AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu və İsmayıllı Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə İsmayıllı rayonunda “Regionlarda dil situasiyası: İsmayıllı” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib.
Tədbirdə Prezident İlham Əliyevin 2013-cü il 9 aprel tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilən “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”ndan irəli gələn vəzifələr, görülən işlər və aparılan monitorinqlərin nəticələri müzakirə olunub.
İsmayıllı rayon icra hakimiyyəti başçısının müavini Sevil Əhmədova çıxışında mövzunun aktuallığını qeyd edərək, bununla bağlı İsmayıllı rayonunda görülən işlər barədə məlumat verib.
Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun Monitorinq şöbəsinin müdiri Sevinc Əliyeva “Dövlət Proqramının icra mexanizminin başlıca istiqamətləri”, şöbənin aparıcı elmi işçiləri Şahlar Məmmədov “Mətbuatda dil problemləri”, Nəzakət Qaziyeva “Qloballaşma dövründə dövlətin dil siyasəti”, Rasim Heydərov “Reklamların dil mənzərəsi” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər.
Məruzələrdə Dövlət Proqramında qarşıya qoyulan vəzifələr, dilimizin qorunması və inkişafı istiqamətində Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən görülən işlər və mövcud problemlərdən söz açılıb.
Tədbirdə o da qeyd olunub ki, bu gün Azərbaycan ədəbi dilinin imkanlarından lazımınca və düzgün istifadə edilmir, nəticədə dilimizin özünəməxsus inkişaf qanunauyğunluqlarına zərər vuran yad ünsürlər meydana gəlir. Aparılan monitorinqlər zamanı bəzən küçə və meydanlardakı reklam və afişalarda Azərbaycan dilinin ən adi leksik və qrammatik qaydalarının pozulduğu da müəyyən edilir.
Bildirilib ki, institutun Monitorinq şöbəsi paytaxtda və bölgələrdə Azərbaycan dilinin tətbiqi prosesini izləyir, nöqsanları müəyyən edir, bu barədə müvafiq dövlət qurumlarına hesabat təqdim edir.
Bu gün dil normalarının pozulmasının qarşısının alınması, idarəçilikdə və kargüzarlıqda ədəbi dilin düzgün tətbiq edilməsi, əhali arasında nitq mədəniyyətinin yüksəldilməsi və sair kimi məsələlərin gündəmdə durduğunu bildirən çıxışçılar, Dilçilik İnstitutunun, o cümlədən Monitorinq şöbəsinin bu sahədə gördüyü işlərin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını qeyd ediblər.
“Dəyirmi masa”da ədəbi normalara əməl olunmasının zəruriliyi qeyd edilib, normativ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi, Azərbaycan dilinin tədrisinin və tətbiqinin genişləndirilməsi, dilimizin öyrənilməsi və təbliği sahəsində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi və kütləvi informasiya vasitələrində təbliğinin vacibliyi vurğulanıb.

Bu joint organization of the Institute of Linguistics named after Nasimi of ANAS and Ismayilli region Executive Power was held a round table on “Language situation in regions: Ismayilli”.
The event discussed upcoming tasks, works done and results of monitoring carried out in accordance with the President Ilham Aliyev’s order “State Program on use of Azerbaijani language meet with modern requirements in the condition of globalization and development of linguistics in the country” dated April 9, 2013.
Deputy Head of Ismayili region Executive Power Sevil Ahmadova highlighted the relevance of the topic and briefed about the works done on this issue in the region.
At the event, chief of Monitoring Department of the Institute of Linguistics Sevinj Aliyeva made a presentation on "The main directions of the execution mechanism of state program”, the leading employees of the department - Shahlar Mammadov ”Language problems in Press", Nazakat Gaziyeva “Language policy of the state in the era of globalization", Rasim Heydarov "Language picturesque of ads.
Also it was noted that the potential of the Azerbaijani literary language is not being used properly and correctly, in fact occur alien elements causing damage in the development of own objective laws of our language. Sometimes, during monitoring is observed the violation of ordinary lexical and grammatical rules of Azerbaijani language on the ads and posters in the streets and squares.
Monitoring department of the institute follows application process of Azerbaijani language in the capital and in the regions, defines certain shortcomings, and submits a report about to the relevant government agencies, was noted.
"Round table" touched upon the issues such as necessity of compliance with the norms of the literary, legal and regulatory framework, to improve and expand the use of the teaching, studying and promoting of our language in the field of information and communication technologies and stressed the importance of propaganda in the mass media.