Bu gün AMEA Rəyasət Heyətində Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin (DAAD) Bakı Məlumat Mərkəzinin ofis meneceri Ştefani Düfo ilə görüş keçirilib.
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə öncə qonağı salamlayaraq onu Akademiyada görməkdən məmnun olduğunu bildirib. DAAD vasitəsilə onlarla azərbaycanlı gəncin Almaniyada doktorantura və magistratura təhsili aldığını vurğulayan alim göstərdikləri dəstəyə görə təşkilatın əməkdaşına təşəkkürünü bildirib.
Akademik A.Əlizadə qeyd edib ki, gənc alimlərin DAAD-ın təkilf etdiyi tədris proqramlarından xəbərdar olmaları üçün AMEA-nın rəsmi İnternet-portalında bu barədə elanlar yerləşdirilməlidir. Alim qonağı AMEA-nın elmi müəssisələri ilə tanış olmağa və orada fəaliyyət göstərən alimləri DAAD barədə ətraflı məlumatlandırmağa dəvət edib.
Sonra Ş.Düfo çıxış edərək təmsil etdiyi təşkilatın fəaliyyətindən söz açıb. Bildirib ki, Almaniyanın dövlət qurumu olan DAAD dünyada tələbə və alimlərin beynəlxalq mübadiləsini dəstəkləyən ən böyük təşkilatdır. 1925-ci ildən fəaliyyətə başlayan DAAD Almaniya və digər ölkələrdən 1,5 milyondan çox alim və tələbəyə maliyə dəstəyi göstərmişdir. Qeyd edib ki, qurumun əsas vəzifəsi tələbələrin və elm adamlarının mübadiləsi vasitəsilə xarici ölkələrlə akademik münasibətləri dəstəkləməkdən ibarətdir.
Təşkilat tərəfindən elan olunan təqaüd proqramları barədə də məlumat verən S.Düfo bildirib ki, DAAD tələbə və məzunlar, eləcə də gənc alim və doktorantlar üçün müxtəlif tədqiqat təqaüdləri, dil kursları təklif edir.
Qonaq AMEA ilə DAAD arasında həyata keçirilən birgə layihələrdən də söz açıb. Vurğulayıb ki, DAAD Azərbaycanda elmin inkişafını həyata keçirən bir qurum kimi Akademiya ilə sıx əməkdaşlıq edir. O, AMEA-nın müxtəlif institut və təşkilatları ilə əlaqələrin Azərbaycan elminə mühüm töhfələr verəcəyinə əminliyini bildirib.
S.Düfo DAAD-ın təklif etdiyi proqramlarda hər bir elm sahəsi üzrə orta hesabla 12-15 magistrın iştirak edə biləcəyini qeyd edib. Bildirib ki, bu yolla təhsil alan tələbələr həm Azərbaycan, həm də Almaniyaya məxsus müvafiq ali məktəbin diplomlarına yiyələnə biləcəklər. O, həmçinin mübadilə proqramlarının təkcə gənclər üçün deyil, alimlər üçün də geniş imkanlar yaratdığını vurğulayıb.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva DAAD-ın nümayəndəsi ilə birgə magistratura təhsilinə dair bir neçə tədris proqramının müzakirə edildiyini bildirib. Qeyd edib ki, Almaniyada fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssisləri Azərbaycana dəvət etmək üçün DAAD-ın dəstəyinə ehtiyac vardır.
Görüşdə, həmçinin AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərərk DAAD təşkilatının Azərbaycan alimləri üçün təklif etdiyi imkanları yüksək qiymətləndirib. Alim iki qurum arasında prioritet elmi istiqamətlərdə seminar və treninqlərin təşkilinin də məqsədəuyğun olduğunu dilə gətirib.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəisi, professor Əminağa Sadıqov və İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev də iştirak ediblər.

Prospects of cooperation between ANAS and CAES discussed
Presidium of ANAS hosted a meeting with the Director of Baku Information Centre of German Academic Exchange Service Ms.Stefanie Dufaux (CAES).
Welcoming the guest, President of ANAS, Academician Akif Alizadeh noted that, by means of CAES dozens of representatives of Azerbaijani youth getting education at master and doctoral studies in Germany and expressed his appreciation to the employee organizations for their support.
Academician A.Alizadeh noted that, in order to familiarize young scientists with the programs offered by CAES, need to place ads on the official web page of ANAS. In order to provide more information about CAES scholar, Academician offer guest get acquainted with the scientific institutions of ANAS.
Then, Ms. Stefanie Dufaux gave detailed information on organization led by her and noted that, the organization of the German Academic Exchange Service is the largest organization in the world supporting the international exchange of students and scientists. Started activity since 1925, CAES provided also financial support to over 1,5 million to scientists and students of Germany and other countries. She noted that, the main purpose of the structure is to establish and strengthen academic relations with other countries through the exchange of students and scientists.
Also informed about scholarship programs, S.Dufaux reported that, the CAES offers scholarships to students and graduates, including young scientists and doctoral students, as well as courses for learning languages. She told about the rules of admission to doctoral study and conduct research work at Germany as well as scholarship opportunities.
Head of the Department International Relations of the Presidium Administration of ANAS, Ph.D. in Biology Esmira Alirzayeva noted that, a number of joint programs in graduate education were discussed with the representative of CAES. She added that, for the invitation of German scientists and specialists in Azerbaijan support of CAES is necessary.
Acted at the meeting, Academic -Secretary of ANAS, Academician Rasim Alguliyev appreciated the opportunities created by the organization CAES for Azerbaijan scientists. Scientist also conceded expedient to organize trainings and seminars in the priority research areas between 2 structures.
The meeting also attended Vice-president of ANAS, Academician Ibrahim Guliyev, head of the Department of Science and Education of Presidium Administration of ANAS, Professor Aminaga Sadigov and the chief of the Department of Public Relations and Science Popularization Zulfuqar Farzaliyev.