İlan zəhəri istehsalının ilk illəri
XIX əsrin sonlarında tibbi əhəmiyyəti elmə məlum olduqdan və tibbi xammal kimi əczaçılıq sənayesində istifadə olunmağa başladıqdan sonra dünyada ilan zəhərinin istehsalına ehtiyac yaranıb. Bu məqsədlə zəhərli ilanlar təbiətdən ovlanılır və zəhərlərini almaq üçün süni şəraitdə serpentarilərdə (ilan saxlanan yer - latınca “serpente" - ilan deməkdir) saxlanılır. İlanların süni şəraitdə yetişdirilməsi problemi hələlik həll edilmədiyindən, bütün dünyada ilan zəhəri yalnız təbii resurslar hesabına istehsal edilir.
Bu gün dünyanın bir çox yerlərində, xüsusilə Avstraliya, Hindistan, bir çox Asiya və Latın Amerikası ölkələrində, o cümlədən Rusiyada xeyli sayda serpentarilər fəaliyyət göstərir. Dünyada ən iri və qədim serpentari isə Braziliyada 1899-cu ildə San-Paulo şəhərində yaradılmış Buntan İnstitutudur. Burada müxtəlif növ ilanlar yalnız 6 ay ərzində saxlanılır və bu müddətdə hər ilandan 0,03-0,04 qram quru zəhər əldə edilir.
Keçmiş SSRİ-də serpentarilərin yaradılmasına və ilan zəhəri istehsalına ilk dəfə 1932-1934-cü illərdə Orta Asiya respublikalarında və Rusiyada başlanıb. Bu məqsədlə Orta Asiya kobrası və Orta Asiya gürzəsi, Qumluq əfisi və Adi gürzə növlərindən istifadə olunub. Lakin ilk dövrlər ilanların süni şəraitdə saxlanma texnologiyası elmi cəhətdən tam öyrənilmədiyi və buna görə də səmərəsiz olduğu üçün ovlanmış ilanlar qısa müddətdə məhv olurdu. Nəticədə zəhərli ilanlar intensiv olaraq ovlandığından təbiətdə onların sayı azalırdı. Bu səbəbdən 1960-cı illərdə Orta Asiyada istehsal məqsədilə istifadə olunan zəhərli ilan növləri qırmızı kitaba daxil edildi və onların ovlanması dayandırıldı.
Azərbaycanda ilan zəhərinin istehsalında uğurlu dövr
Azərbaycanda ilan zəhəri istehsalının ən uğurlu dövrü 1980-1989-cu illəri əhatə edir. Belə ki, bu dövrdə Herpetoloji mərkəz tərəfindən hər il istehsal olunan 3,0-4,0 kq quru gürzə zəhərinin satışından yüksək gəlir əldə edilirdi.
İlan zəhərinin istehsalı üçün ilanların təbiətdən ovlanması mövcud qanunvericiliyə uyğun və elmi əsaslandırılmış qaydada aparılıb. Naxçıvan MR və Qarabağ düzənliyi də daxil olmaqla, bütün ölkə ərazisindən hər il 1800-2000 baş gürzə ovlanıb. Bir qayda olaraq, gürzələrin 1300-1500 başı lisenziya əsasında təbii ərazilərdən, 300-500 başı isə yaşayış məskənlərindən və onlara bitişik 2 km məsafədəki ərazilərdən ovlanıb. İlanların ovlanması nəticəsində həm də yaşayış məskənləri zəhərli ilanlardan təmizlənib və insanların ilanlardan təhlükəsizliyi təmin olunub.
Ölkəmizdə ilan zəhəri istehsalının hazırkı vəziyyəti
2009-cu ildə elmi istiqamətdə fəaliyyətinin bərpası məqsədilə “Zootoksinlər” İstehsal, Elmi Araşdırma Mərkəzi Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin Sərəncamı ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) tərkibinə verilib. AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Mərkəz bütün əmlakı ilə Zoologiya İnstitutunun balansına keçirilib. Hazırda Zoologiya institutu Ağsu rayonunda yerləşən təcrübə bazasında zəhərli ilanların istehsal məqsədilə süni şəraitdə saxlanmasına və yetişdirilməsinə aid elmi-təcrübi tədqiqatlar aparır, ilan zəhərinin sertifikatlaşdırılması, sonda istehsalının bərpası istiqamətində tədbirlər həyata keçirir. İnstitutun herpetoloq alimləri zəhərli ilanlardan istifadənin innovativ texnologiyasının işlənməsi ilə bağlı layihələr üzərində çalışırlar.
İlan zəhəri əczaçılıq və kosmetologiya sənayesində müxtəlif müalicəvi və profilaktik preparatların istehsalında da geniş istifadə edilir
Cənubi Qafqazda Azərbaycanın sürünən heyvanlar faunası növ müxtəlifliyi baxımından daha zəngindir. Herpetofauna resursları arasında zəhərli ilanlar xüsusi yer tutur. Qiymətli tibbi xammal olan zəhərinə görə bu ilan növləri iqtisadi cəhətdən faydalı olmaqla yanaşı, həm də insan üçün təhlükəli zəhərli sancmalarına görə sosial əhəmiyyət daşıyır. İlan zəhəri əczaçılıq sənayesində müxtəlif müalicəvi və profilaktik dərmanların, ilan sancması zamanı istifadə olunan qan zərdablarının, habelə profilaktik kosmetika məhsullarının istehsalında istifadə edilir. İlan zəhəri və onun tərkibindəki ayrı-ayrı bioloji aktiv komponentlər (fermentlər) fundamental diaqnostik tibbi-bioloji tədqiqatlarda da geniş tətbiq olunur. Hazırda dünyanın müxtəlif ölkələrində ilan zəhərinin yeni tətbiq sahələrinin axtarışı davam etdirilir, o cümlədən xərçəng və QİÇS xəstəliyinin müalicəsində istifadə perspektivləri öyrənilir.
İlan zəhəri əldə etmək üçün zəhərli ilan növlərinin təbii resurslarından istifadə olunur. Buna görə zəhərli ilan növlərinin təbii resurslarından davamlı istifadəyə nail olmaq və ilan zəhəri istehsalının təbii resurslardan asılılığını aradan qaldırmaq istiqamətində aparılan elmi-təcrübi tədqiqatlar da önəmlidir.
Azərbaycanın herpetofaunasında təbii resursu istehsal məqsədilə istifadə etməyə imkan verən zəhərli ilan növü Levantiya irigürzəsidir. Cənubi Qafqazda bu ilan növü əsasən Azərbaycanda yayılıb. Ölkəmizdə məhdud ərazidə yayılmış və sayca az olan daha 4 zəhərli ilan növü mövcuddur. Zəhərli ilanlar faunasının biomüxtəlifliyi, bu ilan növlərinin müasir ekoloji vəziyyəti barədə məlumatların əldə edilməsi üçün xüsusi tədqiqatların aparılmasına ehtiyac var.
İlan zəhəri ilə bağlı perspektivli və innovativ istiqamətlərdə tədqiqatların aparılması tələb olunur
Ölkəmizdə iqtisadiyyatın, o cümlədən qeyri-neft sektorunun inkişafı məqsədilə istehsal yönümlü elmi tədqiqat işlərinin genişləndirilməsi, innovativ tədqiqat proqramları və layihələrin hazırlanması olduqca vacibdir. Bu baxımdan zəhərli ilanlar və ilan zəhəri ilə bağlı perspektivli və innovativ istiqamətlərdə tədqiqatların aparılması tələb olunur:
1. Azərbaycanın zəhərli ilanlar faunasının müasir sistematikasının və ekoloji vəziyyətinin öyrənilməsi;
2. İstehsal məqsədilə zəhərli ilanların süni şəraitdə saxlanması və yetişdirilməsi probleminin həlli istiqamətində elmi-təcrübi tədqiqatların aparılması;
3. Zəhərli ilanların təbii resurslarının davamlı istifadəsinə nail olmaq üçün innovativ texnoloji proqramın hazırlanması;
4. İlan zəhəri, onun tərkibindəki ayrı-ayrı fermentlərin biokimyəvi və farmakoloji xusiyyətlərinin öyrənilməsi, onların tətbiq sahələrinin araşdırılması, yeni məhsulların isthsalına dair texnologiyaların hazırlanması;
Göstərilən istiqamətlərdə elmi-təcrübi tədqiqatların aparılması üçün müasir maddi-texniki bazanın (serpentari və volyerlər, biokimyəvi, farmakoloji, toksinoloji tədqiqatlar aparmağa imkan verən laboratoriya və s.) olması vacibdir.
Hazırda AMEA Zoologiya İnstitutu Ağsu rayonunda yerləşən Dayaq Məntəqəsində zəhərli ilan növlərinin volyer şəraitində saxlanması və yetişdirilməsi problemlərini öyrənmək üçün təcrübi tədqiqatlara başlayıb. Zoologiya İnstitutunda, həmçinin ilan zəhəri və digər bioloji aktiv substansiyaların biokimyəvi, toksinoloji və farmakoloji tədqiqi üçün müasir laboratoriya yaratmaq da nəzərdə tutulur. Belə bir laboratoriyanın yaranması ilan zəhərinin və digər zootoksinlərin tədqiqinə aid göstərilən perspektivlərin reallaşmasına böyük töhfə olardı.

В Институте зоологии НАНА ведутся исследования в области герпетологии
Несмотря на использование змеиного яда в народной медицине различных стран еще с древних времен, его лечебное значение стало известно медицине в конце XIX века. Только после этого началось научное исследование биохимического состава, фармакологического и лечебного значения змеиного яда.
Первые годы производства змеиного яда
В конце XIX века, после выявления медицинского значения змеиного яда и его применения в фармацевтической промышленности в качестве сырья, возникла необходимость в производстве этого яда. С этой целью ядовитые змеи вылавливаются из дикой природы, для получения от них яда змеи содержатся в искусственных условиях в серпентариях (помещение, где содержатся змеи, от лат. “serpente" – змея). Ввиду того, что проблема разведения змей в искусственных условиях еще не решена, во всем мире змеиный яд производится только за счет природных ресурсов.
Сегодня во многих странах мира, в частности, в Австралии, Индии, многих Азиатских странах и странах Латинской Америки, в том числе в России действует большое количество серпентариев.
В бывшем СССР создание серпентариев и производство змеиного яда впервые началось в 1932-1934 году в республиках Средней Азии и в России. С этой целью использовались такие виды змей, как среднеазиатская кобра, среднеазиатская гадюка, песчаная эфа и обычная гадюка. Но, первое время из-за того, что с научной точки зрения не была изучена технология содержания змей в искусственных условиях, выловленные змеи за короткое время погибали. В результате интенсивной охоты за ядовитыми змеями их количество сокращалось в природе. По этой причине в 1960-х годах в Средней Азии виды ядовитых змей, яд которых использовался в производстве, были включены в Красную книгу.
Успешный период в производстве змеиного яда в Азербайджане
Самый успешный период производства змеиного яда в Азербайджане охватывает 1980-1989-е годы. Так, в этот период от продажи 3,0-4,0 кг яда гадюки, ежегодно производимого Центром герпетологии, получался высокий доход.
Вылавливание змей для производства змеиного яда проводится в соответствии с существующим законодательством и в научно обоснованном порядке. На территории всей страны, включая Нахчыванскую АР и Карабахскую равнину, ежегодно вылавливаются 1800-2000 гадюк. Как правило, 1300-1500 гадюк вылавливались на основании лицензии в природных участках, а 300-500 - из населенных пунктов и прилегающих к ним территорий. В результате охоты на змей населенные пункты были очищены от ядовитых змей, таким образом, обеспечена безопасность людей.
Нынешнее состояние производства змеиного яда в нашей стране
В 2009 году с целью восстановления научной деятельности Производственный, научно-исследовательский центр «Зоотоксины» Распоряжением Кабинета Министров Азербайджанской Республики был передан в распоряжение Национальной академии наук Азербайджана (НАНА). По решению Президиума НАНА центр был переведен на баланс Института зоологии. В настоящее время Институт зоологии в расположенной в Агсуинском районе экспериментальной базе с целью производства змеиного яда проводит научно-экспериментальные исследования по сохранению и разведению змей в искусственных условиях. Предпринимаются меры, направленные на восстановление производства и сертификации змеиного яда. Ученые-герпетологи института работают над проектами, связанными с разработкой инновационных технологий использования ядовитых змей.
Змеиный яд широко применяется в фармацевтической промышленности и косметологии при производстве различных лечебных и профилактических препаратов.
Разновидность пресмыкающихся в фауне Азербайджана богаче чем в остальных регионах Южного Кавказа. Ядовитые змеи занимают особое место среди ресурсов герпетофауны. Эти разновидности ядовитых змей наряду с выгодным экономическим значением имеют также социальное значение будучи опасными при укусе человека. Змеиный яд используется при производстве различных лечебных и профилактических препаратов в фармацевтической промышленности, применяемых во время змеиного укуса кровяных сывороток, а также профилактической косметической продукции. Змеиный яд и входящие в его состав отдельные биологически активные компоненты (ферменты) широко применяются в фундаментальных медико-биологических исследованиях. В настоящее время в различных странах мира продолжается поиск новых сфер применения змеиного яда, в том числе, изучаются перспективы его использования при лечении рака и СПИДа.
Для получения змеиного яда используются природные ресурсы разных видов ядовитых змей. Следовательно, важное значение имеют научно-практические исследования в области достижения устойчивого использования природных ресурсов ядовитых змей и устранения зависимости производства змеиного яда от природных ресурсов.
В герпетофауне Азербайджана разновидностью ядовитой змеи, позволяющей использовать природный ресурс в целях производства, является гюрза Левантия, которая в основном распространена в Азербайджане. На ограниченной территории нашей страны также существует 4 разновидности малочисленной ядовитой змеи. Существует необходимость в проведении специальных исследований для приобретения информации о биоразнообразии фауны ядовитых змей и современной экологической ситуации данных разновидностей.
Требуется проведение исследований в перспективном и инновационном направлениях касательно змеиного яда
С целью развития экономики, в том числе ненефтяного сектора в нашей стране, крайне важны расширение научно-исследовательских работ в области производства, подготовка инновационных исследовательских программ и проектов. С этой точки зрения, требуется проведение исследований в перспективном и инновационном направлениях касательно змеиного яда:
1. Изучение современной систематики и экологического состояния фауны ядовитых змей Азербайджана;
2. Проведение научно-практических исследований в связи с решением проблемы разведения и сохранения ядовитых змей в искусственных условиях в целях производства;
3. Подготовка инновационной технологической программы с целью достижения устойчивого использования природных ресурсов ядовитых змей;
4. Изучение змеиного яда, а также входящих в его состав биохимических и фармацевтических свойств отдельных ферментов, исследование их сфер применения, подготовка новых технологий для изготовления новой продукции.
Необходимо наличие современной материально-технической базы для проведения научно-практических исследований в указанных направлениях
В настоящее время Институт зоологии НАНА приступил к осуществлению практических исследований в Опорном пункте в городе Агсу для изучения проблемы разведения и сохранения разновидностей ядовитых змей в вольерных условиях. В Институте зоологии также планинируется создать современные лаборатории для биохимического, токсического и фармацевтического изучения змеиного яда и других активных субстанций. Создание такой лаборатории стало бы большим вкладом, внесенным в реализацию перспектив исследования змеиного яда и других зоотоксинов.