ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “Kibertəhlükəsizlik və rəqəmsal kriminalistikanın aktual problemləri” respublika konfransının bağlanış mərasimi keçirilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək seksiya iclaslarında səsləndirilən məruzələrin konfransın məqsəd və vəzifələrinə uyğun olaraq, kibertəhlükəsizlik və rəqəmsal kriminalistikanın elmi-texnoloji problemləri kimi mühüm məsələləri əhatə etdiyini bildirib. Akademik təqdim olunan elmi işləri yüksək qiymətləndirərək qeyd edib ki, konfrans bu sahədə mövcud elmi-nəzəri və praktiki problemlərin müzakirəsi, yeni tədqiqat istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi və innovativ həll yanaşmalarının formalaşdırılması baxımından mühüm platforma rolunu oynayıb.
Akademik Rasim Əliquliyev gələcəkdə kibertəhlükəsizlik və rəqəmsal kriminalistika sahəsində dövlət qurumları, elmi müəssisələr və özəl sektor arasında əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin, həmçinin yüksəkixtisaslı kadr hazırlığının gücləndirilməsinin vacibliyini qeyd edib. Bu kimi elmi-praktiki tədbirlərin davamlı təşkilinin ölkənin kibertəhlükəsizliyinin və kibersuverenliyinin möhkəmləndirilməsinə mühüm töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Konfransın kibertəhlükəsizlik və rəqəmsal kriminalistika sahəsində multidissiplinar problemlərin müzakirəsi baxımından mühüm elmi platforma olduğunu vurğulayan alim, 4 seksiyada ümumilikdə 96 məruzənin təqdim olunduğunu qeyd edib.
Sonra seksiya iclaslarının sədrləri çıxış edərək bildiriblər ki, konfransda təqdim olunan məruzələr “Kibertəhlükəsizlik və rəqəmsal kriminalistikanın aktual problemləri” istiqamətində müasir kibertəhdidlər şəraitində dövlət informasiya sistemlərinin təhlükəsizliyinin təmin olunması, rəqəmsal sübutların araşdırılması, kibercinayətkarlığa qarşı mübarizə və kiberməkanda dayanıqlığın gücləndirilməsi kimi elmi-nəzəri, texnoloji, siyasi-hüquqi və təşkilati məsələlərin geniş müzakirəsinə şərait yaradıb. Qeyd ediblər ki, tədbir kibertəhlükəsizlik və rəqəmsal kriminalistikanın aktual problemlərinə dair fikir mübadiləsi aparmaq, mövcud problemləri müəyyənləşdirmək və onların həlli istiqamətlərini müzakirə etmək baxımından mühüm elmi-praktiki əhəmiyyət daşıyır.

Завершила свою работу республиканская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы кибербезопасности и цифровой криминалистики»
В Институте информационных технологий Министерства науки и образования завершила свою работу республиканская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы кибербезопасности и цифровой криминалистики».
В своем выступлении на церемонии закрытия конференции вице-президент НАНА, директор Института информационных технологий МНО академик Расим Алигулиев сообщил, что в соответствии с целями и задачами мероприятия доклады, представленные на секционных заседаниях, охватывали важные вопросы, связанные с научно-технологическими проблемами кибербезопасности и цифровой криминалистики. Высоко оценив представленные на конференции научные труды, академик отметил, что конференция стала важной платформой с точки зрения обсуждения существующих в данной сфере научно-теоретических и практических проблем, определения новых направлений исследований и формирования инновационных подходов к решению этих проблем.
Академик Расим Алигулиев подчеркнул, что в дальнейшем необходимо ещё больше углубить сотрудничество между государственным структурами, научными учреждениями и частным сектором в сфере кибербезопасности и цифровой криминалистики, а также расширить мероприятия по подготовке высококвалифицированных кадров. Академик выразил свою уверенность в том, что организация подобных научно-практических мероприятий внесет важный вклад в укрепление кибербезопасности и киберсуверенитета государства.
На 4-х секциях, продолжил академик Расим Алигулиев, были представлены 96 докладов: «Конференция является значимой научной платформой, на которой обсуждались мультидисциплинарные проблемы, существующие в области кибербезопасности и цифровой криминалистики».
Затем выступили председатели секционных заседаний, которые сообщили, что в ходе заседаний прошли обширные дискуссии, которые охватывали научно-теоретические, технологические, политико-правовые и организационные вопросы, связанные с обеспечением безопасности информационных систем государства в условиях современных киберугроз, анализом цифровых доказательств, борьбой с киберпреступностью и укреплением устойчивости в киберпространстве. Отмечалось важное научно-практическое значение мероприятия с точки зрения обмена мнениями об актуальных проблемах кибербезопасности и цифровой криминалистики, выявления существующих проблем и обсуждения способов их решения.