İyunun 7-də AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunda Avropa Azərbaycanlıları Konqresinin prezidenti Samirə Patzer İsmayılova ilə görüş keçirildi.
Öncə institutun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli qonağı salamlayaraq onu rəhbərlik etdiyi elm ocağında görməkdən məmnun olduğunu bildirdi. İnstitut direktoru qonağa Akademiyada son illərdə həyata keçirilən layihələr, aparılan araşdırmalar haqqında ətraflı məlumat verdi.
Sonra S. Patzer İsmayılova çıxış edərək Avropada son illərdə Azərbaycan diasporunun rolunun artdığını diqqətə çatdırdı. O, AR Prezidenti İlham Əliyevin cari il iyunun 3-də Dünya Azərbaycanlılarının IV Qurultayının rəsmi açılış mərasimindəki çıxışını xatırlatdı: “Ölkə Prezidentinin də dediyi kimi dövlət orqanları ilə Azərbaycan diaspor təşkilatlarının əlaqələri daimi olmalı, güclənməlidir. Eyni zamanda, diaspor təşkilatları ilə səfirliklər arasında möhkəm əlaqələr qurulmalıdır”.
Avropada elm və mədəniyyətin inkişafına yüksək diqqət ayrıldığını vurğulayan qonaq 2014-cü ildə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərliyi ilə Almaniyada keçirilən görüşlərdən danışdı. Bildirdi ki, bu görüşlərdə Almaniya alimləri ilə Azərbaycan diasporunun elmi nümayəndələri arasında əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunmuşdur.
Azərbaycanda lobbiçilik fəaliyyəti haqqında danışan S. Patzer İsmayılova lobbiçilik fəaliyyətinin ən yüksək dairələrdə həyata keçirilməli olduğunu vurğuladı. Bildirdi ki, bu gün lobbiçilik fəaliyyəti Azərbaycan reallıqları üçün də olduqca zəruridir: "Lobbiçilik fəaliyyətini gücləndirərək Azərbaycan-Ermənistan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə köməklik göstərmək mühüm məsələlərdəndir."
Sonda siyasi elmlər doktoru Zaur Əliyev çıxış etdi. Bildirdi ki, institutda “Elmşünaslıq və elmin sosial problemləri” şöbəsi açılacaq. Əsas məqsəd Avropaya ezam olunan alimlər haqqında məlumat bazası hazırlamaq, onlarla əməkdaşlıq etmək və təkliflər irəli sürməkdir.

7 июня в Институте истории науки НАНА состоялась встреча с президентом Конгресса азербайджанцев Европы Самирой Патзер Исмаиловой.
Сначала директор института, доктор исторических наук Марьям Сеидбейли, поприветствовав гостью, отметила, что рада видеть ее в руководимом ею научном учреждении. Директор института подробно проинформировала гостью об осуществленных в последние годы в Академии проектах и проводимых исследованиях.
Затем С.Патзер Исмаилова в своем выступлении довела до внимания, что в последние годы роль азербайджанской диаспоры растет в Европе. Она напомнила выступление Президента АР Ильхама Алиева на церемонии официального открытия IV Съезда Азербайджанцев Мира, состоявшейся 3 июня текущего года: «Как сказал Президента страны, связи диаспорских организаций Азербайджана с государственными органами должны быть постоянными и крепкими. В то же время должны быть налажены прочные связи между посольствами и диаспорскими организациями».
Подчеркнув высокое внимание, уделяемое развитию науки и культуры в Европе, гостья рассказал о встречах, состоявшихся в Германии под руководством президента НАНА, академика Акифа Ализаде в 2014 году. Она отметила, что на этих встречах были обсуждены возможности сотрудничества между немецкими учеными и научными представителями азербайджанской диаспоры.
Говоря о лоббистской деятельности в Азербайджане, С. Патзер Исмаилова подчеркнула, что лоббистская деятельность должна осуществляться в высших кругах. Отметила, что сегодня лоббистская деятельность очень важна для реалий Азербайджана: «Усиление лоббистской деятельности является одним из важных вопросов с точки зрения положительного решения армяно-азербайджанского, Нагорно-карабахского конфликта».
В заключение выступил доктор политических наук Заур Алиев. Он отметил, что в институте откроется Отдел науковедения и социальных проблем науки. Основной целью является подготовка базы данных об ученых, откомандированных в Европу, а также разработка предложений и сотрудничество.