Oktyabrın 18-də AMEA Rəyasət Heyətində İkinci Azərbaycan Elm Festivalına hazırlıq işləri ilə bağlı iclas keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın Alimlər Evinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva elmin populyarlaşdırılmasında festivalın əhəmiyyətindən danışıb. N.Quliyeva 31 oktyabr - 5 noyabr 2016-cı il tarixlərində keçiriləcək festivala hazırlıq işlərinin Bakı ilə yanaşı, regionlarda da yüksək səviyyədə davam etdiyini vurğulayıb. I Elm Festivalında 15 mindən artıq insanın iştirak etdiyini xatırladan Alimlər Evinin direktoru bu il festivalda təxminən 50 mindən çox insanın iştirakının gözlənildiyini diqqətə çatdırıb.
N.Quliyeva bildirib ki, festival çərçivəsində ölkə alimlərinin ən son nailiyyətləri nümayiş olunacaq, müxtəlif konfranslar, konsertlər, regional elmi mərkəzlərə ekskursiyalar təşkil ediləcək. Həmçinin gənc alimlərin elmin bütün sahələri üzrə çıxışları, yaradıcılıq emalatxanaları və interaktiv sərgilərlə tanışlıq, elmi laboratoriyalara ekskursiyalar, müsabiqələr, yeni elmi nailiyyətləri özündə əks etdirən cəlbedici şoular, akademiyanın müəssisə və təşkilatlarına aid elmi-populyar filmlərin nümayişi nəzərdə tutulur.
Qeyd olunub ki, Bakı, Naxçıvan, Sumqayıt, Şəki və Gəncə şəhərlərində keçiriləcək festival AMEA-nın təşəbbüsü, UNESCO, Azərbaycan Respublikasının Təhsil və Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirlikləri, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyi və Moskva Dövlət Universitetinin təşkilati dəstəyi ilə baş tutacaq.

Обсуждены работы по подготовке к проведению II Азербайджанского фестиваля науки
18 октября в Президиуме НАНА состоялось заседание в связи с подготовкой ко Второму Азербайджанскому фестивалю науки.
Открывая мероприятие вступительным словом, директор Дома ученых НАНА, доктор философии по истории Нурида Гулиева рассказала о значимости фестиваля с точки зрения популяризации науки. Она сообщила, что работы по подготовке к проведению фестиваля, который состоится 31 октября-5 ноября 2016 года, продолжаются на высоком уровне не только в Баку, но и в регионах. Было отмечено, что в фестивале, который состоялся в 2014 году, участвовало более 15 тыс. человек. Ожидается, что число участников нынешнего фестиваля достигнет 50 тыс. человек.
Директор Дома ученых сообщила, что в рамках фестиваля будут продемонстрированы самые последние достижения ученых страны и организованы различные конференции, концерты и экскурсии в региональные научные центры.
Было отмечено, что фестиваль, который будет проведен в Баку, Нахчыване, Сумгайыте, Шеки и Гяндже, состоится по инициативе НАНА, при организационной поддержке ЮНЕСКО, Министерства образования, Министерства связи и высоких технологий Азербайджанской Республики, Исполнительной власти города Баку, Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики, Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, посольства США в Азербайджане и Московского государственного университета.