Oktyabrın 12-də AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda İsrailin Təbiət və Humanitar Elmlər Akademiyasının icraçı direktoru Meir Zadok və Veyzman İnstitutunun immunologiya fakültəsinin professoru Rut Arnon ilə görüş keçirilib.
Görüşdə institut direktorunun elmi işlər üzrə müavini, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru Dadaş Hüseynov təmsil etdiyi elm müəssisəsi haqqında qonaqlara ətraflı məlumat verib. Azərbaycanın geoloji tarixindən, zəngin təbii sərvətlərindən danışan alim qeyd edib ki, institutda yeni istiqamət olaraq tibbi geologiya sahəsində də tədqiqatlar aparılır və yaxın gələcəkdə iqtisadi geologiya üzrə araşdırmalara başlanılacaq.
AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, Geologiya və Geofizika İnstitutunun geodinamika və seysmologiya şöbəsinin rəhbəri, akademik Fəxrəddin Qədirov bu elm müəssisəsində plitələr tektonikası üzrə aparılan tədqiqatlar, Cənubi Qafqazın, o cümlədən Azərbaycanın geodinamik şəraiti barədə məlumat verib.
Görüşdə M.Zadok rəhbərlik etdiyi qurumun Geologiya və Geofizika İnstitutu ilə əməkdaşlıq edə biləcək təşkilatlarından və mütəxəssislərindən söz açıb.
R.Arnon qeyd edib ki, son illər İsraildə yeni neft-qaz yataqlarının aşkarlanması bu ölkədə geoloji və geofiziki tədqiqatların əhəmiyyətini artırır. Bu baxımdan ölkələrimizin qurumları arasında əməkdaşlığın inkişafı zəruridir.

Обсуждены перспективы Азербайджано-Израильского сотрудничества в области геологии и геофизики
12 октября в Институте геологии и геофизики НАНА состоялась встреча с исполнительным директором Академии естественных и гуманитарных наук Израиля Меир Задок, профессором факультета иммунологии Института Вейцмана Рут Арнон.
На встрече заместитель директора института по научной работе, доктор геолого-минералогических наук Дадаш Гусейнов подробно проинформировал гостей о представляемом им научном учреждении. Говоря о геологической истории, богатых природных ресурсах Азербайджана, ученый отметил, что в институте в качестве нового направления проводятся исследования в области медицинской геологии, и в ближайшем будущем начнутся исследования по экономической геологии.
Академик-секретарь Отделения наук о Земле НАНА, руководитель Отдела геодинамики и сейсмологии Института геологии и геофизики, академик Фахраддин Гадиров предоставил информацию о проводимых в этом научном учреждении исследованиях по тектонике плит, геодинамическим условиям Южного Кавказа, в том числе Азербайджана.
На встрече М.Задок рассказал о возможном сотрудничестве организаций и специалистов руководимой им структуры с Институтом геологии и геофизики.
Р.Арнон отметила, что в последние годы выявление в Израиле новых нефтегазовых месторождений повысило значение геологических и геофизических исследований в этой стране. С этой точки зрения необходимо развитие сотрудничества между структурами наших стран.