Fransa Milli Assambleyasının deputatının başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində olub
Fransa Milli Assambleyasının deputatı, Fransada Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının prezidenti Jan Fransua Manselin başçılıq etdiyi nümayəndə AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində olub.
Muzeyi ziyarət edənlər arasında Jan Fransual Manseldən başqa, Fransa Milli Assambleyasının deputatı, Fransa Milli Assambleyasında Azərbaycan-Fransa Dostluq Qrupunun vitse-prezidenti, Milli Assambleyada beynəlxalq məsələlər kommisiyasının üzvü Fransua Seliye, Fransa Milli Assambleyasının deputatı, Milli Assambleyada beynəlxalq məsələlər kommisiyasının üzvü və katibi, Respublikaçılar partiyasının üzvü Mişel Tero, Fransa Milli Assambleyasının deputatı, Assambleyada iqtisadi məsələlər kommisiyasının üzvü, Houdan komunnasının Meri, Respublikaçılar partiyasının üzvü Jan-Mari Tetar, Fransanın tanınmış heykəltəraşı və rəssamı, YUNESKO-nun sülh sənətkarı xanım Hedva Ser də var idi.
Qonaqlara Azərbaycan ədəbiyyatının keçdiyi şərəfli yol, bu ədəbiyyatın görkəmli nümayəndələri olan Qətran Təbrizi, Məhsəti Gəncəvi, Xaqani Şirvani, Nizami Gəncəvi, İmadəddin Nəsimi, Şah İsmayıl Xətai, Məhəmməd Füzuli və başqaları haqqında ətraflı məlumat verilib.
Azərbaycan ədəbiyyatının bütün dövrlərində yazıb-yaradan sənətkarların əsərlərində əksini tapan multikultural, tolerant dəyərlər, ustadlarımızın ayrı-ayrı dinlərə, dillərə mənsub xalqlara dost münasibəti qonaqların böyük marağına səbəb olub. Onlar muzeyin ekspozisiyasında nümayiş etdirilən xalçalar, miniatürlər, orta əsrlərə aid kaşılar və xatirə əşyaları maraqla qarşılayıblar.
Muzeyin binasını unikal memarlıq abidəsi adlandıran qonaqlar ekspozisiyasını gəzməkdən böyük zövq alıblar. Fransa Milli Assambleyasının deputatı Fransua Mansel muzeyin “Xatirə” kitabına ürək sözlərini yazıb.
Qonaqlara XII əsrin görkəmli şairəsi Məhsəti Gəncəvinin 900 illik yubileyi münasibətilə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun fransız dilində nəşr edilmiş “Məhsəti Gəncəvi” monoqrafiyası hədiyyə edilib.
Qeyd edək ki, oktyabrın 7-də Heydər Əliyev Fondunun dəstəyilə Fransanın Konyak şəhərində Məhsəti Gəncəvinin heykəli ucaldılmışdır ki, bu da şairənin ölkə xaricindəki ilk abidəsidir. Bu hadisə iki ölkə arasında dostluq və əməkdaşlığın daha da möhkəmlənməsinin, Azərbaycan və Fransa arasında mədəni əlaqələrin güclənməsinin nəticəsidir.

Delegation headed by MP of French National Assembly visited National Museum of Azerbaijan Literature of ANAS
Delegation headed by MP of French National Assembly, President of Friends of Azerbaijan in France Association Jean Francois Mansel visited National Museum of Azerbaijan Literature of ANAS.
Otherwise Jean Francois Mansel, MP of the French National Assembly, Vice-President of the Azerbaijani-French Friendship Group of the French National Assembly and member of the National Assembly Francois Seliye, MP of French National Assembly, a member and secretary of international affairs commission of the French National Assembly, a member of Republicans Party Michel Tero, a member of Assembly's economic affairs commission, Major of Houdan community, a member of the Republicans Party Jean-Marie Tetar, France's well-known sculptor and artist, UNESCO peace artist Ms. Hedva Ser, were among the visitors of the museum.
The guests were informed about honorable way of Azerbaijan literature, notable representatives of this literature – Gatran Tabrizi, Mahsati Ganjavi, Khagani Shirvani, Nizami Ganjavi, Imadaddin Nasimi, Shah Ismayil Khatai, Mahammad Fuzuli and others. The carpets, miniatures, glazed tiles and mementos were welcomed by them.
The guests were donated “Mahsati Ganjavi” monograph in French by Academician Rafael Huseynov on the occasion of 900th anniversary of outstanding XII century Azerbaijan poetess Mahsati Ganjavi.
Note that, on October 7 Mahsati Ganjavi monument was erected in the city of Cognac, France by support of Heydar Aliyev Foundation and it is the first monument of her life abroad. This event is a result of further strengthening of friendship, and cultural relations between Azerbaijan and France.