Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunun (BNTİ) 60 illik yubileyi və təşkilatın müstəqil Azərbaycan Respublikası ilə əməkdaşlığının 25 illiyinə həsr olunan “BNTİ Günləri” ilə əlaqədar olaraq Çexiya Texniki Universitetinin Tətbiqi və Eksperimental Fizika İnstitutunun direktoru İvan Ştekl AMEA-nın Fizika İnstitutunda olub.
Görüşdə qonağa Fizika İnstitutunun fəaliyyət istiqamətləri və beynəlxalq əlaqələri barədə ətraflı məlumat verilib.
Çexiyalı alim institutun innovasiya sektorunda quraşdırılan müasir cihazlar, yaradılan maddi-texniki baza ilə tanış olub. İnstitutda alimlərin fəaliyyəti üçün yaradılan şəraiti yüksək qiymətləndirən İ.Ştekl birgə layihələrin həyata keçirilməsinin zəruriliyini qeyd edib.

Due to the "Days of JINR" dedicated to the 60th anniversary of the Joint Institute for Nuclear Research (JINR) and the 25th anniversary of its cooperation with the independent Republic of Azerbaijan, Director of the Institute of Applied and Experimental Physics of the Czech Technical University Ivan Shtekl paid a visit to the Institute of Physics of ANAS.
During the meeting, the guest was informed in detail about the directions of activity and international relations of the Institute of Physics.
Czech scientist was familiar with the established in the innovation sector institution with modern devices and creates the material and technical base. Highly appreciating the conditions created at the Institute for the activities of scientists, Ivan Shtekl stressed the importance of implementing joint projects.