаментальных исследований, которые ведутся в НАНА в сфере тюркологии, и дальнейших перспективных планах, и подчеркнул, что юбилейные мероприятия будут продолжаться на протяжении всего года.
Затем заведующий Отделом науки и образования аппарата Президиума НАНА доктор филологических наук, доцент Сархан Хавери выступил с обширным докладом о реализованных в НАНА в связи с юбилеем мероприятиях и предстоящих задачах.
Докладчик отметил, что для выполнения этой великой миссии в Академии наук были приняты специальные постановления и разработан обширный план мероприятий, этот процесс является не просто празднованием календарного события, а широкомасштабной академической программой действий. Он сообщил, что мероприятия, которые прошли в связи со 100-летним юбилеем Первого тюркологического съезда, были восприняты в качестве важного исторического события с точки зрения глубокого изучения общих научных и культурных ценностей тюркского мира. Сказав, что отражающие богатое культурное наследие тюркского мира презентации, материалы и редкие архивные документы, связанные с Первым тюркологическим съездом, были подготовлены на высоком уровне в соответствии с современными вызовами, Сархан Хавери добавил, что важной стратегической задачей в предстоящий период является превращение полученных в сфере тюркологии научных результатов в фундаментальные издания и привлечение молодых исследователей к этому научному процессу.
По данному вопросу на заседании выступили академик Расим Алигулиев, академик Ирада Гусейнова, академик Говхар Бахшалиева, член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде, профессор Надир Мамедли, доктор филологических наук Хикмет Гулиев, доктор технических наук Гусейн Гусейнов, доктор философии по истории Фархад Гулиев, доктор философии по филологии Сабухи Гахраманов и другие. Они выразили уверенность в том, что реализуемые мероприятия внесут важный вклад в дальнейшее развитие тюркологии.
После дискуссий Президиум принял соответствующее постановление.
Далее на заседании был рассмотрен вопрос о полугодовых отчетах о научной и научно-организационной деятельности научных учреждений и организаций, региональных отделений и научных центров НАНА за первое полугодие 2026 года. Академик Иса Габиббейли подчеркнул необходимость всестороннего освещения в отчетах важных научных результатов, полученных в научных учреждениях и организациях на протяжении первых шести месяцев текущего года, реализованных проектов, особенно работ, выполненных в сфере цифровой деятельности и международных связей. Академик дал руководителям учреждений свои рекомендации в связи с доведением достигнутых за отчетный период успехов до научной общественности и ещё более эффективной организацией научной деятельности в дальнейшем.
Очередным вопросом, который стоял на повестке дня, был вопрос о приеме документов в докторантуру НАНА на 2026-й год.
Академик Иса Габиббейли поделился своими мыслями о привлечении молодых кадров в науку и процессе приема документов, а также подчеркнул, что необходимо обратить особое внимание на рациональное распределение мест в докторантуру в региональных научных отделениях НАНА, так как этот вопрос связан с усилением научного потенциала в регионах.
Затем в связи с данным вопросом выступил доцент Сархан Хавери, который представил вниманию участников заседания статистические данные о плане приема в докторантуру, данные об обращении иностранных граждан в связи с обучением в докторантуре, общую статистику плановых мест в сравнении с предыдущими годами, а также рассказал о ходе приема документов.
Говоря об итогах участия НАНА на VI литературно-книжном фестивале тюркского мира, академик Иса Габиббейли высоко оценил участие НАНА на фестивале и отметил значимость демонстрируемых научных изданий и установленных культурных и научных связей. Сказав, что книжный фестиваль является серьезной школой и для молодых исследователей, и для опытных ученых, академик Иса Габиббейли призвал сотрудников НАНА активно участвовать на подобных международных фестивалях и доводить информацию о своих научных достижениях до широкой общественности.
Говоря об итогах участия Академии наук на фестивале, заместитель директора Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА доктор филологических наук Мехман Гасанли сообщил, что в рамках фестиваля прошли 18 панельных заседаний, выпущенные НАНА за последние годы издания были встречены с большим интересом, особую активность на фестивале проявило издательство «Элм». Он подчеркнул, что успешное участие на мероприятии оказало положительное влияние на рост международного авторитета Академии наук.
Далее на заседании Президиумом НАНА были приняты соответствующие постановления в связи со стоящими на повестке дня научно-организационными вопросами.