Azərbaycanda ilk dəfə AMEA-nın Təcrübə-Sənaye Zavoduna inteqrə edilmiş idarəetmə sistemi standartları üzrə (İSO 9001:2015, İSO 14001:2015, OHSAS 18001:2007) yeni versiya olan beynəlxalq sertifikatlar təqdim edilib.
Son zamanlar AMEA Təcrübə-Sənaye Zavodunda (TSZ) burada fəaliyyət göstərən istehsalat proseslərinin beynəlxalq standartlarla tənzimlənən proseslərə inteqrasiyası zərurəti ortaya çıxmışdır. Bunu nəzərə alaraq, cari ilin yanvar ayında zavodda İSO 9001:2015, İSO 14001:2015 və OHSAS 18001:2007 beynəlxalq standartlarının tələbləri əsasında keyfiyyət, ətraf mühit, peşə təhlükəsizliyi və əməyin mühafizəsi idarəetmə sistemlərindən ibarət olan İnteqrəedilmiş İdarəetmə Sisteminin tətbiqinə başlanmışdır. Bu məqsədlə “Zygon Caspian Consultinq” şirkətinin məsləhətçilərinin iştirakı ilə nəzərdə tutulmuş tədbirlər planının yerinə yetirilməsi üçün TSZ-də genişmiqyaslı təlim proqramları, xüsusilə keyfiyyət, ətraf mühit və əməyin təhlükəsizliyi üzrə təxirəsalınmaz tədbirlər həyata keçirilmişdir.
“SGS” şirkəti tərəfindən keçirilmiş audit yoxlamalarının nəticələrinə görə, AMEA TSZ-yə İSO 9001:2015, İSO 14001:2015 və OHSAS 18001:2007 beynəlxalq standartları üzrə Sertifikatların verilməsi qərara alınmış və 20 iyul 2016-cı il tarixdə Beynəlxalq Sertifikat təntənəli şəkildə zavod rəhbərliyinə təqdim olunmuşdur.
Qeyd edək ki, TSZ AMEA-da adıçəkilən beynəlxalq standartlar üzrə sertifikat almış ilk təşkilat olmaqla yanaşı, həm də Azərbaycanda İSO 9001:2015 beynəlxalq standartının yeni versiyası üzrə Sertifikat alan birinci müəssisədir.
AMEA TSZ-də istehsal olunan məhsulların artıq beynəlxalq sertifikatlarla təsdiq edilmiş yüksək keyfiyyət standartlarına malik olması zavodun kollektivi qarşısında ciddi vəzifələr qoymuşdur. Belə ki, sertifikatların əldə edilməsi AMEA-da elmin kommersiyalaşdırılması üzrə hədəflərə çatması üçün bazar mühitində önəmli perspektivlərə yol açır. Bu isə yaxın gələcəkdə Azərbaycan elminə əsaslanan məhsulların daxili bazarda payının artması ilə yanaşı, ixrac potensialı və rəqabət qabiliyyətinin də artırılması ilə nəticələnəcək.

Впервые в Азербайджане Опытно-промышленному заводу представлены новые версии сертификатов ISO
Опытно-промышленный завод (ОПЗ) НАНА стала первой организацией в Азербайджане, которой были вручены новые версии международных сертификатов по стандартам интеграционных систем управления (ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, OHSAS 18001:2007).
В последнее время в Опытно-промышленном заводе НАНА появилась необходимость интеграции действующих здесь производственных процессов в процессы, регулирующиеся международными стандартами. Учитывая это, на основе требований международных стандартов İSO 9001:2015, İSO 14001:2015 и OHSAS 18001:2007 стартовало применение Интеграционной системы управления, состоящая из систем управления качеством, окружающей средой, профессиональной безопасностью и охраной труда. С этой целью с участием консультантов компании “Zygon Caspian Consulting” в ОПЗ были осуществлены широкомасштабные программы обучения, в частности, неотложные мероприятия по охране качества и окружающей среды, а также безопасности труда.
В результате проведенных компанией “SGS” аудиторских проверок было принято решение о выдаче ОПЗ НАНА сертификатов международных стандартов İSO 9001:2015, İSO 14001:2015 и OHSAS 18001:2007. Итак, 20 июля 2016 года руководству завода в торжественной обстановке был вручен Международный сертификат.
Отметим, что будучи первой организацией в НАНА, получившей сертификат международных стандартов, ОПЗ также является первым учреждением в Азербайджане, удостоившимся новой версии сертификата международных стандартов İSO 9001:2015.
Обладание производимой в ОПЗ продукции высокими стандартами качества, утвержденными международными сертификатами, возложили серьезные задачи на коллектив завода.
Следовательно, получение сертификатов открывает путь важным перспективам в рыночной среде для достижения целей по коммерциализации науки в НАНА. А это в ближайшем будущем приведет к увеличению на внутреннем рынке доли продукции, основанной на азербайджанской науке, а также повышению ее экспортного потенциала и конкурентоспособности.