Oktyabrın 18-də AMEA Rəyasət Heyətində İkinci Azərbaycan Elm Festivalına hazırlıq işləri ilə bağlı iclas keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın Alimlər Evinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva elmin populyarlaşdırılmasında festivalın əhəmiyyətindən danışıb. N.Quliyeva 31 oktyabr - 5 noyabr 2016-cı il tarixlərində keçiriləcək festivala hazırlıq işlərinin Bakı ilə yanaşı, regionlarda da yüksək səviyyədə davam etdiyini vurğulayıb. I Elm Festivalında 15 mindən artıq insanın iştirak etdiyini xatırladan Alimlər Evinin direktoru bu il festivalda təxminən 50 mindən çox insanın iştirakının gözlənildiyini diqqətə çatdırıb.
N.Quliyeva bildirib ki, festival çərçivəsində ölkə alimlərinin ən son nailiyyətləri nümayiş olunacaq, müxtəlif konfranslar, konsertlər, regional elmi mərkəzlərə ekskursiyalar təşkil ediləcək. Həmçinin gənc alimlərin elmin bütün sahələri üzrə çıxışları, yaradıcılıq emalatxanaları və interaktiv sərgilərlə tanışlıq, elmi laboratoriyalara ekskursiyalar, müsabiqələr, yeni elmi nailiyyətləri özündə əks etdirən cəlbedici şoular, akademiyanın müəssisə və təşkilatlarına aid elmi-populyar filmlərin nümayişi nəzərdə tutulur.
Qeyd olunub ki, Bakı, Naxçıvan, Sumqayıt, Şəki və Gəncə şəhərlərində keçiriləcək festival AMEA-nın təşəbbüsü, UNESCO, Azərbaycan Respublikasının Təhsil və Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirlikləri, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyi və Moskva Dövlət Universitetinin təşkilati dəstəyi ilə baş tutacaq.

On October 18, Presidium of ANAS held an assembly on the preparatory works for the 2nd Science Festival.
Opening the event director of ANAS Scientists’ House, PhD in History Nurida Guliyeva spoke about the significance of the festival and noted that, preparatory works for 2nd Science Festival to be held within October 31 – November 5 are carried out not only in Baku but also in regions at highest level. She drew attention to the participation of over 15 thousand people at the 1st Science Festival and is expected over 50 thousand people in the next one.
Festival will feature scientists’ latest achievements, organize various conferences, concerts and trips to regional research centers. In addition, young scientists’ performances in all fields of science, acquaintance with creative workshops and interactive exhibitions, touring the scientific laboratories, contests, spectacular shows, reflecting new scientific achievements, as well as screening films about enterprises and institutions of Academy are planned, stated N.Guliyeva.
It was noted that, festival to be held in Baku, Nakhchivan, Sumgait, Sheki and Ganja cities, is initiated by ANAS, UNESCO, Ministries of Education, Communication and High Technologies of the Republic of Azerbaijan, Baku City Executive Power, Knowledge Foundation under the President of Azerbaijan, Science Development Foundation under the President of Azerbaijan, U.S. Embassy in Azerbaijan and supported by Moscow State University.