Bakıda keçirilən “ICMSEM 2016” X beynəlxalq konfransı başa çatıb
Bakıda keçirilən “İdarəetmə elmi və mühəndislik idarəetməsi” (“ICMSEM 2016”) mövzusunda X beynəlxalq konfrans sentyabrın 1-də başa çatıb. Beynəlxalq tədbir Elm və Mühəndislik İdarəetməsi Beynəlxalq Cəmiyyəti, Azərbaycan Respublikası Təhsil, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirlikləri, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye, İqtisad, Texniki universitetləri və Çinin Siçuan Universiteti tərəfindən təşkil olunub.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli müasir dünyada elmin, təhsilin mühüm rolundan, bu sahədə əldə olunan yüksək nailiyyətlərdən bəhs edib. AMEA-da səmərəli elmi tədqiqatlar aparıldığını söyləyən İ.Həbibbəyli konfransın əhəmiyyətli nəticələrinin olacağına əminliyini bildirib.
Qeyd olunub ki, elm bəşəriyyətin inkişafında mühüm rol oynayır. Müxtəlif cəmiyyətlərdə böyük dəyişikliklər elmin sayəsində mümkün olub. Elmi potensialı və ənənələri güclü olan ölkələr dünyanın qüdrətli dövlətləri sırasına çıxa biliblər. Elmi fəaliyyət sahəsində ölkəmizin mövcud reallıqları, davamlı ənənələri və inkişaf perspektivləri öyrənilərək obyektiv nəticələrin çıxarılması üçün ciddi səylər göstərilib.
Dünya təcrübəsində akademiyaların və universitetlərin nəzdində elmi-innovasiya tutumlu sənaye müəssisələrinin, təsərrüfat subyektlərinin, hətta müdafiə təyinatlı istehsalat sahələrinin mövcud olduğunu deyən akademik Azərbaycan elmində də bu istiqamətdə görülən işlər barədə məlumat verib.
Vurğulanıb ki, Prezident İlham Əliyevin 2014-cü il dekabrın 13-də təsdiq etdiyi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının nizamnaməsində, habelə bir sıra ali məktəblərimizin əsasnamələrində elm və təhsil qurumlarının nəzdində təsərrüfat subyektlərinin yaradılmasına və fəaliyyət istiqamətlərinə dair konkret müddəalar yer alıb. “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu da elmi-tədqiqat və ali təhsil müəssisələrində təsərrüfat-sənaye subyektlərinin yaradılmasına və hüquqi cəhətdən tənzimlənməsinə geniş yol açır.
Tədbirdə çıxış edən Moldova Elmlər Akademiyasının (MEA) prezidenti, akademik Georgi Duka rəhbərlik etdiyi qurumun əsas fəaliyyət istiqamətləri haqqında danışıb. O, yüksək ixtisaslı elmi kadrların hazırlanmasında dövlət siyasətini rəhbər tutan MEA-da istedadlı uşaqlar üçün liseyin yaradıldığını, təhsil prosesində yeni strategiyalar və yüksək texnologiyaların tətbiqi istiqamətində işlərin aparıldığını bildirib. Diqqətə çatdırılıb ki, gəncləri elmə cəlb etmək, onların fəaliyyətini stimullaşdırmaq üçün qrant layihələrin həyata keçirilməsi zəruridir.
Sonra Tokio Elmlər Universitetinin professoru Mitsuo Gen, M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin professoru Gennadi Falin, Kanadanın Brok Universitetinin professoru Syed Ejaz Əhməd, Honkonq Şəhər Universitetinin professoru N.Sinqpurvalla, ABŞ-ın Drexel Universitetinin professoru Benjamin Lev, Xəzər Universitetinin rektoru Hamlet İsaxanlı və AMEA-nın Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, professor Əminağa Sadıqov və digərləri mövzu ilə bağlı çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, “İdarəetmə elmi və mühəndislik idarəetməsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans 2007-ci ildən etibarən hər il dünyanın müxtəlif ölkələrində keçirilir. Bu il həmin konfransa MDB məkanında ilk dəfə olaraq Azərbaycan ev sahibliyi edib.

X International Conference “Management Science and Science in Management” held in Baku has ended on September 1. The conference was organized by the International Society for Science and Engineering Department, the Ministry of Education of Azerbaijan Republic, Ministry of Communications and High Technologies of Azerbaijan National Academy of Sciences, Azerbaijan State University of Oil and Industry, Azerbaijan State Economic University, Azerbaijan Technical University and Sichuan University in China.
Vice-President of ANAS Academician Isa Habibbeyli made speech on role of science and education in a modern world, and advanced achievements obtained in these fields.
Science plays a vital role in development of mankind. Major changes have been made possible thanks to science in different societies. The countries with strong traditions of scientific potential were able to escape the ranks of world power, was stated.
He stressed out that, specific provisions about creation and activity directions of economic subjects attached to scientific and educational bodies have been reflected in the charter of Azerbaijan National Academy of Sciences approved by President Ilham Aliyev on 13 December 2014, including in regulations of a number of higher educational institutions. "Law of Science” of the Republic of Azerbaijan paves the way for establishment of economic-industrial subjects at the scientific research and higher educational institutions as well as their regulation from a legal point of view.
Reporting at the event, President of the Academy of Sciences of Moldova (ASM) Academician Georghe Duca spoke about priorities of the organization led by him. He brought to mind the establishment of a high school for gifted children at ASM, which is guided by state policy in training of highly skilled scientific staff, as well as implementation of works in the direction of new strategies and technologies. In order to recruit the youth in science and boost their activities, realization of grant projects is necessary, he added.
Then, a Professor at the University of Tokyo Sciences Mitsuo Gen, Professor at Moscow State University named after M.V.Lomonosov Gennady Falin, Professor at the Brock University of Canada Syed Ejaz Ahmad, Professor at the City University of Hong Kong N.Sinqpurwalla, Professor at the U.S Drexel University Benjamin Lev, rector of Khazar University Hamlet Isakhanli and head of the Office of Education and Science of ANAS Professor Aminagha Sadigov were reported on the topic.
Note that, an international conference on the theme "Management Science and Engineering Management" is held annually in different countries of the world since 2007. Azerbaijan hosts the conference for the first time in the CIS.