AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu və İsmayıllı Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə İsmayıllı rayonunda “Regionlarda dil situasiyası: İsmayıllı” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib.
Tədbirdə Prezident İlham Əliyevin 2013-cü il 9 aprel tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilən “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”ndan irəli gələn vəzifələr, görülən işlər və aparılan monitorinqlərin nəticələri müzakirə olunub.
İsmayıllı rayon icra hakimiyyəti başçısının müavini Sevil Əhmədova çıxışında mövzunun aktuallığını qeyd edərək, bununla bağlı İsmayıllı rayonunda görülən işlər barədə məlumat verib.
Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun Monitorinq şöbəsinin müdiri Sevinc Əliyeva “Dövlət Proqramının icra mexanizminin başlıca istiqamətləri”, şöbənin aparıcı elmi işçiləri Şahlar Məmmədov “Mətbuatda dil problemləri”, Nəzakət Qaziyeva “Qloballaşma dövründə dövlətin dil siyasəti”, Rasim Heydərov “Reklamların dil mənzərəsi” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər.
Məruzələrdə Dövlət Proqramında qarşıya qoyulan vəzifələr, dilimizin qorunması və inkişafı istiqamətində Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən görülən işlər və mövcud problemlərdən söz açılıb.
Tədbirdə o da qeyd olunub ki, bu gün Azərbaycan ədəbi dilinin imkanlarından lazımınca və düzgün istifadə edilmir, nəticədə dilimizin özünəməxsus inkişaf qanunauyğunluqlarına zərər vuran yad ünsürlər meydana gəlir. Aparılan monitorinqlər zamanı bəzən küçə və meydanlardakı reklam və afişalarda Azərbaycan dilinin ən adi leksik və qrammatik qaydalarının pozulduğu da müəyyən edilir.
Bildirilib ki, institutun Monitorinq şöbəsi paytaxtda və bölgələrdə Azərbaycan dilinin tətbiqi prosesini izləyir, nöqsanları müəyyən edir, bu barədə müvafiq dövlət qurumlarına hesabat təqdim edir.
Bu gün dil normalarının pozulmasının qarşısının alınması, idarəçilikdə və kargüzarlıqda ədəbi dilin düzgün tətbiq edilməsi, əhali arasında nitq mədəniyyətinin yüksəldilməsi və sair kimi məsələlərin gündəmdə durduğunu bildirən çıxışçılar, Dilçilik İnstitutunun, o cümlədən Monitorinq şöbəsinin bu sahədə gördüyü işlərin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını qeyd ediblər.
“Dəyirmi masa”da ədəbi normalara əməl olunmasının zəruriliyi qeyd edilib, normativ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi, Azərbaycan dilinin tədrisinin və tətbiqinin genişləndirilməsi, dilimizin öyrənilməsi və təbliği sahəsində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi və kütləvi informasiya vasitələrində təbliğinin vacibliyi vurğulanıb.

В Исмаиллинском районе при совместной организационной поддержке Института языкознания имени Насими НАНА и исполнительной власти Исмаиллинского района состоялся «круглый стол» на тему «Языковая ситуация в регионах».
На мероприятии были обсуждены задачи, результаты проделанных работ и проведенных мониторингов, вытекающих из «Государственной программы по использованию азербайджанского языка в условиях глобализации», утвержденной Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 9 апреля 2013 года.
Выступив, заместитель главы исполнительной власти Исмаиллинского района Севиль Ахмедова подчеркнула актуальность темы и рассказала о работах, проводимых в связи с этим в Исмаиллинском районе.
На мероприятии были заслушаны доклады заведующего Отделом мониторинга Института языкознания Севиндж Алиевой «Основные направления механизма исполнения Государственной программы», ведущих научных сотрудников отдела Шахлара Мамедова – «Языковые проблемы в печати», Назакет Газиевой «Языковая политика государства в период глобализации» и Расима Гейдарова «Языковая картина реклам».
В докладах рассказывалось о поставленных в Государственной программе задачах, работах, проводимых в области сохранения и развития нашего языка в соответствии с поручением Президента Ильхама Алиева, а также существующих проблемах.
На мероприятии также было отмечено, что сегодня возможности азербайджанского литературного языка используются не должным образом, в результате чего наносится большой ущерб своеобразным закономерностям развития родного языка. В ходе мониторингов были выявлены нарушения элементарных лексических и грамматических норм азербайджанского языка на рекламах и афишах, демонстрированных на улицах и площадях.
Было отмечено, что Отдел мониторинга института следит за процессом применения азербайджанского языка в столице и регионах, определяет недостатки языка и предоставляет отчеты соответствующим государственным структурам.
Отметив, что сегодня предотвращение нарушений языковых норм, правильное применение литературного языка в управлении и делопроизводстве, повышение культуры речи среди населения и другие вопросы находятся на повестке дня, выступившие подчеркнули особое значение работы, проделанной в этой сфере в Институте языкознания, в частности, в Отделе мониторинга.
В ходе «круглого стола» была отмечена необходимость соблюдения литературных норм, усовершенствования нормативно-правовой базы, расширения преподавания и пропаганды азербайджанского языка, применения информационно-коммуникационных технологий в сфере изучения и пропаганды нашего родного языка, а также его пропаганды в средствах массовой информации.