Akademik Əbdülkərim Əlizadənin anadan olmasının 110 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib
Mayın 16-da AMEA-nın Əsas binasında Şərqşünaslıq İntitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli şərqşünas alim, akademik Əbdülkərim Əlizadənin anadan olmasının 110 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva akademik Əbdülkərim Əlizadənin Azərbaycan şərqşünaslıq elminin inkişafındakı xidmətlərindən söz açıb. Bildirilib ki, Azərbaycanda Şərqşünaslıq İnstitutunun yaradılmasında Ə.Əlizadənin mühüm xidmətləri olub. Bu elm müəssisəsinin ilk direktoru olan akademik ölkəmizdə şərqşünaslıq sahəsində məktəb yaradıb. Bu sahədə görkəmli alimlər yetişdirən akademik Ə.Əlizadə ölkəmizdə mətnşünaslığın banisi hesab olunur.
G.Baxşəliyeva qiymətli tədqiqat əsərləri, tərcümələri, mətnşünaslıq sahəsindəki misilsiz xidmətləri ilə müasir şərqşünaslıq elmimizin əsasını qoymuş alimin həyat və fəaliyyətindən söz açıb. Bildirilib ki, Əbdülkərim Əlizadə əsasən Azərbaycanın və qonşu Yaxın Şərq ölkələrinin Səlcuqilər və monqollar dövrü tarixinin tədqiqatçısı idi. Görkəmli akademik Nizami Gəncəvinin “Sirlər xəzinəsi”ni, Rəşidəddinin “Cami ət-təvarix”, Məhəmməd ibn Hinduşah Naxçıvaninin “Dəstur əl-katib fi təyin əl-məratib” əsərlərinin elmi-tənqidi mətnlərini hazırlayıb. Akademikin yorulmaz fəaliyyəti daim dövlətimiz tərəfindən yöksək qiymətləndirilib. Ə.Əlizadə Azərbaycanın Əməkdar Elm Xadimi fəxri adına və bir sıra dövlət mükafatlarına layıq görülüb. Alimin əsərləri dünyanın müxtəlif dillərinə tərcümə olunub.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli AMEA-da mütəmadi olaraq görkəmli alimlərin, klassiklərimizin yubileylərinə həsr olunan tədbirlərin təşkil olunduğunu söyləyib. Bildirilib ki, bu cür tədbirlərin keçirilməsi görkəmli elm xadimlərimizin həyat və elmi yaraıcılığının təbliğ olunmasında və gələcək nəsillərə çatdırılmasında böyük əhəmiyyət kəsb edir. Görkəmli alimin Azərbaycan şərqşünaslıq elmindəki xidmətlərini yüksək dəyərləndirən akademik İ.Həbibbəyli onun ölkəmizdə mətnşünaslıq sahəsində məktəb yaratdığını qeyd edib.
Qeyd edilib ki, Ə.Əlizadə, həmçinin müasir tarixşünaslıqda sistemli elmi tədqiqatın əsasını qoyub, Azərbaycanın orta əsr tarixşünaslığının inkişafında da əvəzsiz rol oynayıb. Azərbaycan şərqşünaslığı üçün böyük töhfə olan alimin elmi irsi və fəaliyyəti bu gün şərqşünaslar tərəfindən öyrənməli və tədqiq edilməlidir.
Tədbirdə “Akademik Əbdülkərim Əlizadə və Azərbaycan şərqşünaslığı”, “Akademik Əbdülkərim Əlizadə mətnşünas alim kimi” və “Akademik Əbdülkərim Əlizadə necə varsa” mövzularında məruzələr dinlənilib.

Состоялось мероприятие, посвященное 110-летию со дня рождения академика Абдулкерима Ализаде
16 мая в Главном здании НАНА при организационной поддержке Института востоковедения состоялось мероприятие, посвященное 110-летию со дня рождения видного ученого-востоковеда, академика Абдулкерима Ализаде.
Выступившая на мероприятии директор института, член-корреспондент НАНА Говхар Бахшалиева рассказала о заслугах академика Абдулкерима Ализаде в развитии востоковедения Азербайджана. Было отмечено, что в создании Института востоковедения в Азербайджане были особые заслуги А.Ализаде. Будучи первым директором этого научного учреждения - академик создал школу в области востоковедения в нашей стране. Подготовивший видных ученых в этой области, академик А.Ализаде считается основоположником текстологии в нашей стране. Г.Бахшалиева рассказала о жизни и деятельности ученого, который своими ценными исследовательскими трудами, переводами и заслугами в области текстологии заложил основу нашей современной востоковедческой науки.
Было отмечено, что Абдулкерим Ализаде был исследователем истории периода Сельджукидов и монголов Азербайджана и соседних стран Ближнего Востока. Видный академик подготовил научно-критические тексты к произведениям Низами Гянджеви «Сокровищница тайн», Рашидаддина «Джами ат-таварих», Мухаммеда ибн Гиндушаха Нахчывани «Дастур ал-катиб фи таин ал-маратиб». Неустанная деятельность академика всегда высоко оценивалась государством. А.Ализаде был удостоен почетного звания Заслуженный деятель науки Азербайджана и ряда государственных наград. Его произведения переведены на различные языки мира.
В своем выступлении вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, высоко оценив заслуги выдающегося ученого в области востоковедения Азербайджана, отметил, что он заложил основу школы в области текстологии в нашей стране. Было подчеркнуто, что академик А.Ализаде успешно представлял азербайджанскую востоковедческую науку в различных международных мероприятиях.
Было отмечено, что А.Ализаде заложил основу системного научного исследования в современной историографии, сыграл незаменимую роль в развитии историографии средних веков Азербайджана. Научное наследие и деятельность ученого должна изучаться и исследоваться востоковедами.
На мероприятии были заслушаны доклады на темы «Академик Абдулкерим Ализаде и азербайджанское востоковедение», «Академик Абдулкерим Ализаде как ученый-текстолог» и «Академик Абдулкерим Ализаде как есть».