Pasiyent haqqında məlumatları kompyuterə ötürən cərrahi tikiş materialı yaradılıb
ABŞ alimləri yaranı sağaltmağa kömək edən və xəstənin vəziyyəti barədə informasiyanı kompyuterə translyasiya etməyə imkan verən cərrahi tikiş materialı prototipini hazırlayıblar.
tass.ru/nauka saytı xəbər verir ki, parça lifləri sanki “kimyəvi və fiziki müşahidə” aparmağa imkan verən sensor və elektrodlarla toxunulub. Belə nanoölçülü ötürücülər qan təzyiqi, bədən temperaturu, şəkər səviyyəsi və hətta stress kimi göstəriciləri izləyə bilirlər.
Mütəxəssislərin fikrincə, bütün bu məlumatları simsiz üsulla istənilən qəbuledici qurğulara, məsələn, smartfon və ya kompyuterlərə real vaxt rejimində göndərmək mümkün olacaq. Nəzəri baxımdan bunun həkimlərin işini xeyli asanlaşdıracağı gözlənilir. Hazırda alimlər sınaqların yalnız siçovullar üzərində keçirilməsinə görə nəticəyə zəmanət verə bilməsələr də, onun yekunundan razıdırlar.
Tədqiqat iştirakçılarından biri, nanotexnologiyalar laboratoriyasının direktoru Samir Sonkusalın sözlərinə görə, belə “ağıllı” tikiş və bintlər dərinin sağalmasını izləməyə imkan verəcək, eləcə də onlardan sağlamlıq vəziyyətinin monitorinqi üçün istifadə etmək mümkün olacaq.

В США создают медицинские швы, которые могут передавать данные о пациенте на компьютер
Ученые в США разработали прототип хирургических шовных материалов, которые не только помогают залечивать раны, но также способны транслировать информацию о состоянии своего носителя.
Реализовано это следующим образом: волокна ткани буквально переплетены с сенсорами и электродами, которые позволяют вести "химическое и физическое наблюдение". Подобные датчики наноразмера способны отслеживать такие показатели, как кровяное давление, температура тела, уровень сахара и даже стресс.
Все эти данные, по задумке разработчиков, будут передаваться беспроводным способом на любые принимающие устройства, к примеру, на смартфоны или компьютеры, причем в режиме реального времени. Теоретически, это должно заметно облегчить работу врачей.
Пока ученые не могут гарантировать результат - испытания проводились только на крысах, но их исходом в университете остались довольны. "Такие "умные" швы и бинты помогут следить за заживлением кожи, а также их можно будет использовать для мониторинга состояния здоровья", - отмечает Самир Сонкусал, один из участников исследования, директор нанотехнологической лаборатории.