Tibb problemləri üzrə Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi
Azərbaycan Tibb Universitetinin (ATU) Tədris Cərrahiyyə Klinikasında Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Tibb problemləri üzrə Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib. İclas AR Səhiyyə Nazirliyinin Elmi Şurası ilə birgə təşkil olunub.
Tədbiri açıq elan edən Tibb problemləri üzrə Elmi Şuranın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov gündəlikdə olan məsələlər haqqında məlumat verib. İclasın Azərbaycan elmi-2030: yol xəritəsi, elektron səhiyyə üzrə işçi qrupunun yaradılması, elmi hesabatların forması və elmi tədqiqatların qeydiyyatı ilə bağlı məsələlərin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirib.
AMEA-nın müxbir üzvü N.Bayramov bu gün Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası istiqamətində mühüm tədbirlərin görüldüyünü qeyd edib. Bu yaxınlarda AMEA və AR Prezident Administrasiyasında 2030-cu ilə qədərki dövrdə Azərbaycan elminin əsas prioritetləri və istiqamətlərinin müəyyən edilməsi ilə bağlı qəbul edilmiş qərardan söz açıb.
Bildirib ki, qərara əsasən müvafiq qurumlara bütün elm sahələri, o cümlədən də tibb üzrə elmi strategiyanı hazırlayıb təqdim etmək tapşırılmışdır. Bu strategiya hazırlandıqdan sonra Akademiyada və Nazirlər Kabinetində müzakirə olunacaq, sonra isə təsdiq üçün Prezident Administrasiyasına təqdim ediləcək. O, həmçinin gələcəkdə molekulyar biologiyanın və biotexnologiyaların araşdırılması və təbabətə tətbiqi ilə bağlı tədqiqatların nəzərdə tutulduğunu qeyd edib. Genetik tədqiqatların xəstəliklərdə və fizioloji proseslərdə rolu, protein, nuklein turşuları və digər maddələrin təbabətdə öyrənilməsi kimi istiqamətlərdə araşdırmaların aparılacağını diqqətə çatdırıb.
N.Bayramov bu gün elektron təbabətin ən geniş yayılmış sahələrdən olduğunu vurğulayaraq, bu sahədə yüksəkixtisaslı kadrlara və mütəxəssislərə ehtiyac yarandığını söyləyib. O, elektron sənədlər, tibbi qeydiyyat formaları, elmi tədqiqat işlərinin qeydiyyatı, çap olunan məqalə və monoqrafiyaların ictimaiyyətə təqdim olunması və s. məsələlərin həlli üçün 10 bənddən ibarət Proqramın hazırlandığını nəzərə çatdırıb. Bu proqramın həyata keçirilməsi, mövcud problemlərin həlli və birgə müzakirələrin aparılması məqsədilə İşçi Qrupunun yaradılması və buraya informasiya texnologiyaları sahəsi üzrə mütəxəssislərin cəlb edilməsi təklifini irəli sürüb.
Cari ilin may ayında Azərbaycanda ilk dəfə olaraq elektron tibbin multidissiplinar problemlərinə həsr olunmuş elmi-praktik konfransın keçirildiyini xatırladan alim bu tədbirin elektron səhiyyənin formalaşdırılmasına elmi dəstək verilməsi və prioritetlərin müəyyənləşdirilməsi, bu sahədə aparılan elmi tədqiqatların əlaqələndirilməsi, eləcə də xarici ölkələrin müvafiq elmi mərkəzləri ilə davamlı əməkdaşlıq əlaqələrinin təşkili baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib.
Tədbirdə, həmçinin prioritet elmi istiqamətlərdə aparılan araşdırmalar, müvafiq tibbi müəssisələrlə birgə layihələrin həyata keçirilməsi, təcrübə mübadiləsinin təşkili, qarşıda duran hədəflər və digər məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, bir sıra təkliflər səsləndirilib.

The regular meeting of the Academic Council on the problems of medicine
The Training and Surgical Clinic of the Azerbaijan Medical University (AMU) held the regular meeting of the Scientific Council for Medicine for the organization of the Council and coordination of research of the Republic of Azerbaijan.
The meeting was held by organizational support with the Academic Council of the Ministry of Health of Azerbaijan.
Opening the event, Chairman of the Scientific Council on the problems of medicine, corresponding member of ANAS Nuru Bayramov informed about the issues on the agenda.
The meeting was devoted to discussion of issues concerning the "science of Azerbaijan - 2030: roadmap, created of a working group on e-medicine, a form of scientific reports, research registration".
Corresponding member of ANAS N.Bayramov noted that, at the present time has taken important steps towards the integration of Azerbaijani science into the world.
Further, he touched upon in connection with the decision determining the main priorities and directions of Azerbaijani science until 2030, which was recently adopted at ANAS and the Presidential Administration of Azerbaijan. It was noted that, according to the decision, the relevant structures was requested to prepare and submit a scientific strategy in all areas of science, including medicine. After the training this strategy will be discussed in the academy and the Cabinet of Ministers and submitted for approval to the Presidential Administration. He also noted that in the further studies are provided in the field of molecular biology and biotechnology, as well as their use in medicine, the role of genetic research into diseases and physiological processes, the study of proteins, nucleic acids and other substances in medicine.
N.Bayramov, noting that today the e-health is one of the most popular areas, stressed the need to attract highly qualified staff and experts in this area. He brought to the attention of the training programs 10 points, aimed at addressing issues associated with electronic documents, medical registration forms, registration of scientific research, representation to the attention of the scientific community of published articles and monographs.
This program brought to the fore the creation of the Working Group in order to solve existing problems, joint discussions, and the involvement of specialists in the field of information technology.
Recalling the holding in May this year for the first time in Azerbaijan, the scientific-practical conference dedicated to the multidisciplinary problems of e-health, the scientist stressed the importance of this event in terms of providing scientific support for the formation of e-health, prioritization, coordination of research carried out in this area, as well as organization of sustainable cooperation with relevant scientific centers of foreign countries.
The event was also an exchange of views on research conducted in the priority research areas, joint projects implemented with relevant medical institutions, exchange of experience. Then, was sounded number of proposals.