Cənubi Koreya alimləri dərialtı günəş batareyası yaradıblar
Koreya Respublikasının Kvancu Elm və Texnologiyalar İnstitutunun mütəxəssisləri insan dərisinin altına yerləşdirilə bilən miniatür günəş batareyası hazırlayıblar. Dərialtı batareya orqanizmə implantasiya edilən kardiostimulyator kimi cihazların fasiləsiz enerji ilə təmin edilməsi  üçün nəzərdə tutulub.
Alimlər qeyd ediblər ki, insan orqanizminə cərrahi müdaxilə yolu ilə yerləşdirilən adi tibbi elektrik cihaz batareyalarının işləmə müddəti 5-8 ildir. Fəaliyyət müddəti bitmiş bu günəş batareyasının dəyişdirilməsi üçün təkrar əməliyyat tələb olunur. Mütəxəssislərin sözlərinə görə, yeni kəşf elektrik enerjisi çatışmazlığı ilə bağlı problemin həllinə imkan verir. Enerji sutka ərzində günəş şüalarından 2 saat toplamaqla təmin edilir.
Bildirilir ki, kəşf Cənubi Koreya hökumətinin maliyyələşdirdiyi layihə çərçivəsində edilib. Batareya  1/15 insan saçı qalınlığında (6-7 mikrometr) olan elastik plastin şəklindədir. Gücü 647 Vatt təşkil edən batareya 0,07 kv.sm yer tutur. Yeni batareya hətta insan öz dərisinəgünəş şüaları ilə birlikdə daxil olan ultrabənövşəyi şüaların qarşısını alan dərman preparatı vursa belə uğurla enerji toplaya bilir.
“Biz kəşfimizin insan orqanizminə yerləşdirilən və külli miqdarda enerji xərcləri tələb edən elektron cihazlarda aktiv istifadə ediləcəyini gözləyirik” - miniatür batareyanı yaradan alimlər qrupunun rəhbəri, professor Li Çjon Ho bildirib.

Ученые Южной Кореи создали подкожную солнечную батарею
Специалисты из Института науки и технологий города Кванджу (юго-запад Республики Корея) разработали миниатюрную солнечную батарею, которая может вживляться под кожу человека для обеспечения бесперебойного питания приборов, имплантируемых в организм, например, кардиостимуляторов. Об этом сообщило министерство науки, информационно-коммуникационных технологий и научного прогнозирования страны.
"Обычные батарейки медицинских электроприборов, помещаемых в человеческий организм путем хирургического вмешательства, действуют не более пяти-восьми лет. После этого приходится повторно проводить операцию для их замены. Наше изобретение позволяет решить эту проблему нехватки электроэнергии, к тому же питание обеспечивается круглосуточно всего за два часа подзарядки от солнца", - пояснили ученые.
Изобретение было сделано в рамках проекта, финансируемого южнокорейским правительством. Оно представляет собой гибкую пластинку толщиной в 1/15 человеческого волоса (6-7 мкм). Площадь батареи мощностью 647 мкВт не превышает 0,07 кв. см. По словам разработчиков, новинка успешно заряжается, даже если человек наносит на кожу препарат, который блокирует ультрафиолет, поступающий вместе с солнечным светом.
"Мы ожидаем, что наша разработка будет активно использоваться в электронных приборах, вживляемых в человеческий организм и требующих значительных затрат электроэнергии", - отметил профессор Ли Чжон Хо, под руководством которого группой ученых и была создана миниатюрная батарейка.