Oktyabrın 20-23-də Ankarada Türkiyə Elmlər Akademiyasının təşkilatçılığı, Beynəlxalq Türk Akademiyası və Türk Dünyası Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının dəstəyi ilə Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illiyinə həsr olunan “Türk dünyasında elmi əməkdaşlıq və dialoq” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Türkiyə Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Əhməd Cavad Açar Birinci Türkoloji Qurultayın böyük tarixi əhəmiyyətindən danışıb.
Beynəlxalq tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Birinci Türkoloji Qurultay və elmi-mədəni inteqrasiya prosesləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. "Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında" Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamının əhəmiyyətini xüsusi vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli qurultayın tarixi, məqsəd və vəzifələri, müzakirə edilən məsələlər və çağırışlar barədə ətraflı məlumat verib, latın əlifbasına keçid proseslərindəki rolundan danışıb. Bakıda keçirilən Birinci Türkoloji Qurultayın türk dünyasının inkişafında baş vermiş böyük mədəniyyət hadisəsi olduğunu bildirən AMEA-nın vitse-prezidenti bu möhtəşəm tədbiri türk dünyasının mədəni birliyinin və mənəvi bağlılığının yeni tarixi epoxadakı vəzifələrini diqqət mərkəzinə çəkən böyük elmi forum kimi dəyərləndirib.
Konfransda Dilçilik İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylunun dil problemlərinə həsr olunan “Birinci Türkoloji Qurultay və türk dünyası” mövzusunda məruzəsi də maraqla qarşılanıb.
Tədbirdə türkiyəli professorlar Mustafa Öner, Mustafa Çufalı, Qırğızıstan Milli Elmlər Akademiyasının nümayəndəsi Gülzar Karıbekova, Beynəlxalq Türk Akademiyasının elmi katibi Asxat Kesikbayev və başqaları çıxış ediblər. Türkdilli ölkələrin Elmlər Akademiyalarının nümayəndələri təmsil etdikləri ölkələrdə Türkoloji Qurultayla bağlı keçirilən tədbirlərdən danışıb, mövzu üzrə mülahizə və təkliflərini səsləndiriblər.
Beynəlxalq elmi tədbirdə Türkiyə, Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və başqa türkdilli ölkələrin görkəmli alim və ekspertləri iştirak ediblər. Tədbirdə, həmçinin Türk Dünyası Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının gələcək fəaliyyəti barədə də fikir mübadiləsi aparılıb. Türk Dünyası Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasına 2017-ci ilin oktyabr ayından etibarən AMEA-nın sədrlik edəcəyi barədə qərar qəbul edilib.
Qeyd edək ki, Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illik yubileyi münasibətilə indiyədək bir sıra xarici ölkələrdə, o cümlədən Qazaxıstan, Macarıstan və Tatarıstanda elmi konfranslar keçirilib. AMEA-nın bir sıra elmi-tədqiqat institutlarında da silsilə tədbirlər təşkil edilib.
Birinci Türkoloji Qurultayın yekun yubiley tədbiri isə AMEA-nın təşkilatçılığı ilə noyabrın 13-15-də Bakıda keçiriləcək.

Вице-президент НАНА принял участие на конференции, посвященной 90-летнему юбилею Первого тюркологического съезда
20-23 октября в Анкаре при организации Академии наук Турции и поддержке Международной тюркской академии и Ассоциации академий наук тюркского мира состоялась посвященная 90-летнему юбилею Первого тюркологического съезда международная научная конференция на тему «Научное сотрудничество и диалог в тюркском мире».
Открывая мероприятие вступительным словом, президент Академии наук Турции, академик Ахмед Джавад Ачар рассказал о большом историческом значении Первого тюркологического съезда.
На международном мероприятии вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли выступил с докладом на тему «Первый тюркологический съезд и процессы научно-культурной интеграции». Особо подчеркнув значение Распоряжения Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «О проведении 90-летнего юбилея Первого тюркологического съезда», академик Иса Габиббейли подробно проинформировал об истории, целях и задачах съезда, обсуждаемых вопросах и вызовах, а также о его роли в процессах перехода на латинскую графику.
На конференции посвященный проблемам языка доклад директора Института языкознания, члена-корреспондента НАНА Мохсуна Нагисойлу на тему «Первый тюркологический съезд и тюркский мир» вызвал большой интерес участников.
На международной научной конференции приняли участие видные ученые и эксперты Турции, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана и других тюркоязычных стран. На мероприятии также был проведен обмен мнениями о дальнейшей деятельности Ассоциации академий наук тюркского мира. Было принято решение о председательстве НАНА Ассоциации академий наук тюркского мира с октября 2017 года.
Отметим, что до сих пор в связи с 90-летним юбилеем Первого тюркологического съезда в ряде зарубежных стран, в том числе Казахстане, Венгрии и Татарстане были проведены научные конференции. В ряде научно-исследовательских институтов НАНА также организован цикл мероприятий.
Заключительное юбилейное мероприятие Первого тюркологического съезда пройдет в Баку 13-15 ноября при организационной поддержке НАНА.