Oktyabrın 20-23-də Ankarada Türkiyə Elmlər Akademiyasının təşkilatçılığı, Beynəlxalq Türk Akademiyası və Türk Dünyası Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının dəstəyi ilə Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illiyinə həsr olunan “Türk dünyasında elmi əməkdaşlıq və dialoq” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Türkiyə Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Əhməd Cavad Açar Birinci Türkoloji Qurultayın böyük tarixi əhəmiyyətindən danışıb.
Beynəlxalq tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Birinci Türkoloji Qurultay və elmi-mədəni inteqrasiya prosesləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. "Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında" Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamının əhəmiyyətini xüsusi vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli qurultayın tarixi, məqsəd və vəzifələri, müzakirə edilən məsələlər və çağırışlar barədə ətraflı məlumat verib, latın əlifbasına keçid proseslərindəki rolundan danışıb. Bakıda keçirilən Birinci Türkoloji Qurultayın türk dünyasının inkişafında baş vermiş böyük mədəniyyət hadisəsi olduğunu bildirən AMEA-nın vitse-prezidenti bu möhtəşəm tədbiri türk dünyasının mədəni birliyinin və mənəvi bağlılığının yeni tarixi epoxadakı vəzifələrini diqqət mərkəzinə çəkən böyük elmi forum kimi dəyərləndirib.
Konfransda Dilçilik İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylunun dil problemlərinə həsr olunan “Birinci Türkoloji Qurultay və türk dünyası” mövzusunda məruzəsi də maraqla qarşılanıb.
Tədbirdə türkiyəli professorlar Mustafa Öner, Mustafa Çufalı, Qırğızıstan Milli Elmlər Akademiyasının nümayəndəsi Gülzar Karıbekova, Beynəlxalq Türk Akademiyasının elmi katibi Asxat Kesikbayev və başqaları çıxış ediblər. Türkdilli ölkələrin Elmlər Akademiyalarının nümayəndələri təmsil etdikləri ölkələrdə Türkoloji Qurultayla bağlı keçirilən tədbirlərdən danışıb, mövzu üzrə mülahizə və təkliflərini səsləndiriblər.
Beynəlxalq elmi tədbirdə Türkiyə, Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və başqa türkdilli ölkələrin görkəmli alim və ekspertləri iştirak ediblər. Tədbirdə, həmçinin Türk Dünyası Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının gələcək fəaliyyəti barədə də fikir mübadiləsi aparılıb. Türk Dünyası Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasına 2017-ci ilin oktyabr ayından etibarən AMEA-nın sədrlik edəcəyi barədə qərar qəbul edilib.
Qeyd edək ki, Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illik yubileyi münasibətilə indiyədək bir sıra xarici ölkələrdə, o cümlədən Qazaxıstan, Macarıstan və Tatarıstanda elmi konfranslar keçirilib. AMEA-nın bir sıra elmi-tədqiqat institutlarında da silsilə tədbirlər təşkil edilib.
Birinci Türkoloji Qurultayın yekun yubiley tədbiri isə AMEA-nın təşkilatçılığı ilə noyabrın 13-15-də Bakıda keçiriləcək.

Vice-President of ANAS attended the international conference devoted to 90th anniversary of 1st Turkological Congress in Turkey
International scientific conference on theme “Scientific cooperation in the Turkic world and dialogue” devoted to 90th anniversary of 1st Turkological Congress was held in Ankara, Turkey by joint organization of Academy of Sciences in Turkey, International Turkic Academy and Association of Turkic World Academies of Sciences, October 20-23.
Opening the event President of Turkey Academy of Sciences Academician Ahmad Javad Achar highlighted a great historical importance of the 1st Turkological Congress.
At the international event Vice-President of ANAS Academician Isa Habibbeyli delivered a lecture “1st Turkological Congress and scientific-cultural integration processes”. Specially stressing out the significance of AR President Ilham Aliyev’s Order “On holding 90th anniversary of 1st Turkological Congress” Academician Isa Habibbeyli informed about history, aim, objectives, issues and challenges of the congress, including its role in the processes of transition to the Latin alphabet.
Director of the Institute of Linguistics corresponding member of ANAS Mohsun Naghisoylu’s lecture “1st Turkological Congress and Turkic world” aroused interest.
At the international scientific conference was attended by prominent scientists and experts of Turkey, Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan and other Turkic-speaking countries.
The event was also exchanged views on the future activities of the Association of Academies of Sciences of the Turkic world. It was decided that the chairmanship of ANAS the Association of Academies of Sciences of the Turkic world from October 2017.
Note that, until now in connection the 90th anniversary of the 1st Congress Turkological in several foreign countries, including Kazakhstan, Hungary and Tatarstan held scientific conferences. A number of ANAS research institutes organized a series of events.
A final anniversary event Turkological First Congress will be held in Baku on November 13-15, by the organizational support of ANAS.