Sentyabrın 14-də AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunda Akademiyanın yeni magistrantları ilə görüş keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademik-katibi, institut və təşkilatların direktorları, Təhsil şöbələrinin müdirləri, alim və mütəxəssislər iştirak edirdi.
Öncə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək Akademiyada magistratura təhsilinin təşkilinin əhəmiyyətindən danışıb, bu addımı elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində əldə olunan mühüm nailiyyətlərdən biri kimi dəyərləndirib. Bildirib ki, akademiyada təhsil alan magistrantlar nüfuzlu beynəlxalq tədbirlərdə iştirak etməklə yanaşı, dünya şöhrətli alimlərlə görüşə və fikir mübadiləsi apara biləcəklər. A.Əlizadə Akademiyada onların elmlə məşğul olmaları, dünya elminə inteqrasiya etmələri üçün hər cür şəraitin yaradıldığını diqqətə çatdırıb.  Vurğulayıb ki, yaxın vaxtlarda AMEA nəzdində universitet və ya lisey tipli təhsil müəssisəsinin təsis edilməsi də planlaşdırır. Bu da magistrantlara həm təhsil almağa, həm də laboratoriyalarda işləyərək təcrübə qazanmağa imkan yaradacaq.
Alim cari il AMEA-nın magistratura pilləsinə qəbulun nəticələrini də açıqlayıb. Qeyd edib ki, 19 ixtisas üzrə 56 nəfər akademiyanın magistrantı adını qazanıb ki, onlardan 47-si qız, 9-u isə oğlandır. AMEA-nın magistratura pilləsində təhsil almaq üçün bu il ümumilikdə 600-dən çox ərizə verilib.
Tədbirdə, həmçinin AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru Əminağa Sadıqov çıxış edib. O, son illər ölkəmizdə elmi kadr hazırlığı prosesini sürətləndirmək və gənclərin elmə marağını artırmaq məqsədilə Akademiyada kompleks tədbirlərin görüldüyünü qeyd edib. Onun sözlərinə görə, AMEA tarixində ilk dəfə olaraq ötən il ali təhsilin magistratura pilləsi təşkil olunub və 2015/2016-cı tədris ili üçün magistraturaya 19 nəfər, 2016/2017-ci tədris ili üçün isə 19 ixtisas üzrə 56 nəfər qəbul olunub.
Sonra AMEA-nın magistrantı adını qazanmış gənclərə tələbə biletləri, qiymət kitabçaları və hədiyyələr təqdim edilib.
Tədbirin sonunda çıxış edən magistrantlar və onların valideynləri gənc alimlərə göstərdiyi diqqət və yaratdığı şəraitə görə AMEA prezidentinə təşəkkür ediblər.

On September 14, meeting with new magistrates of academy was held at the Institute of Dendrology of ANAS. The event brought together Academician-Secretary of ANAS, Vice-Presidents, directors of the institute and organizations, chiefs of Educational departments, scientists and specialists.
In advance, President of ANAS Acad. Akif Alizadeh made speech on the importance of organizing magistracy in ANAS and appreciated this step as a one of the achievements obtained in integration of science and education. He said that along with attending the international event the undergraduates of magistracy will be able to meet and exchange ideas via world-renowned scientists. In the near future under the auspices of the academy is planning to establish a university or high school. It will give the opportunity for undergraduates both to study and gain experience by working in the laboratory, he stressed out.
Scientist uncovered the results of admission to masters’ degree of ANAS in a current year. Thus, 56 individuals on 19 specialties were accepted, while 47 of them are girls and 9 boys. In order to study at the magistracy of ANAS totally over 600 applications were submitted.
Head of Science and Education Office of the Presidium Administration of ANAS Dr. Engineering Aminagha Sadigov spoke about complex measures taken in ANAS for accelerating scientific staff training in the country and increasing youth’s interest in science. According to him, for the first time in the history of ANAS was established master studies in ANAS last year, 19 individuals were admitted to magistracy during 2015-2016 academic year, while 56 individuals on 19 specialties during 2016-2017 academic year.
Then, young people who gained magistrate name of ANAS were donated student cards, record books and gifts.
In closing, magistrates and their parents expressed gratitude to the president of ANAS for care and attention to young scientists.