Bakıda keçirilən “ICMSEM 2016” X beynəlxalq konfransı başa çatıb
Bakıda keçirilən “İdarəetmə elmi və mühəndislik idarəetməsi” (“ICMSEM 2016”) mövzusunda X beynəlxalq konfrans sentyabrın 1-də başa çatıb. Beynəlxalq tədbir Elm və Mühəndislik İdarəetməsi Beynəlxalq Cəmiyyəti, Azərbaycan Respublikası Təhsil, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirlikləri, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye, İqtisad, Texniki universitetləri və Çinin Siçuan Universiteti tərəfindən təşkil olunub.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli müasir dünyada elmin, təhsilin mühüm rolundan, bu sahədə əldə olunan yüksək nailiyyətlərdən bəhs edib. AMEA-da səmərəli elmi tədqiqatlar aparıldığını söyləyən İ.Həbibbəyli konfransın əhəmiyyətli nəticələrinin olacağına əminliyini bildirib.
Qeyd olunub ki, elm bəşəriyyətin inkişafında mühüm rol oynayır. Müxtəlif cəmiyyətlərdə böyük dəyişikliklər elmin sayəsində mümkün olub. Elmi potensialı və ənənələri güclü olan ölkələr dünyanın qüdrətli dövlətləri sırasına çıxa biliblər. Elmi fəaliyyət sahəsində ölkəmizin mövcud reallıqları, davamlı ənənələri və inkişaf perspektivləri öyrənilərək obyektiv nəticələrin çıxarılması üçün ciddi səylər göstərilib.
Dünya təcrübəsində akademiyaların və universitetlərin nəzdində elmi-innovasiya tutumlu sənaye müəssisələrinin, təsərrüfat subyektlərinin, hətta müdafiə təyinatlı istehsalat sahələrinin mövcud olduğunu deyən akademik Azərbaycan elmində də bu istiqamətdə görülən işlər barədə məlumat verib.
Vurğulanıb ki, Prezident İlham Əliyevin 2014-cü il dekabrın 13-də təsdiq etdiyi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının nizamnaməsində, habelə bir sıra ali məktəblərimizin əsasnamələrində elm və təhsil qurumlarının nəzdində təsərrüfat subyektlərinin yaradılmasına və fəaliyyət istiqamətlərinə dair konkret müddəalar yer alıb. “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu da elmi-tədqiqat və ali təhsil müəssisələrində təsərrüfat-sənaye subyektlərinin yaradılmasına və hüquqi cəhətdən tənzimlənməsinə geniş yol açır.
Tədbirdə çıxış edən Moldova Elmlər Akademiyasının (MEA) prezidenti, akademik Georgi Duka rəhbərlik etdiyi qurumun əsas fəaliyyət istiqamətləri haqqında danışıb. O, yüksək ixtisaslı elmi kadrların hazırlanmasında dövlət siyasətini rəhbər tutan MEA-da istedadlı uşaqlar üçün liseyin yaradıldığını, təhsil prosesində yeni strategiyalar və yüksək texnologiyaların tətbiqi istiqamətində işlərin aparıldığını bildirib. Diqqətə çatdırılıb ki, gəncləri elmə cəlb etmək, onların fəaliyyətini stimullaşdırmaq üçün qrant layihələrin həyata keçirilməsi zəruridir.
Sonra Tokio Elmlər Universitetinin professoru Mitsuo Gen, M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin professoru Gennadi Falin, Kanadanın Brok Universitetinin professoru Syed Ejaz Əhməd, Honkonq Şəhər Universitetinin professoru N.Sinqpurvalla, ABŞ-ın Drexel Universitetinin professoru Benjamin Lev, Xəzər Universitetinin rektoru Hamlet İsaxanlı və AMEA-nın Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, professor Əminağa Sadıqov və digərləri mövzu ilə bağlı çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, “İdarəetmə elmi və mühəndislik idarəetməsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans 2007-ci ildən etibarən hər il dünyanın müxtəlif ölkələrində keçirilir. Bu il həmin konfransa MDB məkanında ilk dəfə olaraq Azərbaycan ev sahibliyi edib.

1 сентября завершила свою работу Х международная конференция на тему «Наука управления и инженерное управление» (“ICMSEM 2016”). Конференция была организована Международным обществом научного и инженерного управления, Министерством образования Азербайджанской Республики, Министерством связи и высоких технологий Азербайджанской Республики, Национальной академией наук Азербайджана, Азербайджанским государственным университетом нефти и промышленности, Азербайджанским государственным экономическим университетом, Азербайджанским техническим университетом и Сычуаньским университетом Китая.
Выступивший на мероприятии вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о важной роли науки и образования в современном мире, достигнутых в этой сфере успехах. Отметив, что в НАНА проводятся эффективные научные исследования, И.Габиббейли выразил уверенность в том, что конференция даст значимые результаты.
Было отмечено, что наука играет важную роль в развитии человечества. Большие изменения в различных обществах стали возможным благодаря науки. Страны, в которых научный потенциал и традиции являются сильными, смогли пробиться в число могущественных государств мира.
Было подчеркнуто, что в утвержденный 13 декабря 2014 года Президентом Ильхамом Алиевым устав Национальной академии наук Азербайджана, а также в ряд постановлений отечественных вузов включены конкретные положения относительно создания хозяйственных субъектов при научных и образовательных структурах. Закон Азербайджанской Республики «О науке» открывает широкий путь для создания хозяйственно-промышленных субъектов в научно-исследовательских учреждениях и высших учебных заведениях и их регулирования с юридической точки зрения.
Выступивший на мероприятии президент Академии наук Молдовы (АНМ), академик Георгий Дука рассказал об основных направлениях деятельности руководимой им структуры. Он отметил, что в АНМ, которая руководствуется государственной политикой в подготовке высококвалифицированных научных кадров, учреждены лицеи для талантливых детей, ведется работа в направлении применения новых стратегий и высоких технологий в образовательном процессе. Было доведено до внимания, что для привлечения молодежи к науке и стимулирования их деятельности реализация грантовых проектов является крайне необходимым.
Далее выступили профессор Токийского университета наук Митцуо Ген, профессор Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова Геннадий Фалин, профессор Брокского университета Канады Сйед Эйаз Ахмед, профессор Гонконгского городского университета Н.Сингпурвалла, профессор Дрехелского университета США Бенжамин Лев, ректор Университета Хазар Гамлет Исаханлы и начальник Управления науки и образования НАНА, профессор Аминага Садыгов и другие.
Отметим, что международная конференция «Наука управления и инженерное управление», начиная с 2007 года, проходит ежегодно в различных странах мира. В этом году впервые на пространстве СНГ данная конференция прошла в Азербайджане.