Mayın 25-də AMEA-nın Əsas binasında gənc tədqiqatçıların “İrəvanın maddi və mənəvi irsi” mövzusunda elmi-praktik konfransı keçirilib.
Tədbir AR Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutu və “Bizim nəsil” Gənclərin Regional İnkişaf Assosiasiyası tərəfindən təşkil olunub.
“Bizim Nəsil” Gənclərin Regional İnkişaf Assosiasiyasının sədri Nurəddin Mehdiyev bildirib ki, konfransın keçirilməsinin əsas məqsədi orta əsr şəhər mədəniyyətinə malik Azərbaycanın İrəvan şəhəri, onun dövlətçiliyimizin tarixindəki yeri, ictimai-siyasi və mədəni rolunu və eyni zamanda, bu qədim torpaqlarımıza köçürülmüş ermənilərin tarixi saxtalaşdırmalarını elmi əsaslarla araşdırmaqdan ibarətdir.
Tədbirdə İrəvanın maddi-mədəniyyət abidələrinin, mənəvi irsin tədqiqi və təbliğində gənc tədqiqatçıların rolunun genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov bildirib ki, hazırda Ermənistanın yerləşdiyi ərazi yaxın keçmişdə - XIX əsrin əvvəllərində Azərbaycan dövləti olan İrəvan xanlığının torpaqları olub. Alim deyib: “İrəvan xanlığının yarandığı ərazi ən qədim türk torpaqlarıdır. Azərbaycan xalqının və digər türk xalqlarının qəhrəmanlıq eposu olan “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanlarında təsvir olunan bir çox mühüm tarixi hadisələr, proseslər Azərbaycanın məhz bu regionunda – İrəvan xanlığının ərazisində cərəyan edib”.
Y.Mahmudov qeyd edib ki, Tarix İnstitutunun kollektivi tərəfindən hazırlanmış “İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi” kitabı Azərbaycan, ingilis, rus, rumın, italyan, ispan və ərəb dillərində çap olunub. Alim vurğulayıb ki, ermənilərin XIX əsrdə Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi tarixi həqiqətdir. Təkzibolunmaz tarixi faktlardan biri də budur ki, tanınmış rus rəssamı V.İ.Maşkov 1828-ci ildə ermənilərin Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsinə ayrıca rəsm əsəri həsr edib.
Milli Məclisin deputatları Qənirə Paşayeva, Musa Qasımlı və digər çıxış edənlər də İrəvan torpağının qədim Azərbaycan torpağı olduğu barədə tarixi gerçəklikləri dünya ictimaiyyətinə daha ətraflı çatdırılmasının əhəmiyyətindən, ermənilərin tarixi həqiqətləri daim saxtalaşdırmağa cəhd göstərdiklərindən danışıblar.
Sonra gənc tədqiqatçıların “İrəvan - qədim Azərbaycan torpağı (mədəni-tarixi aspektdə”, “İrəvan şəhəri – erməni terrorunun ilk hədəfi”, “İrəvanın azərbaycanlı ziyalılarının maarifçilik fəaliyyəti (XIX–XX əsrlərdə)”, “İslam memarlıq abidələri sırasında İrəvan məscidləri”, “Azərbaycanın qala şəhəri – İrəvan”, “İrəvanda Azərbaycan incəsənəti nümunələri (tarixi aspektdə)” və digər mövzularda məruzələri dinlənilib.

Состоялась научно-практическая конференция «Материальное и духовное наследие Иревана»
25 мая в Главном здании НАНА состоялась научно-практическая конференция молодых исследователей «Материальное и духовное наследие Иревана».
Мероприятие состоялось при совместной организационной поддержке Министерства культуры и туризма АР, Института истории имени А.А.Бакиханова НАНА и Ассоциации регионального развития молодежи «Наше поколение».
Председатель Ассоциации регионального развития молодежи «Наше поколение» Нураддин Мехтиев сообщил, что основная цель проведения конференции заключается в научном исследовании обладавшего средневековой городской культурой Иревана, его места в истории нашей государственности, общественно-политической и культурной роли, в то же время, фальсификации истории армянами, переселенными на наши древние территории.
На мероприятии была подчеркнута важность расширения роли молодых исследователей в исследовании и пропаганде материально-культурных памятников и духовного наследия Иревана.
Директор Института истории, член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов отметил, что территория, на которой в настоящее время расположена Армения, в начале XIX века принадлежала Иреванскому ханству, входившего в состав Азербайджанского государства. Ученый отметил: «Территория, на которой образовалось Иреванское ханство, являлась одной из самых древних тюркских земель. Большинство важных исторических событий и процессов, описанных в героическом эпосе тюркских народов «Китаби-Деде Коркут» происходили именно на территории Иреванского ханства».
Я.Махмудов отметил, что подготовленная коллективом Института истории книга «Иреванское ханство: российская оккупация и переселение армян на азербайджанские земли» издана на азербайджанском, английском, русском, румынском, итальянском, испанском и арабском языках. Ученый подчеркнул, что переселение армян на азербайджанские земли в XIX веке - историческая правда. Одним из неопровержимых исторических фактов является то, что известный русский художник В.И.Машков посвятил отдельную картину переселению армян на азербайджанские земли в 1828 году.
Далее, выступив, депутаты Милли Меджлиса Ганира Пашаева, Муса Гасымлы и другие также рассказали о значении подробного доведения до мировой общественности исторических реалий о том, что территория Иревана принадлежит Азербайджану, а также фальсификации армянами исторических фактов.
Далее были заслушаны доклады молодых исседователей «Иреван – древняя азербайджанская земля (в культурно-историческом аспекте)», «Город Иреван - первая мишень армянского терроризма», «Просветительская деятельность азербайджанской интеллигенции Иревани (XIX–XX вв)», «Иреванские мечети среди исламских архитектурных памятников», «Город-крепость Азербайджана – Иреван», «Образцы азербайджанского искусства в Иреване (в историческом аспекте)» и другие.