Ümummilli lider Heydər Əliyevin yenidən siyasi hakimiyyətə gəldiyi 1993-cü il iyun ayının 15-i Azərbaycan tarixinə Milli Qurtuluş Günü kimi daxil olub. Həmin tarixdən etibarən dövlətçiliyimiz yox olmaq təhlükəsindən xilas olub, ölkəmiz inkişaf, tərəqqi, yüksəliş yoluna qədəm qoyub.
Bu fikirlər iyunun 14-də AMEA Naxçıvan Bölməsində Heydər Əliyev lektoriyasının 15 İyun - Milli Qurtuluş Gününə həsr olunan “Heydər Əliyev dərsləri” adlı 71-cı məşğələsində səsləndirilib.
Bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev “Ümummilli lider Heydər Əliyev: qayıdışdan qurtuluşa” adlı məruzəsində bildirib ki, 1993-cü ilin yazında ölkədaxilində vəziyyət böhran həddinə çatmışdı. Azərbaycan torpaqlarının bir hissəsi ermənilər tərəfindən işğal olunmuş, yüz minlərlə yurddaşımız öz doğma ocaqlarından qaçqın, köçkün vəziyyətinə düşmüşdü. Belə bir vaxtda xalq yeganə düzgün yolu seçdi – dünya şöhrətli siyasi xadim Heydər Əliyevi təkidlə ölkə rəhbərliyinə dəvət etdi. 1993-cü il iyunun 15-də ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycan Respublikasının Ali Sovetinə sədr seçildi.
İsmayıl Hacıyev qeyd edib ki, 1993-cü il oktyabrın 3-də xalqın böyük dəstəyi ilə prezident seçilən görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi on il müddətində son dərəcə böyük işlər görüb. Vurğulanıb ki, ulu öndərin milli maraqlara əsaslanan çoxşaxəli siyasət strategiyası bu gün onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Hazırda ölkəmizin hərtərəfli və sürətli inkişafı, baş verən əsaslı dəyişikliklər, xarici siyasətimizdəki uğurlar, həyata keçirilən qlobal layihələr Azərbaycanın qüdrətli dövlət olduğunu təsdiq edir.

Второй приход общенационального лидера Гейдара Алиева к политической власти 15 июня 1993 года вошел в историю Азербайджана как День Национального Спасения. Начиная с этого времени, наша государственность была спасена от угрозы исчезновения, страна вступила на путь развития, прогресса и подъема.
Эти мысли были озвучены на посвященном 15 Июня - Дню Национального Спасения 71-м заседании «Лектория Гейдара Алиева», прошедшем в Нахчыванском отделении НАНА.
Председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев в своем докладе на тему «Общенациональный лидер Гейдар Алиев: от возвращения к спасению» отметил, что весной 1993 года ситуация внутри страны дошла до критического предела. Часть территорий Азербайджана была оккупирована армянами, сотни тысяч наших соотечественников были вынуждены покинуть свои родные земли. В такой момент народ выбрал единственный правильный путь - настойчиво пригласил всемирно прославленного политического деятеля Гейдара Алиева к руководству страной. 15 июня 1993 года великий лидер Гейдар Алиев был избран председателем Верховного Совета Азербайджанской Республики.
Исмаил Гаджиев отметил, что избранный 3 октября 1993 года при большой поддержке народа президентом выдающийся государственный деятель Гейдар Алиев в течение десяти лет руководства Азербайджаном проделал крайне большую работу. Было подчеркнуто, что основанная на национальных интересах многовекторная политика великого лидера сегодня успешно продолжается его достойным преемником Президентом Ильхамом Алиевым. В настоящее время всестороннее и стремительное развитие нашей страны, успехи во внешней политике, осуществляемые глобальные проекты подтверждают, что Азербайджан является могущественным государством.