"Azərbaycanda fəlsəfə, tolerantlıq və multikulturalizm" mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib
Bu gün AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında UNESCO-nun təsis etdiyi Ümumdünya Fəlsəfə Gününə həsr olunan "Azərbaycanda fəlsəfə, tolerantlıq və multikulturalizm" mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib. Konfrans Fəlsəfə İnstitutu, Azərbaycan Respublikasıın Prezidenti yanında Bilik Fondu, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası və AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli fəlsəfə elminin öyrənilməsinin əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, Azərbaycan xalqı güclü fəlsəfi təfəkkürə malikdir. Bu məqam Azərbaycan xalqına, filosoflarımıza, şair və yazıçılarımıza həm də tolerantlığı, multikulturalizmi aşılayıb. Klassik ədəbiyyatımızın görkəmli nümayəndəsi Nizami Gəncəvinin antik və şərq fəlsəfi fikrini yaradıcılığında böyük ustalıqla əks etdirdiyini söyləyən T.Kərimli Azərbaycan ədəbiyyatında humanist tolerant ideyalara bütün dövrlərdə rast gəlindiyini qeyd edib. O, bu ənənələrin hazırda uğurla davam etdirildiyini söyləyib.
Sonra Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru, professor İlham Məmmədzadə çıxış edərək multikulturalizmin əsasının məhz fəlsəfi yanaşmalar əsasında qurulduğunu bildirib. Fəlsəfənin tolerantlıqla qarşılıqlı əlaqələrindən danışan İ.Məmmədzadə qeyd edib ki, bu bağlılığın olması qədim zamanlardan formalaşan fikirdir.
Daha sonra çıxış edən UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının müşaviri Gülnarə Ağalarova Ümumdünya Fəlsəfə Gününün önəmindən danışıb. Bildirib ki, 2005-ci ildən UNESCO-nun təşəbbüsü ilə təsis edilən Ümumdünya Fəlsəfə Günü dünyanın bir çox ölkələrində qeyd olunur.
Tədbirdə fransalı alim Fransua Jorjon və livanlı alim Mahmud Haydar geniş məruzə ilə çıxış edərək, Azərbaycanın multikulturalizm və tolerantlıq modelinin özünəməxsus mövqeyə mailk olduğunu bildiriblər.
Daha sonra Azərbaycan Repsublikasın Prezidenti yanında Bilik Fondunun aparat rəhbəri, hüquq üzrə elmlər doktoru, professor İsaxan Vəliyev, fəlsəfə üzrə elmlər doktorları Adil Əsədov, Füzuli Qurbanov, Zümrüd Quluzadə, Rəfiqə Əzimova, Zöhrə Əliyeva və digərlərinin mövzu üzrə çıxışları dinlənilib. Azərbaycan alimlərinin dünya fəlsəfə elminə töhfələrindən, ölkəmizdəki mövcud tolerant və multikultural mühitdən danışan natiqlər bu dəyərlərin xüsusiyyətlərini şərh edib, respublikamızda müvafiq istiqamətdə həyata keçirilən tədbirləri yüksək dəyərləndiriblər.

Состоялась международная научная конференция на тему «Философия, толерантность и мультикультурализм в Азербайджане»
Сегодня в Центральной научной библиотеке НАНА состоялась посвященная учрежденному ЮНЕСКО Всемирному дню философии международная научная конференция на тему «Философия, толерантность и мультикультурализм в Азербайджане». Конференция состоялась при совместной организационной поддержке Института философии, Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики, Национальной комиссии Азербайджанской Республики по ЮНЕСКО и Совета молодых ученых и специалистов НАНА.
Открывая мероприятие вступительным словом, академик-секретарь Отделения гуманитарных наук, академик Теймур Керимли рассказал о значении изучения философской науки. Сказал, что азербайджанский народ обладает сильным философским мышлением. Это обстоятельство привил азербайджанскому народу, философам, поэтам и писателям толерантность и мультикультурализм. Т.Керимли отметил, что в азербайджанской литературе во все времена встречались идеи гуманизма и толерантности.
Далее в своем выступлении директор Института философии, доктор философских наук, профессор Ильхам Мамедзаде отметил, что основы мультикультурализма заложены на базе философских подходов. Говоря о взаимных связях философии с толерантностью, И.Мамедзаде отметил, что эта идея сформирована с древних времен.
Затем выступила советник Национальной комиссии Азербайджанской Республики по ЮНЕСКО Гюльнара Агаларова, которая рассказала о значении Всемирного дня философии. Сказала, что учрежденный в 2005 году по инициативе ЮНЕСКО Всемирный день философии отмечается во многих странах мира.
Выступившие с обширным докладом на мероприятии, французский ученый Франсуа Жоржон и ливанский ученый Махмуд Хайдар отметили, что азербайджанская модель мультикультурализма и толерантности имеет своеобразную позицию.
Затем были заслушаны выступления руководителя аппарата Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики, доктора юридических наук профессора Исахана Велиева, докторов философских наук Адиля Асадова, Физули Гурбанова, Зумруд Гулузаде, Рафиги Азимовой, Зохры Алиевой и других. Докладчики, говоря о вкладах азербайджанских ученых в мировую философскую науку, а также существующей в нашей стране среде толерантности и мультикультурализма, прокомментировали особенности этих ценностей, высоко оценили меры, осуществляемые в нашей республике в данном направлении.