Azərbaycan dünyaya multikulturalizmin ən yüksək nümunəsini nümayiş etdirir
Oktyabrın 12-də AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda “Multikultural yazılı abidələrin - əlyazmaların tədqiqi məsələləri” mövzusunda respublika elmi-nəzəri konfransı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2016-cı ilin Azərbaycanda “Multikulturalizm ili” elan edilməsinin beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinin respublikamıza yönəlməsində böyük rol oynadığını söyləyib. Qeyd olunub ki, Bakıda keçirilən V Beynəlxalq Humanitar Forum bu baxımdan layiqli töhfədir. Bu gün Azərbaycan bütün dünyaya multikulturalizmin ən yüksək nümunəsini nümayiş etdirir.
Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri, akademik Kamal Abdullayev ölkəmizdəki tolerantlıq mühitindən, multikultural dəyərlərin tarixi köklərindən danışıb. Vurğulanıb ki, 2016-cı ilin Azərbaycanda “Multikulturalizm ili” elan edilməsi elm adamları üzərinə ciddi vəzifələr qoyur. Multikulturalizm Prezident İlham Əliyev tərəfindən dövlət siyasəti səviyyəsinə yüksəldilib. Multikulturalizm Avropada iflasa uğradığı bir vaxtda Azərbaycanda elmi-nəzəri fikrin əsasına, insanların həyat tərzinə çevrilib.
Konfransda Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Gündüz İsmayılov, Misir Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Əhməd Sami Elaydi və başqaları mövzu ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.

12 октября в Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА состоялась научно-теоретическая конференция на тему «Вопросы исследования мультикультуральных письменных памятников - рукописей».
На мероприятии вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что объявление Президентом Ильхамом Алиевым 2016 года в Азербайджане «Годом мультикультурализма» сыграло большую роль в привлечении внимания международной общественности к нашей республике. Было отмечено, что прошедший в Баку V Международный гуманитарный форум с этой точки зрения является достойным вкладом. Сегодня Азербайджан демонстрирует всему миру самый высокий образец мультикультурализма.
Государственный советник Азербайджанской Республики по межнациональным вопросам, вопросам мультикультурализма и религии, академик Камал Абдуллаев рассказал о толерантной среде в нашей стране и исторических корнях мультикульных ценностей. Было подчеркнуто, что объявление 2016 года в Азербайджане «Годом мультикультурализма» поставило серьезные задачи перед деятелями науки. Мультикультурализм возвысился до уровня государственной политики Президентом Ильхамом Алиевым. Мультикультурализм как основа научно-теоретической мысли превратился в образа жизни в Азербайджане, в то время, когда в Европе он потерпел крах.
На конференции заместитель председателя Государственного комитета по работе с религиозными структурами Гюндуз Исмаилов, председатель Центра культуры Египта Ахмед Сами Элайди и другие поделились своими мнениями по данной теме.