Oktyabrın 12-də AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda İsrailin Təbiət və Humanitar Elmlər Akademiyasının icraçı direktoru Meir Zadok və Veyzman İnstitutunun immunologiya fakültəsinin professoru Rut Arnon ilə görüş keçirilib.
Görüşdə institut direktorunun elmi işlər üzrə müavini, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru Dadaş Hüseynov təmsil etdiyi elm müəssisəsi haqqında qonaqlara ətraflı məlumat verib. Azərbaycanın geoloji tarixindən, zəngin təbii sərvətlərindən danışan alim qeyd edib ki, institutda yeni istiqamət olaraq tibbi geologiya sahəsində də tədqiqatlar aparılır və yaxın gələcəkdə iqtisadi geologiya üzrə araşdırmalara başlanılacaq.
AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, Geologiya və Geofizika İnstitutunun geodinamika və seysmologiya şöbəsinin rəhbəri, akademik Fəxrəddin Qədirov bu elm müəssisəsində plitələr tektonikası üzrə aparılan tədqiqatlar, Cənubi Qafqazın, o cümlədən Azərbaycanın geodinamik şəraiti barədə məlumat verib.
Görüşdə M.Zadok rəhbərlik etdiyi qurumun Geologiya və Geofizika İnstitutu ilə əməkdaşlıq edə biləcək təşkilatlarından və mütəxəssislərindən söz açıb.
R.Arnon qeyd edib ki, son illər İsraildə yeni neft-qaz yataqlarının aşkarlanması bu ölkədə geoloji və geofiziki tədqiqatların əhəmiyyətini artırır. Bu baxımdan ölkələrimizin qurumları arasında əməkdaşlığın inkişafı zəruridir.

Discussed the perspectives of Azerbaijan-Israel cooperation in the field of geology-geophysics
On October 12, ANAS Institute of Geology and Geophysics held a meeting with Executive Director of Israel Academy of Sciences and Humanities Meir Zadok, Professor of the Weizmann Institute department of Immunology Ruth Arnon.
At the meeting, Deputy Director of the Institute of Science, Dr. Geology-mineralogy Dadash Huseynov informed the guests about the entity represented by him. Making speech on geological history, rich natural resources of Azerbaijan the scientist noted that, institute holds studies in the medical geology and will launch researches on economic geology in future.
Academician-Secretary of the Division of Earth Sciences, chief of Geology and Geophysics department of the Institute Academician Fakhraddin Gadirov briefed about studies on plate tectonics, which carried out by the institute, including geodynamic condition of South Caucasus and Azerbaijan.
M.Zadok spoke about organizations and specialists of his entity, which are able to cooperate via Institute of Geology and Geophysics.
R.Arnon noted that the discovery of new oil and gas fields in Israel in recent years increases the importance of geological and geophysical studies in the country. In this regard, it is necessary to develop cooperation between the two countries.