Rusiya Elmlər Akademiyasının “Poisk” qəzetinin baş redaktorunun birinci müavini Yelizaveta Ponarinanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti AMEA-nın Botanika İnstitutunda olub.
İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Validə ƏlizadəMərkəzi Nəbatat Bağının direktoru v.i.e., b.ü.f.d. Vahid Fərzəliyev və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyevin iştirakı ilə keçirilən görüşdə V.Əlizadə qonağa rəhbərlik etdiyi müəssisənin fəaliyyət istiqamətləri və beynəlxalq əlaqələri barədə məlumat verib. O, insititutun elmi fəailiyyətini işıqlandıran və ildə iki dəfə nəşr olunan “Botanika dünyası” adlı məlumat bülleteni ilə qonaqları tanış edib.
V.Əlizadə AMEA-nın Botanika İnstitutu və Mərkəzi Nəbatat Bağının Rusiya Elmlər Akademiyasının Botanika İnstitutu ilə elmi əlaqələrindən, həyata keçirilən birgə layihələrdən də danışıb.
Görüşdə Azərbaycan alimlərinin elmi nailiyyətlərinin daha geniş müstəvidə tanıdılması imkanları müzakirə olunub.
Yelizaveta Ponarina isə öz növbəsində təmsil etdiyi “Poisk”  qəzeti barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, qəzetdə Rusiya və dünyanın bir çox ölkələrində fəaliyyət göstərən elmi-tədqiqat institutları, ali tədris müəssisələrinin xəbərləri, alim və mütəxəssislərin fikirləri, o cümlədən elmi kollektivlər haqqında məlumatlar və s. dərc edilir.
Sonda nümayəndə heyəti Botanika İnstitutunun Herbari Fondu və Botanika Muzeyi və Mərkəzi Nəbatat Bağının canlı kolleksiyası ilə yaxından tanış olub, mütəxəsislərdən müsahibə alıblar. Hər iki təşkilatda həyata keçirilən elmi-innovativ fəaliyyətdən bəhs edən reportaj hazırlanıb.

Первый заместитель главного редактора газеты «Поиск» побывал в Институте ботаники НАНА
Делегация во главе с первым заместителем главного редактора газеты «Поиск» Российской академии наук Елизаветой Понариной побывала в Институте ботаники НАНА.
На встрече, в которой принимали участие директор института, член-корреспондент НАНА Валида Ализаде, и.о. директора Центрального ботанического сада, д.ф.б. Вахид Фарзалиев и начальник Управления по связям с общественностью и популяризации науки аппарата Президиума НАНА Зульфугар Фарзалиев, В.Ализаде проинформировала гостью о направлениях деятельности руководимого ею научного учреждения, а также его международных связях. Она ознакомила гостью с посвященным научной деятельности института информационным бюллетенем «Мир ботаники», который издается дважды в год.
В.Ализаде рассказала об Институте ботаники НАНА, а также ее научных связях и совместно осуществляемых проектах с Центральным ботаническим садом Российской академии наук.
На встрече были обсуждены возможности популяризации научных достижений азербайджанских ученых в более широкой плоскости.
Елизавета Понарина, в свою очередь, подробно проинформировала о представляемой ею газете «Поиск». Было отмечено, что в газете находят свое отражение новости научно-исследовательских институтов, вузов России и многих стран мира, мнения ученых и специалистов, в том числе информация о научных коллективах и т.д.
В заключение делегация ознакомилась с Гербарным фондом Института ботаники, Ботаническим музеем и живой коллекцией Центрального ботанического сада, а также дала интервью. Подготовлен репортаж о научно-инновационной деятельности обеих организаций.