Rusiya Elmlər Akademiyasının “Poisk” qəzetinin baş redaktorunun birinci müavini Yelizaveta Ponarinanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti AMEA-nın Botanika İnstitutunda olub.
İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Validə ƏlizadəMərkəzi Nəbatat Bağının direktoru v.i.e., b.ü.f.d. Vahid Fərzəliyev və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyevin iştirakı ilə keçirilən görüşdə V.Əlizadə qonağa rəhbərlik etdiyi müəssisənin fəaliyyət istiqamətləri və beynəlxalq əlaqələri barədə məlumat verib. O, insititutun elmi fəailiyyətini işıqlandıran və ildə iki dəfə nəşr olunan “Botanika dünyası” adlı məlumat bülleteni ilə qonaqları tanış edib.
V.Əlizadə AMEA-nın Botanika İnstitutu və Mərkəzi Nəbatat Bağının Rusiya Elmlər Akademiyasının Botanika İnstitutu ilə elmi əlaqələrindən, həyata keçirilən birgə layihələrdən də danışıb.
Görüşdə Azərbaycan alimlərinin elmi nailiyyətlərinin daha geniş müstəvidə tanıdılması imkanları müzakirə olunub.
Yelizaveta Ponarina isə öz növbəsində təmsil etdiyi “Poisk”  qəzeti barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, qəzetdə Rusiya və dünyanın bir çox ölkələrində fəaliyyət göstərən elmi-tədqiqat institutları, ali tədris müəssisələrinin xəbərləri, alim və mütəxəssislərin fikirləri, o cümlədən elmi kollektivlər haqqında məlumatlar və s. dərc edilir.
Sonda nümayəndə heyəti Botanika İnstitutunun Herbari Fondu və Botanika Muzeyi və Mərkəzi Nəbatat Bağının canlı kolleksiyası ilə yaxından tanış olub, mütəxəsislərdən müsahibə alıblar. Hər iki təşkilatda həyata keçirilən elmi-innovativ fəaliyyətdən bəhs edən reportaj hazırlanıb.

The delegation headed by the first deputy chief editor of the "Poisk" of the Russian Academy of Sciences PonarinaYelizaveta visited the Institute of Botany of ANAS.
At the meeting, which was attended by director of the institute, corresponding member of ANAS Valida Alizadeh, acting Director of the Central Botanical Garden, PhD in Biology Vahid Farzaliyev and head of the Department of Public Relations and Science Popularization of ANAS Presidium Administration Zulfuqar Farzaliyev, V.Alizadeh informed the guest about the activity led by its scientific institutions, as well as its international relations. She briefed the guests on the activities of the Institute on the scientific newsletter "World of Botany", which is published twice a year.
V.Alizadeh told about the Institute of Botany of ANAS and the Institute of Botany also said scientific ties and jointly implemented projects with the Central Botanical Garden of the Russian Academy of Sciences.
The meeting discussed the possibility of popularization of scientific achievements of Azerbaijani scientists in the wider plane.
Yelizaveta Ponarina, in turn, informed the details provided by her newspaper "Poisk". It was noted that in the newspaper are reflected scientific research institutes, universities of Russia and many countries of the world, the opinions of scholars and experts, including information about the research teams, etc.
In conclusion, the delegation got acquainted with the Herbarium of the Institute of Botany, Botanical Museum and lively collection of the Central Botanical Garden, and gave an interview. Prepared report on the scientific and innovative activities of both organizations.