İyunun 2-də Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında görkəmli alim və tanınmış ictimai-siyasi xadim, akademik Vəli Axundovun anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş xatirə gecəsi keçirilib.
Dövlət və hökumət nümayəndələrinin, Milli Məclis deputatlarının, tanınmış elm və mədəniyyət xadimlərinin qatıldığı tədbir “Akademik Vəli Axundovun 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Prezident İlham Əliyevin 2016-cı il 15 yanvar tarixli Sərəncamına əsasən təşkil olunub.
Tədbir Vəli Axundovun həyat yolundan bəhs edən fotoslaydın nümayişi ilə başlanıb.
Mərasimi giriş sözü ilə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar açaraq Vəli Axundovu dəyərli vətəndaş, böyük insan, vətənpərvər bir şəxsiyyət kimi xarakterizə edib.
Xalq yazıçısı ictimai-siyasi xadim, akademik Vəli Axundovun anadan olmasının 100 illiyinin Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə ölkəmizin hər yerində silsilə tədbirlərlə qeyd olunduğunu söyləyib.
Azərbaycanın işıqlı simalarından sayılan Vəli Axundovun həyat yoluna nəzər salan natiq deyib ki, o, ölkəmizə çətin illərdə rəhbərlik edib. Millətçilik probleminin hökm sürdüyü bir şəraitdə görkəmli ictimai xadim hər zaman Azərbaycanın mənəvi dəyərlərini, mədəniyyətini qorumağa çalışıb. O, siyasi fəaliyyətində daim xalqın birliyinə, firavanlığına, azad düşüncəyə sahib olmasına səy göstərib. Bu baxımdan, milli ideologiyanın formalasmasında Vəli Axundovun xidmətləri danılmazdır.
Yazıçılar Birliyinin sədri xüsusi olaraq vurğulayıb ki, Vəli Axundovun adı hər zaman iftixarla çəkiləcək və onun gördüyü işlər heç zaman unudulmayacaq.
Xalq yazıçısı Anar Vəli Axundovun sənət adamlarına diqqət və qayğısından, Azərbaycan mədəniyyətinin, incəsənətinin təbliği istiqamətində gördüyü işlərdən söz açıb. Vurğulayıb ki, o, Azərbaycan ədəbiyyatı ilə yanaşı, rus və dünya ədəbiyyatına da dərindən bələd idi.
Anar Vəli Axundovla, atası Xalq şairi Rəsul Rzanın səmimi münasibətlərindən danışaraq onunla bağlı bır sıra xatirələrini bölüşüb.
Sonra Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin sifarişi ilə ssenari müəllifi Yüsif Şeyx, rejissoru Yavər Rzayev olan “Vəli Axundov. XXI əsrdən baxış” sənədli filmi təqdim olunub.
Filmdə xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin 1996-cı ildə akademikin 80 illiyinə həsr olunan yubiley yığıncağında səsləndirdiyi fikirlərdən geniş istifadə olunub.
Ekran əsərində alimin ictimai-siyasi və elmi xidmətləri ilə yanaşı, bütövlükdə həyat yolu qızı Nigar Axundova tərəfindən tamaşaçılara çatdırılıb.
Konsert proqramı ilə davam edən tədbirdə Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin müşayiəti ilə görkəmli bəstəkarlarımızın əsərləri səsləndirilib.

Memorial evening devoted to the 100th anniversary of Academician Veli Akhundov
Event, which brought together state and governmental representatives, MPs of Milli Majlis, celebrate scientific and cultural dignity, was organized in accordance with the Order of the President Ilham Aliyev “On celebrating Academician Veli Akhundov’s 100th anniversary” dated January 15, 2016.
Event commenced with the display of photo-slide, reflecting Veli Akhnudov’s way of life.
Opening the event, chairman of Azerbaijan Writers’ Union People Writer Anar characterized Veli Akhundov like a precious civilian, great and patriot person.
People Writer noted that 100th anniversary of Veli Akhundov is celebrated with chain of measures in all parts of the country according to the Order of President Ilham Aliyev.
Glancing at way of life of the one of the sparkle faces of Azerbaijan – Veli Akhundov, orator noted that, he managed Azerbaijan during difficult years. Under condition dominated by problem of Nationalism, a social figure always tried to protect moral values and culture of Azerbaijan. His political course directed to unity of people, prosperity, and ability of free thought. In this regard, Veli Akhundov’s merits are undeniable in the formation of a national ideology.
People Writer Anar also told about Veli Akhundov’s care and attention to the art people, his deeds in promotion of culture and art of Azerbaijan. Academician was attuned to Russian and world literature along with Azerbaijan.
Anar narrated the cordial relations of his father Rasul Rza with Veli Akhundov and shared memories.
Later on, “Veli Akhundov. View from XXI century” documentary, which had ordered by Ministry of Culture and Tourism, scenario authored by Yusif Sheikh and casted by Yaver Rzayev, was displayed.
National leader’s opinions that had voiced at the academician’s 80th jubilee event in 1996 were widely used in a film.
The film featured the scientist’s whole way of life, in addition to his social-political and scientific merits by his daughter Nigar Akhundova.
Event continued with a concert program, in which plays of notable composers accompanied by the State Symphony Orchestra.