Elm adamları “İlandağ” kitabəsini müzakirə ediblər
AMEA Naxçıvan Bölməsində Naxçıvan Muxtar Respublikasının Culfa rayonu ərazisində yerləşən “İlandağ” kitabəsinə həsr edilən tədbir keçirilib.
AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev giriş nitqi ilə çıxış edərək “İlandağ” kitabəsinin Azərbaycan və dünya tarixi üçün mühüm elmi və ictimai əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
Akademik İsmayıl Hacıyev bildirib ki, qayaüstü yazı 30 il bundan əvvəl Naxçıvan elmi mühitinə məlum olsa da abidənin yeri dəqiq göstərilməmişdi. AMEA Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, professor Vəli Baxşəliyev, Xaraba-Gilan arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Bəhlul İbrahimli və tədqiqatçı Hüseyn Cəfərov İlandağ ərazisində qaya üzərində Urartu mixi yazılı mətnin yerini aşkar ediblər.
Akademik qayaüstü mixi yazının Naxçıvanın qədim yaşayış məskəni olduğunu, Urartu hökmdarlarının bölgəyə hərbi yürüşləri və Naxçıvanın siyasi prosesləri haqqında dəqiq elmi faktlar təqdim etdiyini qeyd edib. Yazının bəzi saxta iddiaları ifşa edərək, bu yerlərdə qədim türk-azərbaycanlı köklərinin mövcudluğunu beynəlxalq elmi ictimaiyyətə çatdırdığını vurğulayıb.
Abidədə aşınmaların yarandığına yenidən diqqət çəkən akademik aiddiyyəti qurumları bununla bağlı tədbirlər görməyə çağırıb.
Tədbirdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxışında tədbirin keçirilməsinin aktual məsələnin müzakirəsi, qarşıda duran strateji vəzifələrin uğurla icrası üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Akademik 2025-2026-cı illərdə AMEA alimlərinin Azərbaycan-Yaponiya birgə elmi ekspedisiyası ilə apardığı birgə arxeoloji qazıntı zamanı Xocavənd rayonundakı qədim Tağlar mağarasından neandertal insanın 80 min il bundan əvvələ aid olan yeni poleontropoloji qalığının tapılmasının, Naxçıvan Muxtar Respublikasında tapılmış “İlandağ” kitabəsinin Urartu mixi yazıları kontekstində araşdırılmasının Azərbaycan elmi üçün beynəlxalq əhəmiyyətini vurğulayıb.
AMEA-nın prezidenti İsa Həbibbəyli “İlandağ” kitabəsini müstəqil Azərbaycan elminin ən böyük nailiyyəti kimi dünya elminə verə biləcəyi kəşflərdən biri hesab etdiyini qeyd edib. Bu məsələyə qlobal müstəvidə yanaşmağın vacibliyinə diqqət çəkən akademik mühüm elmi əhəmiyyətə malik olan mixi yazının yenidən tədqiqata cəlb edilməsinin vacibliyini bildirib və müvafiq tapşırıqlar verib.
Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev qeyd edib ki, Bakı Dövlət Universitetində arxeologiya istiqamətində elmi tədqiqatları genişləndirmək və elm ilə təhsilin inteqrasiyasını gücləndirmək məqsədilə Arxeologiya Tədris-Tədqiqat Mərkəzi yaradılıb. Mərkəzin AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu ilə sıx əməkdaşlıq çərçivəsində fəaliyyət göstərdiyini bildirən rektor AMEA Naxçıvan Bölməsi ilə də əməkdaşlığa hazır olduqlarını bildirib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova çıxışında gələcəkdə də belə tədqiqatların genişləndirilməsinin vacibliyi qeyd edib və bu sahədə gənc kadrların, mütəxəssislərin hazırlanmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
AMEA Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Vəli Baxşəliyev “Naxçıvanın qədim tarixinə dair mənbə: “İlandağ” kitabəsi” adlı məruzəsində “İlandağ” kitabəsinin Naxçıvanın qədim tarixini öyrənmək baxımından mühüm elmi mənbə olduğunu bildirib. Urartuların Naxçıvana hücumlarının uğursuz olduğunu qeyd edən professor Urartu dilinin iltisaqi dillər qrupuna aid olduğunu, digər dillərlə heç bir əlaqəsi olmadığını vurğulayıb.
AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutunun Qərbi Azərbaycan tarixi şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramov, AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun baş elmi işçisi, tarix elmləri doktoru Vəfa Mahmudova, AMEA Naxçıvan Bölməsi Əlyazmalar Fondunun direktoru, filologiya elmləri doktoru Fərman Xəlilov, AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Bəhlul İbrahimli mövzu ilə bağlı çıxış ediblər.
Tədbirdə AMEA Naxçıvan Bölməsi əməkdaşlarının Culfa rayonu ərazisində yerləşən kitabə ilə tanış olduqları, eyni zamanda Naxçıvan televiziyasının “İlandağ” kitabəsi ilə bağlı hazırladığı videoçarx nümayiş etdirilib.

В Нахчыванском отделении НАНА состоялось мероприятие, посвященное надписи (китабе) на горе Иландаг, расположенной на территории Джульфинского района Нахчыванской Автономной Республики.
В своей вступительной речи председатель Нахчыванского отделения НАНА академик Исмаил Гаджиев сообщил, что надпись на горе Иландаг обладает важной научной и общественной значимостью для истории Азербайджана и всего мира.
Академик Исмаил Гаджиев отметил, что хотя наскальная надпись стала известна научной общественности Нахчывана 30 лет назад, точное местоположение памятника указано не было. Место урартской клинописи на горе Иландаг обнаружили заместитель директора Института истории, этнографии и археологии Нахчыванского отделения НАНА по научной работе профессор Вели Бахшалиев, руководитель археологической экспедиции Хараба-Гилан доктор философии по истории, доцент Бахлул Ибрагимли и исследователь Гусейн Джафаров.
Наскальная клинопись, продолжил академик, предоставляет точные научные факты, подтверждающие то, что Нахчыван является местом поселения древних людей, а также повествующие о военных походах урартских правителей в регион и происходящих в Нахчыване политических процессах. Председатель отделения подчеркнул, что клинопись разоблачает некоторые ложные утверждения и доводит до международной научной общественности, что на этих территориях издревле проживает население с тюрко-азербайджанскими корнями.
Сказав, что на памятнике есть повреждения, академик Исмаил Гаджиев призвал соответствующие структуры предпринять в связи с этим необходимые меры.
Затем на мероприятии выступил президент НАНА академик Иса Габиббейли, который отметил значимость мероприятия с точки зрения обсуждения актуального вопроса и успешного выполнения предстоящих стратегических задач.
Академик сообщил, что в ходе проводимых в 2025-2026 гг. исследований были сделаны два открытия, которые имеют международное значение: во время азербайджано-японской археологической экспедиции в древней пещере Таглар Ходжавендского района были обнаружены палеоантропологические останки неандертальца возрастом в 80 тысяч лет, а недавно было установлено точное местоположение урартской клинописи на горе Иландаг.
Руководитель НАНА подчеркнул, что считает надпись на горе Иландаг одним из важнейших научных открытий независимого Азербайджана, имеющих мировое значение. Сказав, что к этому вопросу необходимо подойти в глобальном контексте, академик добавил, что клинопись следует вновь привлечь к исследованиям, и дал соответствующие поручения.
В своем выступлении ректор Бакинского государственного университета Эльчин Бабаев отметил, что для расширения научных исследований в сфере археологии и усиления интеграции науки и образования в БГУ создан Учебно-исследовательский центр археологии, который тесно сотрудничает с Институтом археологии и антропологии НАНА и готов сотрудничать с Нахчыванским отделением Академии наук.
Далее выступила вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова, которая подчеркнула необходимость в расширении подобных исследований в будущем и подготовке молодых кадров в данной сфере.
Выступая с докладом под названием «Источник по древней истории Нахчывана: надпись (китабе) на горе Иландаг», заместитель директора Института истории, этнографии и археологии Нахчыванского отделения НАНА по научной работе член-корреспондент НАНА, профессор Вели Бахшалиев сообщил, что китабе является важным научным источником для изучения древней истории Нахчывана. Сказав, что набеги урартийцев в Нахчыван были безуспешными, профессор подчеркнул, что урартский язык абсолютно не связан с другими языками.
Затем выступили заведующий Отделом истории Западного Азербайджана Института истории и этнологии НАНА доктор философии по истории Джаби Бахрамов, главный научный сотрудник Института археологии и антропологии НАНА доктор исторических наук Вафа Махмудова, директор Фонда рукописей Нахчыванского отделения НАНА доктор филологических наук Фарман Халилов, заведующий отделом Института археологии и антропологии НАНА доктор философии по истории, доцент Бахлул Ибрагимли.
На мероприятии отмечалось, что сотрудники Нахчыванского отделения НАНА ознакомились с памятником, расположенным на территории Джульфинского района. Также был продемонстрирован видеоролик о надписи на горе Иландаг, подготовленный Нахчыванским телевидением.