Ümummilli lider Heydər Əliyevin yenidən siyasi hakimiyyətə gəldiyi 1993-cü il iyun ayının 15-i Azərbaycan tarixinə Milli Qurtuluş Günü kimi daxil olub. Həmin tarixdən etibarən dövlətçiliyimiz yox olmaq təhlükəsindən xilas olub, ölkəmiz inkişaf, tərəqqi, yüksəliş yoluna qədəm qoyub.
Bu fikirlər iyunun 14-də AMEA Naxçıvan Bölməsində Heydər Əliyev lektoriyasının 15 İyun - Milli Qurtuluş Gününə həsr olunan “Heydər Əliyev dərsləri” adlı 71-cı məşğələsində səsləndirilib.
Bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev “Ümummilli lider Heydər Əliyev: qayıdışdan qurtuluşa” adlı məruzəsində bildirib ki, 1993-cü ilin yazında ölkədaxilində vəziyyət böhran həddinə çatmışdı. Azərbaycan torpaqlarının bir hissəsi ermənilər tərəfindən işğal olunmuş, yüz minlərlə yurddaşımız öz doğma ocaqlarından qaçqın, köçkün vəziyyətinə düşmüşdü. Belə bir vaxtda xalq yeganə düzgün yolu seçdi – dünya şöhrətli siyasi xadim Heydər Əliyevi təkidlə ölkə rəhbərliyinə dəvət etdi. 1993-cü il iyunun 15-də ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycan Respublikasının Ali Sovetinə sədr seçildi.
İsmayıl Hacıyev qeyd edib ki, 1993-cü il oktyabrın 3-də xalqın böyük dəstəyi ilə prezident seçilən görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi on il müddətində son dərəcə böyük işlər görüb. Vurğulanıb ki, ulu öndərin milli maraqlara əsaslanan çoxşaxəli siyasət strategiyası bu gün onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Hazırda ölkəmizin hərtərəfli və sürətli inkişafı, baş verən əsaslı dəyişikliklər, xarici siyasətimizdəki uğurlar, həyata keçirilən qlobal layihələr Azərbaycanın qüdrətli dövlət olduğunu təsdiq edir.

Next training of Heydar Aliyev’s Lecture held in Nakhchivan Branch of ANAS
The second coming of national leader Heydar Aliyev to political power June 15, 1993 entered the history of Azerbaijan as the Day of National Salvation.
Since that time, our state has been saved from the threat of extinction, the country embarked on the path of development, progress and recovery.
These ideas were presented on June 15, dedicated to National Salvation Day, at the 71st session of the "Heydar Aliyev’s Lecture" which held in the Nakhchivan branch of ANAS.
Chairman of the Department, Academician Ismayil Hajiyev, in his report on "National leader Heydar Aliyev: from returning to salvation" noted that, in the spring of 1993 the situation in the country has reached a critical limit. Part of the territory of Azerbaijan was occupied by Armenians; hundreds of thousands of our compatriots were forced to leave their native lands. At that point, people have chosen the only correct way - persistently invited the world famous political figure Heydar Aliyev to lead the country. On June 15, 1993 great leader Heydar Aliyev was elected Chairman of the Supreme Council.
Ismayil Hajiyev noted that, that elected as president on October 3, 1993 under the great support of the people, a prominent statesman Heydar Aliyev for ten years Azerbaijan leadership has done extremely big work.
It was emphasized that, based on the national interests of the multi-vector policy of the great leader is successfully continued by his worthy successor President Ilham Aliyev.
At the present time a comprehensive and rapid development of our country, the successes in foreign policy, implemented global projects show that Azerbaijan is a powerful state.