AMEA Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi (RSXM) Geodezi Alman Araşdırma Mərkəzi ilə ikitərəfli əməkdaşlıq çərçivəsində Bakı şəhərində seysmik riskin qiymətləndirilməsinə başlayır.
Bununla bağlı RSXM-in Monitorinq Mərkəzində Geodezi Alman Araşdırma Mərkəzinin nümayəndələri - Kristin Bismut, Stefano Perolay, Kevin Fleming və Maykl Hasla görüş keçirilib.
RSXM-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli Bakı şəhərində seysmik riskin öyrənilməsinin vacibliyini önə çəkərək, iki qurum arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma protokolunun imzalandığını qeyd edib. Bildirib ki, seysmik qiymətləndirmə layihəsinin iki il müddətinə davam etdirilməsi nəzərdə tutulur.
Daha sonra RSXM-nin Zəlzələlərin tədqiqatı bürosunun rəis müavini R.Kərəmova görülən işlər və aparılan tədqiqatlar barədə təqdimatla çıxış edib.
Görüşdə almaniyalı qonaqlar Azərbaycan seysmoloqları ilə əməkdaşlığa və birgə layihələrin həyata keçirilməsinə maraqlı olduqlarını qeyd ediblər, seysmik riskin öyrənilməsi metodlarından danışıblar.
Geodezi Alman Araşdırma Mərkəzinin nümayəndələri, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevlə də görüşüblər.
Görüşdə qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin aparılması, Azərbaycan ərazisində seysmik riskin öyrənilməsi istiqamətində perspektivlərə dair müzakirələr aparılıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti Bakı şəhərində seysmik riskin öyrənilməsinin əhəmiyyətindən söz açıb, birgə əməkdaşlığın faydalı olacağına əminliyini ifadə edib.

Starts the assessment of seismic risk in Baku
ANAS Republican Seismological Survey Center (RSSC) starts the assessment of seismic risk in Baku city joint with Geodesy German Study Center.
In this respect, a meeting was held at the Monitoring Center of RSSC with representatives of Geodesy German Study Center – Christine Bismuth, Stefano Parolai, Kevin Fleming and Michael Hasle.
Director of the RSSC corresponding member of ANAS Gurban Yetirmishli put to the fore the study of seismic risk in Baku, noted the signing of understanding protocol between two bodies. He stated that, assessment project is intended to continue for two years.
Later on, deputy chief of Earthquake bureau of RSSC R. Karamova made a presentation on done works and researches carried out.
In a meeting German guests expressed their willingness in collaboration via Azerbaijani seismologists and joint projects, also told about study of seismic risk.
Representatives of Geodesy German Study Center met with Vice-President of ANAS Academician Ibrahim Guliyev as well.
Vice-President spoke about the necessity of exploring seismic risk in Baku city and stated his confidence in significance of joint collaboration.