AMEA Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi (RSXM) Geodezi Alman Araşdırma Mərkəzi ilə ikitərəfli əməkdaşlıq çərçivəsində Bakı şəhərində seysmik riskin qiymətləndirilməsinə başlayır.
Bununla bağlı RSXM-in Monitorinq Mərkəzində Geodezi Alman Araşdırma Mərkəzinin nümayəndələri - Kristin Bismut, Stefano Perolay, Kevin Fleming və Maykl Hasla görüş keçirilib.
RSXM-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli Bakı şəhərində seysmik riskin öyrənilməsinin vacibliyini önə çəkərək, iki qurum arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma protokolunun imzalandığını qeyd edib. Bildirib ki, seysmik qiymətləndirmə layihəsinin iki il müddətinə davam etdirilməsi nəzərdə tutulur.
Daha sonra RSXM-nin Zəlzələlərin tədqiqatı bürosunun rəis müavini R.Kərəmova görülən işlər və aparılan tədqiqatlar barədə təqdimatla çıxış edib.
Görüşdə almaniyalı qonaqlar Azərbaycan seysmoloqları ilə əməkdaşlığa və birgə layihələrin həyata keçirilməsinə maraqlı olduqlarını qeyd ediblər, seysmik riskin öyrənilməsi metodlarından danışıblar.
Geodezi Alman Araşdırma Mərkəzinin nümayəndələri, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevlə də görüşüblər.
Görüşdə qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin aparılması, Azərbaycan ərazisində seysmik riskin öyrənilməsi istiqamətində perspektivlərə dair müzakirələr aparılıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti Bakı şəhərində seysmik riskin öyrənilməsinin əhəmiyyətindən söz açıb, birgə əməkdaşlığın faydalı olacağına əminliyini ifadə edib.

Начинается оценка сейсмического риска в Баку
Республиканский центр сейсмологической службы НАНА (РЦСС) и Немецкий исследовательский центр геодезии в рамках двустороннего сотрудничества начинают оценку сейсмического риска в городе Баку.
В связи с этим в Центре мониторинга РЦСС состоялась встреча с представителями Немецкого исследовательского центра геодезии Кристином Бисмутом, Стефаном Перолаем, Кевином Флемингом и Майклом Хасло.
Директор РЦСС, член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли, подчеркнув важность изучения сейсмических рисков в Баку, отметил, что между двумя структурами был подписан протокол о сотрудничестве. Он сообщил, что осуществление проекта сейсмической оценки предусмотрено в течение двух лет.
Далее заместитель начальника Бюро исследования землетрясений РЦСС Р.Керимова выступила с презентацией о проделанной работе и проведенных исследованиях.
На встрече немецкие гости выразили заинтересованность в сотрудничестве с азербайджанскими сейсмологами и осуществлении совместных проектов, а также рассказали о методах изучения сейсмических рисков.
Представители Немецкого исследовательского центра геодезии также встретились с вице-президентом НАНА, академиком Ибрагимом Гулиевым.
В рамках встречи были обсуждены перспективы взаимного обмена опытом и изучения сейсмических рисков на территории Азербайджана.
Вице-президент НАНА отметил важность изучения сейсмических рисков в городе Баку и выразил уверенность в том, что совместное сотрудничество будет иметь важное значение с научной точки зрения.