Qəbələ rayonunun Dızaxlı kəndi ərazisində aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı e.ə. III minilliyə aid kurqan aşkar edilib.
Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Antik dövr arxeologiyası şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü İlyas Babayevdən aldığımız məlumata görə, diametri 35 metr olan kurqanın dəfn kamerası 4 metr daş və 3 metr torpaq qatı altından aşkarlanıb. Bu kurqanın Qəbələ ərazisində yaşayan qəbilə, tayfa başçılarının dəfn edildiyi yer olduğu məlum olub.
Qeyd edək ki, 1971-ci ildə həmin ərazidə arxeoloji qazıntılar zamanı iki ədəd xırda kurqan aşkar edilmiş, kurqanlar açılanda isə oradan böyük dəfinə tapılmışdır. Alimlər bu dəfinəni analiz edərək Azərbaycan ərazisində pul sikkələrinin çap olduğunu və yerli xalqların həmin dövrdə beynəlxalq ticarətə qoşulduğunu təsdiqləyiblər.
İ.Babayev bildirib ki, yeni tapılan tayfa başçısının kurqanı isə Azərbaycan və Koreya arxeoloqlarından ibarət beynəlxalq ekspedisiya tərəfindən öyrəniləcək.

During excavations in Dizakhli village of Gabala region was found a burial dated back III centuries BC.
According to the chief department of Antique period archeology of the Institute of Archeology and Ethnography, corresponding member of ANAS Ilyas Babayev the funeral chamber of the burial mound with a diameter of 35 meters was revealed from 4 meters of stone and 3 meters of soil layer. This place is turned out to be a burial of the head of tribes living in the territory of Gabala.
Noted that in 1971, during archaeological excavations in the same area were revealed two small mounds and a great treasure was found from there. Scientists analyzing the treasure confimed that, coins were minted in the territory of Azerbaijan and indigenous peoples has joined to the international trade.
I.Babayev said that the burial mound of tribe head will be explored by an international expedition composed of Azerbaijan and Korean archaeologists.