“Müstəqillik illərində Hüseyn Cavid irsinə dövlət qayğısı” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib
AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində dövlət müstəqilliyimizin bərpasının 25 illik yubileyi və böyük şair Hüseyn Cavidin anadan olmasının 134 illiyi münasibətilə “dəyirmi masa” keçirilib.
“Müstəqillik illərində Hüseyn Cavid irsinə dövlət qayğısı” mövzusunda keçirilən tədbir Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi və Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Hüseyn Cavid poeziya günləri komissiyası tərəfindən təşkil olunub.
Muzeyin direktoru, filologiya elmləri doktoru Gülbəniz Babaxanlı bildirib ki, müasir Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, ulu öndər Heydər Əliyev böyük şair və dramaturq Hüseyn Cavid irsinə daim yüksək diqqət göstərib. Hüseyn Cavidin Bakıda və Naxçıvanda ev muzeylərinin təşkil olunması da bu diqqətin nümunəsidir.
Filologiya elmləri doktoru Aybəniz Əliyeva-Kəngərli böyük şairin, cavidlər ailəsinin irsinin toplanması, qorunması, tədqiq və təbliğ edilməsi sahəsində Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin fəaliyyətini yüksək dəyərləndirib.

В Доме-музее Гусейна Джавида НАНА состоялся «круглый стол» по случаю 25-летия восстановления государственной независимости и 134-летия со дня рождения великого поэта Гусейна Джавида.
Мероприятие на тему «Государственная забота о наследии Гусейна Джавида в годы независимости» было организовано Комиссией дни поэзии Гусейна Джавида, действующей при Доме-музее Гусейна Джавида и Союза Писателей Азербайджана.
Директор музея, доктор филологических наук Гюльбениз Бабаханлы отметила, что архитектор и созидатель современного Азербайджанского государства, великий лидер Гейдар Алиев всегда проявлял большое внимание наследию великого поэта и драматурга Гусейна Джавида. Учреждение домов-музеев Гусейна Джавида в Баку и Нахчыване является примером этого внимания.
Доктор филологических наук Айбениз Алиева-Кенгерли высоко оценила деятельность Дома-музея Гусейна Джавида в сборе, сохранении, исследовании и пропаганде наследия великого поэта и семьи джавидов.