Azərbaycan dünyaya multikulturalizmin ən yüksək nümunəsini nümayiş etdirir
Oktyabrın 12-də AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda “Multikultural yazılı abidələrin - əlyazmaların tədqiqi məsələləri” mövzusunda respublika elmi-nəzəri konfransı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2016-cı ilin Azərbaycanda “Multikulturalizm ili” elan edilməsinin beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinin respublikamıza yönəlməsində böyük rol oynadığını söyləyib. Qeyd olunub ki, Bakıda keçirilən V Beynəlxalq Humanitar Forum bu baxımdan layiqli töhfədir. Bu gün Azərbaycan bütün dünyaya multikulturalizmin ən yüksək nümunəsini nümayiş etdirir.
Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri, akademik Kamal Abdullayev ölkəmizdəki tolerantlıq mühitindən, multikultural dəyərlərin tarixi köklərindən danışıb. Vurğulanıb ki, 2016-cı ilin Azərbaycanda “Multikulturalizm ili” elan edilməsi elm adamları üzərinə ciddi vəzifələr qoyur. Multikulturalizm Prezident İlham Əliyev tərəfindən dövlət siyasəti səviyyəsinə yüksəldilib. Multikulturalizm Avropada iflasa uğradığı bir vaxtda Azərbaycanda elmi-nəzəri fikrin əsasına, insanların həyat tərzinə çevrilib.
Konfransda Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Gündüz İsmayılov, Misir Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Əhməd Sami Elaydi və başqaları mövzu ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.

On October 12, ANAS Institute of Manuscripts after Muhammad Fuzuli held the scientific-theoretical conference on "Issues of the Research of multicultural written monuments - manuscripts".
At the event, Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli noted that, the announcement by President Ilham Aliyev in Azerbaijan in 2016 "Year of multiculturalism" played a major role in drawing international attention to our republic.
It was noted that, V International Humanitarian Forum wich was held in Baku is a worthy contribution from this point of view. Today, Azerbaijan demonstrates to the world the highest sample of multiculturalism.
State Advisor of the Azerbaijan Republic on International Affairs on issues of multiculturalism and religion, Academician Kamal Abdullayev spoke about the tolerant environment in our country and historical roots multikulnyh values.
It was stressed that, the announcement of 2016 in Azerbaijan the "Year of multiculturalism" has put serious tasks before the men of science. Multiculturalism has rose to the level of state policy by President Ilham Aliyev. Multiculturalism as a basis for the scientific and theoretical thought has become a way of life in Azerbaijan, while in Europe it has crashed.
At the conference, Deputy Chairman of the State Committee for Work with Religious Organizations Gunduz Ismayilov, chairman of the Center of Culture of EgyptAhmed Sami Allied and others shared their views on the subject.