Bu gün AMEA Rəyasət Heyətində Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin (DAAD) Bakı Məlumat Mərkəzinin ofis meneceri Ştefani Düfo ilə görüş keçirilib.
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə öncə qonağı salamlayaraq onu Akademiyada görməkdən məmnun olduğunu bildirib. DAAD vasitəsilə onlarla azərbaycanlı gəncin Almaniyada doktorantura və magistratura təhsili aldığını vurğulayan alim göstərdikləri dəstəyə görə təşkilatın əməkdaşına təşəkkürünü bildirib.
Akademik A.Əlizadə qeyd edib ki, gənc alimlərin DAAD-ın təkilf etdiyi tədris proqramlarından xəbərdar olmaları üçün AMEA-nın rəsmi İnternet-portalında bu barədə elanlar yerləşdirilməlidir. Alim qonağı AMEA-nın elmi müəssisələri ilə tanış olmağa və orada fəaliyyət göstərən alimləri DAAD barədə ətraflı məlumatlandırmağa dəvət edib.
Sonra Ş.Düfo çıxış edərək təmsil etdiyi təşkilatın fəaliyyətindən söz açıb. Bildirib ki, Almaniyanın dövlət qurumu olan DAAD dünyada tələbə və alimlərin beynəlxalq mübadiləsini dəstəkləyən ən böyük təşkilatdır. 1925-ci ildən fəaliyyətə başlayan DAAD Almaniya və digər ölkələrdən 1,5 milyondan çox alim və tələbəyə maliyə dəstəyi göstərmişdir. Qeyd edib ki, qurumun əsas vəzifəsi tələbələrin və elm adamlarının mübadiləsi vasitəsilə xarici ölkələrlə akademik münasibətləri dəstəkləməkdən ibarətdir.
Təşkilat tərəfindən elan olunan təqaüd proqramları barədə də məlumat verən S.Düfo bildirib ki, DAAD tələbə və məzunlar, eləcə də gənc alim və doktorantlar üçün müxtəlif tədqiqat təqaüdləri, dil kursları təklif edir.
Qonaq AMEA ilə DAAD arasında həyata keçirilən birgə layihələrdən də söz açıb. Vurğulayıb ki, DAAD Azərbaycanda elmin inkişafını həyata keçirən bir qurum kimi Akademiya ilə sıx əməkdaşlıq edir. O, AMEA-nın müxtəlif institut və təşkilatları ilə əlaqələrin Azərbaycan elminə mühüm töhfələr verəcəyinə əminliyini bildirib.
S.Düfo DAAD-ın təklif etdiyi proqramlarda hər bir elm sahəsi üzrə orta hesabla 12-15 magistrın iştirak edə biləcəyini qeyd edib. Bildirib ki, bu yolla təhsil alan tələbələr həm Azərbaycan, həm də Almaniyaya məxsus müvafiq ali məktəbin diplomlarına yiyələnə biləcəklər. O, həmçinin mübadilə proqramlarının təkcə gənclər üçün deyil, alimlər üçün də geniş imkanlar yaratdığını vurğulayıb.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva DAAD-ın nümayəndəsi ilə birgə magistratura təhsilinə dair bir neçə tədris proqramının müzakirə edildiyini bildirib. Qeyd edib ki, Almaniyada fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssisləri Azərbaycana dəvət etmək üçün DAAD-ın dəstəyinə ehtiyac vardır.
Görüşdə, həmçinin AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərərk DAAD təşkilatının Azərbaycan alimləri üçün təklif etdiyi imkanları yüksək qiymətləndirib. Alim iki qurum arasında prioritet elmi istiqamətlərdə seminar və treninqlərin təşkilinin də məqsədəuyğun olduğunu dilə gətirib.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəisi, professor Əminağa Sadıqov və İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev də iştirak ediblər.

Обсуждены перспективы сотрудничества между НАНА и DAAD
Сегодня в Президиуме НАНА состоялась встреча с офисным менеджером Бакинского информационного центра Германской службы академических обменов (DAAD) Штефани Дюфо.
Поприветствовав гостя, президент НАНА, академик Акиф Ализаде подчеркнул, что посредством DAAD десятки представителей азербайджанской молодежи получают образование в магистратуре и докторантуре в Германии и выразил признательность сотруднику организации за оказываемую поддержку.
Академик А.Ализаде отметил, что с целью ознакомления молодых ученых с программами, предложенными DAAD, необходимо размещение объявлений на официальной веб-странице НАНА. С целью предоставления подробной информации ученым о DAAD, академик предложил гостю ознакомиться с научными учреждениями НАНА.
Далее, подробно проинформировав о деятельности организации, Ш.Дюфо отметила, что, будучи государственной структурой, DAAD – самая большая организация мира, оказывающая поддержку в осуществлении международного обмена студентами и учеными. Приступив к деятельности с 1925 года, DAAD оказала также финансовую помощь свыше 1,5 млн. ученым и студентам Германии и других стран. Она отметила, что главная цель структуры заключается в установлении и укреплении академических отношений с зарубежными странами посредством обмена студентов и деятелей науки.
Проинформировав также о стипендиальных программах, Ш.Дюфо сообщила, что DAAD предлагает студентам и выпускникам, в том числе молодым ученым и докторантам исследовательские стипендии, а также курсы для изучения языков.
Гость также рассказала о совместных проектах DAAD и НАНА. Было подчеркнуто, что будучи структурой осуществляющей развитие науки в Азербайджане, DAAD поддерживает тесные связи сотрудничества с академией. Она выразила уверенность в том, что связи с различными институтами и организациями НАНА внесут важный вклад в науку Азербайджана.
Ш.Дюфо отметила, что в программах DAAD по каждой сфере науки смогут принять участие в среднем 12-15 магистрантов. Сообщалось, что, получив образование посредством DAAD, студенты имеют возможность овладеть дипломом как азербайджанских вузов, так и немецких. Она подчеркнула, что программа обмена создает широкие возможности не только для молодежи, но и ученых.
Начальник Управления международных связей аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева отметила, что с представителем DAAD были обсуждены несколько совместных программ по обучению в магистратуре. Она добавила, что для приглашения немецких ученых и специалистов в Азербайджан поддержка DAAD необходима.
Выступив на встрече, академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев высоко оценил возможности, созданные организацией DAAD для ученых Азербайджана. Ученый также признал целесообразным организацию тренингов и семинаров в приоритетных научных направлениях между двумя структурами.
Во встрече также принимали участие вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, начальник Управления науки и образования аппарата Президиума, профессор Аминага Садыгов и начальник Управления по связям с общественностью и популяризации науки Зульфугар Фарзалиев.