AMEA-nın vitse-prezidenti, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin direktoru, akademik Tofiq Nağıyev Rusiya Elmlər Akademiyasının “Poisk” qəzetinin baş redaktorunun birinci müavini Yelizaveta Ponarinayla görüşüb.
Öncə akademik T.Nağıyev Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının “Azərbaycan” adlanan xüsusi cildi haqqında məlumat verib. Bildirib ki, 2007-ci ildə Azərbaycan və rus dillərində dərc edilmiş, qədim vaxtlardan başlayaraq müasir dövrü əhatə edən nəşrə 160 oçerk daxildir. Xalqımızın təşəkkül prosesi, etnogenez məsələləri, 5000 illik dövlətçilik tarixi, Azərbaycan xalqına qarşı zaman-zaman həyata keçirilmiş soyqırımlar cilddə öz elmi şərhini tapmışdır.
Akademik xüsusi cildin hazırlanmasında Prezident İlham Əliyevin çox böyük rolu olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, dövlət başçısının tapşırığı ilə nəşrdə faktların dəqiqliyinə xüsusi diqqət göstərilmiş, ensiklopediya prinsiplərinə əməl edilmiş, heç bir tərifə və təhrifə yol verilməmişdir.
25 min nüsxə tirajla çap olunan Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının ölkə kitabxanalarına, idarə, müəssisə və təşkilatlara paylanıldığını diqqətə çatdıran T.Nağıyev kitabın Azərbaycan haqqında indiyə qədər analoqu olmayan yeni və bitkin bir nəşr olduğunu vurğulayıb.
Alim bildirib ki, tariximizin yeni mərhələsi olan müstəqillik dövrü kitabda ensiklopedik tərzdə işıqlandırılmış, bu barədə oxucuya obyektiv məlumat verilmişdir. Qeyd edib ki, universal ensiklopediyanın ilk üç cildinin hər birində təxminən 2800-dən 3500-dək termin vardır ki, hər bir terminin də elmi əsaslarla izahı verilmişdir. Xüsusi cilddə, həmçinin müasir mərhələdə Azərbaycan iqtisadiyyatının prioritet istiqamətləri, dayanıqlı inkişafını təmin edən amillər, ölkədə həyata keçirilən kompleks tədbirlər haqqında materiallar yer almışdır.
Görüşdə tərəflər arasında qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda akademik T.Nağıyev qonağa Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının “Azərbaycan” adlanan xüsusi cildini hədiyyə edib.

ANAS Vice-President, director of the Scientific Center "Azerbaijan National Encyclopedia" Academician Tofig Nagiyev met with the first Deputy Chief Editor of the Russian newspaper "Poisk" Elizabeth Ponarina.
First, Academician T.Nagiyev informed about the special volume "Azerbaijan" of "Azerbaijan National Encyclopedia". He informed that, published in 2007 in Azerbaijani and Russian languages special volume included about 160 essays. In this volume, from a scientific point of view, comments on the process of formation of our people, questions of ethno genesis, the history of statehood, as well as genocides, from time to time committed against the Azerbaijani people.
Academic said that, by AR President Ilham Aliyev played a great role on preparation of special volume. According to him, on the instructions of AR President in the preparation of publications, special attention was paid to the accuracy of facts, respecting the principle of the encyclopedia were not allowed distortion.
T. Nagiyev has also noted that, published with a circulation of 25 thousand copies the Azerbaijani National Encyclopedia has been widespread on libraries, managements, establishments and the organizations of the country.
Scientist noted that in the publication the period of independence, which is a new stage in our history, is illuminated in an encyclopedic style and to the reader is presented the objective information about it.
Academician said that, in each of the first three volumes of the universal encyclopedia has about 2800-3500 terms.
The book also reflected materials on priority directions of Azerbaijan's economy at the present stage, the factors that ensure its sustainable development, and complex activities carried out in the country.