Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında AMEA prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın elmi-tədqiqat müəssisələrində elmi fəaliyyətin müvafiq nominasiyalar üzrə bal sistemi vasitəsilə qiymətləndirilməsini nəzərdə tutan yeni layihə haqqında çıxış edib.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, hazırlıq mərhələsində olan bu model Akademiyada sağlam rəqabət mühitinin formalaşmasına, elmi fəaliyyətin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə və hər bir alimin əməyinin fərdi və obyektiv şəkildə qiymətləndirilməsinə şərait yaradacaq.
Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işlər, rəqəmsal inkişaf və süni intellekt üzrə direktor müavini Mehman Həsənli elmi fəaliyyətin bal sistemi ilə ölçülməsinin əsas istiqamətləri barədə məlumat verərək bildirib ki, qiymətləndirmə sistemi bir sıra meyarlar əsasında qruplaşdırılıb.
Müzakirələr zamanı AMEA-nın vitse-prezidentləri – akademik İbrahim Quliyev, akademik Dilqəm Tağıyev, akademik Rasim Əliquliyev, akademik Gövhər Baxşəliyeva, həmçinin akademik-katib akademik Arif Həşimov, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə, tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətli, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Nəzmin Cəfərova və digər alimlər məsələ ilə bağlı fikirlərini bildiriblər.

Новая модель оценивания научной деятельности по бальной системе в НАНА
На очередном заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал о новом проекте, предусматривающем оценивание научной деятельности в научно-исследовательских учреждениях НАНА по соответствующим номинациям посредством бальной системы.
Руководитель НАНА подчеркнул, что разрабатываемая модель сформирует в Академии наук здоровую конкурентную среду, повысит качество научной деятельности и создаст условия для объективного оценивания труда каждого ученого.
В своем выступлении по данному вопросу заместитель директора Института литературы имени Низами Гяджеви по научной работе, цифровому развитию и искусственному интеллекту доктор филологических наук Мехман Гасанли подробно рассказал об основных направлениях оценивания научной деятельности по бальной системе, отметив при этом, что система оценивания сгруппирована по ряду критериев.
Затем выступили вице-президенты НАНА – академик Ибрагим Гулиев, академик Дильгам Тагиев, академик Расим Алигулиев, и.о. вице-президента НАНА академик Говхар Бахшалиева, академик-секретарь НАНА академик Ариф Гашимов, член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде, доктор исторических наук Эйнулла Мадатли, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева, доктор философии по искусствоведению Назмин Джафарова и другие. Они поделились своими мыслями и предложениями, направленными на совершенствование представленной модели.