Mayın 25-də AMEA-nın Əsas binasında gənc tədqiqatçıların “İrəvanın maddi və mənəvi irsi” mövzusunda elmi-praktik konfransı keçirilib.
Tədbir AR Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutu və “Bizim nəsil” Gənclərin Regional İnkişaf Assosiasiyası tərəfindən təşkil olunub.
“Bizim Nəsil” Gənclərin Regional İnkişaf Assosiasiyasının sədri Nurəddin Mehdiyev bildirib ki, konfransın keçirilməsinin əsas məqsədi orta əsr şəhər mədəniyyətinə malik Azərbaycanın İrəvan şəhəri, onun dövlətçiliyimizin tarixindəki yeri, ictimai-siyasi və mədəni rolunu və eyni zamanda, bu qədim torpaqlarımıza köçürülmüş ermənilərin tarixi saxtalaşdırmalarını elmi əsaslarla araşdırmaqdan ibarətdir.
Tədbirdə İrəvanın maddi-mədəniyyət abidələrinin, mənəvi irsin tədqiqi və təbliğində gənc tədqiqatçıların rolunun genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov bildirib ki, hazırda Ermənistanın yerləşdiyi ərazi yaxın keçmişdə - XIX əsrin əvvəllərində Azərbaycan dövləti olan İrəvan xanlığının torpaqları olub. Alim deyib: “İrəvan xanlığının yarandığı ərazi ən qədim türk torpaqlarıdır. Azərbaycan xalqının və digər türk xalqlarının qəhrəmanlıq eposu olan “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanlarında təsvir olunan bir çox mühüm tarixi hadisələr, proseslər Azərbaycanın məhz bu regionunda – İrəvan xanlığının ərazisində cərəyan edib”.
Y.Mahmudov qeyd edib ki, Tarix İnstitutunun kollektivi tərəfindən hazırlanmış “İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi” kitabı Azərbaycan, ingilis, rus, rumın, italyan, ispan və ərəb dillərində çap olunub. Alim vurğulayıb ki, ermənilərin XIX əsrdə Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi tarixi həqiqətdir. Təkzibolunmaz tarixi faktlardan biri də budur ki, tanınmış rus rəssamı V.İ.Maşkov 1828-ci ildə ermənilərin Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsinə ayrıca rəsm əsəri həsr edib.
Milli Məclisin deputatları Qənirə Paşayeva, Musa Qasımlı və digər çıxış edənlər də İrəvan torpağının qədim Azərbaycan torpağı olduğu barədə tarixi gerçəklikləri dünya ictimaiyyətinə daha ətraflı çatdırılmasının əhəmiyyətindən, ermənilərin tarixi həqiqətləri daim saxtalaşdırmağa cəhd göstərdiklərindən danışıblar.
Sonra gənc tədqiqatçıların “İrəvan - qədim Azərbaycan torpağı (mədəni-tarixi aspektdə”, “İrəvan şəhəri – erməni terrorunun ilk hədəfi”, “İrəvanın azərbaycanlı ziyalılarının maarifçilik fəaliyyəti (XIX–XX əsrlərdə)”, “İslam memarlıq abidələri sırasında İrəvan məscidləri”, “Azərbaycanın qala şəhəri – İrəvan”, “İrəvanda Azərbaycan incəsənəti nümunələri (tarixi aspektdə)” və digər mövzularda məruzələri dinlənilib.

On May 25, Presidium of ANAS held a scientific-practical conference of young researchers "The material and spiritual heritage of Irevan".
The event was held under the joint organizational support of the Ministry of Culture and Tourism, the Institute of History of ANAS named A.A.Bakikhanov and Regional Development Association of Youth “Bizim Nesil” (Our Generation).
Chairman of the Regional Development Association of Youth "Our Generation" Nuraddin Mehdiyev said that the main purpose of the conference is the scientific study of Irevan city, which possessing a medieval urban culture, its place in the history of our state, social, political and cultural role, meanwhile, the falsification of history by Armenians, relocated to our ancient territory.
The event highlighted the importance of expanding the role of young researchers in the study and promotion of the material and cultural monuments and spiritual heritage of Irevan.
Director of the Institute of History, corresponding member of ANAS Yagub Mahmudov said that the area on which now is Armenia, in the beginning of the XIX century belonged to Irevan khanate, was part of the Azerbaijan state. The scientist said: "The land on which was formed Irevan khanate, was one of the most ancient Turkic lands. Most of the important historical events and processes described in the heroic epos of Turkic peoples "Kitabi-Dede Gorgud ", took place in the territory of Irevan khanate.
Y.Mahmudov noted that a team of the Institute of History prepared the book "Irevan khanate: Russian occupation and resettlement of Armenians in Azerbaijani lands" was published in Azerbaijani, English, Russian, Romanian, Italian, Spanish and Arabic. The scientist said that the resettlement of Armenians in Azerbaijani lands in the XIX century is the historical truth. One of the undeniable historical facts is that the famous Russian artist V.I.Mashkov devoted a separate picture of the resettlement of Armenians in Azerbaijani lands in 1828.
Then, speaking MPs Ganira Pashayeva, Musa Gasimli and others also spoke about the importance of detailed informing the world community about the historical realities that Irevan territory belongs to Azerbaijan, as well as falsification of Armenian historical facts.
Further reports were presented young researchers "Irevan - ancient land of Azerbaijan (in the cultural and historical aspect)", "Irevan city - the first target of the Armenian terrorism", "Educational activities of the Azerbaijani intelligentsia Irevan (XIX-XX centuries) ","Irevan mosques among Islamic landmarks ","Fortified town of Azerbaijan - Irevan", "Samples of Azerbaijani art in Irevan (in historical perspective)" and others.