Akademik Zərifə Əliyeva adına liseydə “Heydər Əliyev və Azərbaycan” mövzusunda mühazirə dinlənilib
AMEA akademik Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva Bakının Yasamal rayonundakı akademik Zərifə Əliyeva adına liseydə keçirilən tədbirdə iştirak edib.
Tədbirdə G.Baxşəliyeva müstəqillik illərində Azərbaycan təhsil sistemində əldə edilən nailiyyətlərdən danışıb. Bu dövrdə təhsil sahəsində uğurla həyata keçirilən islahatlardan söz açan alim Milli Məclisdə təhsilin hüquqi bazasının yaradıldığını, müasir tələblərə cavab verən “Təhsil haqqında” Qanunun qəbul olunduğunu qeyd edib.
G.Baxşəliyeva Azərbaycanda təhsil sisteminin uğurla inkişaf etdiyini və dünya təhsilinə inteqrasiya olunduğunu diqqətə çatdırıb. O, ölkəmizin bütün regionlarında, o cümlədən ən ucqar kəndlərində məktəblərin inşa edildiyini, bu təhsil ocaqlarının ən müasir informasiya texnologiyaları ilə təmin olunduğunu xüsusi vurğulayıb.
Sonra liseyin XI sinif şagirdləri G.Baxşəliyevanın “Heydər Əliyev və Azərbaycan” mövzusunda mühazirəsini dinləyiblər.
Alim məruzədə ulu öndər Heydər Əliyevin 1969-cu ildə hakimiyyətə gələndən sonra respublikamızın əldə etdiyi uğurlardan danışıb, unudulmaz rəhbərin adının tarixə əbədi həkk olunduğunu bildirib. Ümummilli lider Heydər Əliyevin liderlik keyfiyyətlərinin dünya miqyasında qəbul olunduğunu söyləyən G.Baxşəliyeva Ulu Öndərin siyasətinin hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirildiyini vurğulayıb.

Director of the Institute of Oriental Studies on behalf of Academician Ziya Bunyadov corresponding member of ANAS Govhar Bakhshaliyeva attended the event held at the Lyceum on behalf of Academician Zarifa Aliyeva in the Baku city, Yasamal district.
She spoke about achievements obtained in education during years of independence in Azerbaijan. Making speech on successful reforms in education field in this period the scientist noted about the creation of legal base of education at the Milli Majlis as well as adoption of “Law of Science”, meeting modern requirements.
G. Bakshaliyeva brought to mind the successful development of Azerbaijan education system and its integration to the world and stated that, the schools were built in all regions of the country, including the most remote villages, and these educational institutions have been provided with the advanced information technologies.
Later on, students of XI grade listened G. Bakhshaliyeva’s lecture “Heydar Aliyev and Azerbaijan”.
Deputy of Milli Majlis also noted about achievements of the country gained after national leader Heydar Aliyev’s coming to the power in 1969. Currently, national leader’s political course is decently implemented by President Ilham Aliyev, she stressed out.