“Qarabağ geyimləri” kitab-kataloqunun təqdimatı keçirilib
Oktyabrın 21-də “Azərbaycan Respublikası Dağlıq Qarabağ Bölgəsinin Azərbaycanlı İcması” İctimai Birliyində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun (EİF) qrantı əsasında nəşr olunmuş “Qarabağ geyimləri” kitab-kataloqunun təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə Şuşa rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Bayram Səfərov kitab-kataloq haqqında iştirakçılara məlumat verərək, nəşri xalqımızın yaratdığı geyim mədəniyyətini nümayiş etdirmək, milli adət və ənənələrin təbliği baxımından mühüm mənbə kimi dəyərləndirib.
Sonra çıxış edən EİF-in icraçı direktoru Elçin Babayev rəhbərlik etdiyi qurumun keçirdiyi qrant müsabiqələrinin əhəmiyyətindən danışıb.
Kitab-kataloq haqqında məlumat verən icraçı direktor bildirib ki, təqdim olunan nəşr Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Qarabağ bölgəsi əhalisinin geyim mədəniyyətinin tarixi-etnoqrafik baxımdan geniş araşdırılmasına və onun kataloqunun hazırlanmasına həsr olunub. Kitab-kataloqda ilk dəfə çöl-etnoqrafik materialları, arxiv sənədləri, muzey kolleksiyaları, ailə saxlanclarında qorunan fotoşəkillər əsasında XIX-XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanın Qarabağ tarixi-etnoqrafik bölgəsi əhalisinin geyim mədəniyyəti, onun təsnifatı, məhəlli-lokal xüsusiyyətləri, əyani-vizual görüntüləri və tarixi-etnoqrafik tədqiqi, həmçinin dövrün sosial-siyasi və iqtisadi-mədəni hadisələrinin geyim mədəniyyətinə təsiri məsələləri əksini tapıb.
Nəşrin müəllifləri Fəzail Vəliyev və Gülzadə Abdulovadır. Kitab-kataloqun elmi redaktoru sənətşünaslıq doktoru Sabirə Dünyamalıyeva, rəyçiləri AMEA-nın müxbir üzvü Hacı Qadir Qədirzadə, sənətşünaslıq doktoru Sevil Sadıxova və sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Gülnarə İbadovadır.
Digər çıxış edənlər də Qarabağın tarixinə, mədəniyyətinə həsr olunan əsərlərin, kitab-kataloqların sayının daha çox olmasının vacibliyini vurğulayıb, müəlliflərə uğurlar arzulayıblar.
Daha sonra Qarabağ geyimləri nümayiş etdirilib.
Tədbir çərçivəsində Elmin İnkişafı Fondunun yeni İnternet portalının və Fond tərəfindən yaradılmış “e-Qrant” – Qrant Layihələrinin Elektron İdarəolunması Sisteminin - eksklüziv təqdimatı da baş tutub. Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2009-cu il 21 oktyabr tarixində yaradılmış Fond ötən 7 il ərzində yüzlərlə elmi-tədqiqat layihəsini maliyyələşdirib, yeni laboratoriyalar yaradıb, müxtəlif qurumlarda elmi cihaz və avadanlıqlar bazasını ən müasir səviyyədə yeniləyib, nəşrləri maliyyələşdirib, onlarla beynəlxalq və regional konfranslar keçirib, ixtisasartırma proqramlarına qrant ayırıb. Daima öz fəaliyyətini təkmilləşdirən Fondun növbəti innovativ yanaşmalarından biri də müsabiqələrdə iştirakın elektron-dövlət prinsipinə uyğun olaraq “e-Qrant” şəklində reallaşdırılmasıdır.

Состоялась презентация книги-каталога «Одежды Карабаха»
21 октября в Общественном Объединении «Азербайджанская Община Нагорно-карабахского Региона Азербайджанской Республики» состоялась презентация книги-каталога «Одежды Карабаха», изданного на основе гранта Фонда развития науки (ФРН) при Президенте Азербайджанской Республики.
Выступивший на мероприятии глава Исполнительной власти Шушинского района Байрам Сафаров проинформировал участников о книге-каталоге и расценил новое издание как важный источник с точки зрения демонстрации культуры одежды нашего народа, а также пропаганды национальных традиций и обычаев.
Затем выступил исполнительный директор ФРН Эльчин Бабаев, который рассказал о значении грантовых конкурсов, проведенных руководимой им структурой.
Информируя о книге-каталоге, исполнительный директор отметил, что представленное издание, посвящено всестороннему исследованию культуры одежды населения Карабахского региона с историко-этнографической точки зрения.
В представленном издании на основе полевых этнографических материалов, архивных документов, музейных коллекций исследуется культура одежды населения Карабахского региона Азербайджана в XIX-XX вв. В книге-каталоге также нашли свое отражение наглядно-визуальные изображения одежд, вопросы историко-этнографического исследования, а также влияния социально-политических и культурно-экономических событий эпохи на культуру одежды.
Авторами издания являются Фазаил Велиев и Гюльзаде Абдулова, научным редактором - доктор искусствоведческих наук Сабира Дуньямалыева, а рецензентами - член-корреспондент НАНА, доктор искусствоведческих наук Гаджи Гадир Гадирзаде, доктор искусствоведческих наук Севиль Садыхова и доктор философии по искусствоведению Гюльнара Ибдова.
Выступив другие участники мероприятия, подчеркнули значение трудов и книг-каталогов, посвященных истории и культуре Карабаха и пожелали успехов авторам.
Затем была продемонстрирована одежда Карабаха.
В рамках мероприятия также состоялась презентация нового Интернет-портала Фонда развития науки и Электронной системы управления грантовых проектов “e-Qrant”, учрежденных Фондом развития науки. Фондом, основанным Президентом Ильхамом Алиевым 21 октября 2009 года, за минувшее семилетие была оказана финансовая поддержка сотне научно-исследовательских проектов и изданиям, созданы новые лаборатории, на самом современном уровне обновлена база научных приборов и оборудования в различных структурах, проведены десятки международных и региональных конференций и выделен грант программам повышения квалификации.
Одним из очередных инновационных подходов постоянно совершенствующей свою деятельность фонда является реализация участия в конкурсах в виде “e-Qrant” в соответствии с принципом электронного государства.