İyunun 2-də Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında görkəmli alim və tanınmış ictimai-siyasi xadim, akademik Vəli Axundovun anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş xatirə gecəsi keçirilib.
Dövlət və hökumət nümayəndələrinin, Milli Məclis deputatlarının, tanınmış elm və mədəniyyət xadimlərinin qatıldığı tədbir “Akademik Vəli Axundovun 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Prezident İlham Əliyevin 2016-cı il 15 yanvar tarixli Sərəncamına əsasən təşkil olunub.
Tədbir Vəli Axundovun həyat yolundan bəhs edən fotoslaydın nümayişi ilə başlanıb.
Mərasimi giriş sözü ilə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar açaraq Vəli Axundovu dəyərli vətəndaş, böyük insan, vətənpərvər bir şəxsiyyət kimi xarakterizə edib.
Xalq yazıçısı ictimai-siyasi xadim, akademik Vəli Axundovun anadan olmasının 100 illiyinin Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə ölkəmizin hər yerində silsilə tədbirlərlə qeyd olunduğunu söyləyib.
Azərbaycanın işıqlı simalarından sayılan Vəli Axundovun həyat yoluna nəzər salan natiq deyib ki, o, ölkəmizə çətin illərdə rəhbərlik edib. Millətçilik probleminin hökm sürdüyü bir şəraitdə görkəmli ictimai xadim hər zaman Azərbaycanın mənəvi dəyərlərini, mədəniyyətini qorumağa çalışıb. O, siyasi fəaliyyətində daim xalqın birliyinə, firavanlığına, azad düşüncəyə sahib olmasına səy göstərib. Bu baxımdan, milli ideologiyanın formalasmasında Vəli Axundovun xidmətləri danılmazdır.
Yazıçılar Birliyinin sədri xüsusi olaraq vurğulayıb ki, Vəli Axundovun adı hər zaman iftixarla çəkiləcək və onun gördüyü işlər heç zaman unudulmayacaq.
Xalq yazıçısı Anar Vəli Axundovun sənət adamlarına diqqət və qayğısından, Azərbaycan mədəniyyətinin, incəsənətinin təbliği istiqamətində gördüyü işlərdən söz açıb. Vurğulayıb ki, o, Azərbaycan ədəbiyyatı ilə yanaşı, rus və dünya ədəbiyyatına da dərindən bələd idi.
Anar Vəli Axundovla, atası Xalq şairi Rəsul Rzanın səmimi münasibətlərindən danışaraq onunla bağlı bır sıra xatirələrini bölüşüb.
Sonra Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin sifarişi ilə ssenari müəllifi Yüsif Şeyx, rejissoru Yavər Rzayev olan “Vəli Axundov. XXI əsrdən baxış” sənədli filmi təqdim olunub.
Filmdə xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin 1996-cı ildə akademikin 80 illiyinə həsr olunan yubiley yığıncağında səsləndirdiyi fikirlərdən geniş istifadə olunub.
Ekran əsərində alimin ictimai-siyasi və elmi xidmətləri ilə yanaşı, bütövlükdə həyat yolu qızı Nigar Axundova tərəfindən tamaşaçılara çatdırılıb.
Konsert proqramı ilə davam edən tədbirdə Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin müşayiəti ilə görkəmli bəstəkarlarımızın əsərləri səsləndirilib.

Состоялся вечер памяти по случаю 100-летнего юбилея со дня рождения академика Вели Ахундова
2 июня в Азербайджанской государственной филармонии имени Муслима Магомаева состоялся вечер памяти, посвященный 100-летию со дня рождения видного ученого и известного общественно-политического деятеля, академика Вели Ахундова.
Мероприятие, в котором приняли участие представители государства и правительства, депутаты Милли Меджлиса, известные деятели науки и культуры, было организовано в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева «О проведении 100-летнего юбилея академика Вели Ахундова» от 15 января 2016 года.
Мероприятие стартовало с демонстрации фото-слайда, отражавшего жизненный путь Вели Ахундова.
Открыв церемонию вступительным словом, председатель Союза писателей Азербайджана, народный писатель Анар охарактеризовал Вели Ахундова как достойного гражданина, великую личность, большого человека и патриота.
Народный писатель отметил, что согласно Распоряжению Президента Ильхама Алиева во всех уголках нашей страны проводится цикл мероприятий по случаю 100-летнего юбилея общественно-политического деятеля, академика Вели Ахундова.
Затронув жизненный путь Вели Ахундова, Анар подчеркнул, что, он возглавлял нашей страной в трудные годы. В условиях господства национализма видный общественный деятель постоянно пытался защитить духовные ценности и культуру Азербайджана.
Он в своей политической деятельности всегда прилагал усилия для единства, благополучия и свободного мышления народа. С этой точки зрения, неоспоримы заслуги Вели Ахундова в формировании национальной идеологии.
Председатель Союза писателей особо подчеркнул, что память Вели Ахундова почитается с гордостью, его работы никогда не будут забыты.
Народный писатель Анар рассказал о внимании и заботе Вели Ахундова к людям искусства, проделанной им работе по пропаганде культуры и искусства Азербайджана. Он подчеркнул, что, наряду с Азербайджанской литературой, он был знатоком также русской и мировой литературы.
Анар, говоря о взаимоотношениях с Вели Ахундовым и его отцом Народным Поэтом Расулом Рзой, поделился своими воспоминаниями о нем.
Затем был продемонстрирован снятый по заказу Министерства культуры и туризма документальный фильм «Вели Ахундов. Взгляд с XXI века», автором сценария которого является Юсиф Шейх, а режиссером - Явер Рзаев.
В фильме широко использовались мысли общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева, озвученные в 1996 году на юбилейном собрании, посвященном 80-летию академика.
В фильме, наряду с общественно-политическими и научными заслугами ученого, его дочерью Нигяр Ахундовой была дана информация в целом о его жизненном пути.
На мероприятии в сопровождении Азербайджанского государственного симфонического оркестра прозвучали произведения наших выдающихся композиторов.