“Müstəqillik illərində Hüseyn Cavid irsinə dövlət qayğısı” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib
AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində dövlət müstəqilliyimizin bərpasının 25 illik yubileyi və böyük şair Hüseyn Cavidin anadan olmasının 134 illiyi münasibətilə “dəyirmi masa” keçirilib.
“Müstəqillik illərində Hüseyn Cavid irsinə dövlət qayğısı” mövzusunda keçirilən tədbir Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi və Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Hüseyn Cavid poeziya günləri komissiyası tərəfindən təşkil olunub.
Muzeyin direktoru, filologiya elmləri doktoru Gülbəniz Babaxanlı bildirib ki, müasir Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, ulu öndər Heydər Əliyev böyük şair və dramaturq Hüseyn Cavid irsinə daim yüksək diqqət göstərib. Hüseyn Cavidin Bakıda və Naxçıvanda ev muzeylərinin təşkil olunması da bu diqqətin nümunəsidir.
Filologiya elmləri doktoru Aybəniz Əliyeva-Kəngərli böyük şairin, cavidlər ailəsinin irsinin toplanması, qorunması, tədqiq və təbliğ edilməsi sahəsində Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin fəaliyyətini yüksək dəyərləndirib.

A "Round table" on "State care of Huseyn Javid heritage in the years of independence" held
ANAS Huseyn Javid’s Memorial Flat held a "round table" dedicated to the 25th anniversary of restoration of state independence and Huseyn Javid’s 134th anniversary of the great poet.
The event "State care for the heritage of Huseyn Javid in the years of independence" has been organized by Commission of Huseyn Javid’s poetry days, acting at the Huseyn Javid’s Memorial Flat and the Union of Writers of Azerbaijan.
The museum's director, Doctor of Philology Gulbaniz Babakhanli noted that, the architect and creator of the modern state of Azerbaijan, great leader Heydar Aliyev has always shown great attention to the legacy of the great poet and playwright Huseyn Javid.
The establishment of Huseyn Javid’s Memorial Flat in Baku and Nakhchivan is an example of this attention.
Doctor of philological sciences Aybaniz Aliyeva-Kangarli highly appreciated activities of Huseyn Javid’s Memorial Flat in the collection, protection, study and promotion of the heritage of the great poet and Javid's family.