Bu gün AMEA-nın Əsas binasında Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Qarabağın arxeoloji irsi” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans işə başladı.
Konfransda Türkiyə, Rusiya, Ukrayna, İran İslam Respublikası, Almaniya və Avstraliyadan olan tanınmış arxeoloqlar iştirak edirdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq tarixi keçmişimizə dair həqiqətlərin üzə çıxarılmasında Azərbaycan arxeoloqlarının fədakar əməyindən danışdı. Bildirdi ki, qədim tarixi, zəngin maddi və qeyri-maddi mədəni irsi olan Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu tərəfindən diqqətə alınması, araşdırılması, təbliğ edilməsi sevindirici haldır. Konfransın sessiyalarında ediləcək çıxışlar, alimlərin təqdimatları bu istiqamətdə atılan çox vacib addımdır.
Akademik İ.Həbibbəyli qeyd etdi ki, iki gün davam edəcək beynəlxalq tədbirdə Qarabağ ərazisində aparılan tədqiqatların tarixi, Qarabağ arxeoloji abidələrinin Azərbaycanın maddi irsi sistemində yeri və digər mövzularda məruzələr dinləniləcək. Eyni zamanda, erməni işğalı altında olan ərazilərdəki abidələrin hazırkı vəziyyəti və Aran Qarabağda son illərdə aparılan arxeoloji araşdırmaların ilkin nəticələri müzakirə ediləcək.
AMEA-nın vitse-prezidenti bu cür əhəmiyyətli tədbirin keçirilməsini təqdir etdi və konfransın işinə uğurlar arzuladı.
Sonra Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru Maisə Rəhimova çıxış edərək konfransda dinləniləcək 50-dən çox elmi məruzənin Azərbaycanın və onun ayrılmaz hissəsi olan Qarabağın paleolit, neolit, xalkolit, tunc, dəmir, antik və orta əsrlər dövrlərini əhatə edəcəyini söylədi. O, bölgədə aparılan son tədqiqatların bir qisminin beynəlxalq xarakter daşıdığını və onların nəticələrinin beynəlxalq elmi ictimaiyyətə çatdırılmasının zəngin maddi irsimizin təbliğində mühüm mərhələ olduğunu vurğuladı.
M.Rəhimova institutun Qarabağ Neolit-Eneolit ekspedisiyasının 2010-2016-cı illərdə apardığı arxeoloji tədqiqatların son elmi nəticələri barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, rəhbərlik etdiyi müəssisə tərəfindən tədqiqat işləri layihələr çərçivəsində də aparılır. Tədqiqatların nəticələri "Qarabağın arxeoloji abidələr toplusu"nda öz əksini tapıb.
İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova bildirdi ki, konfrans Azərbaycanın işğal edilmiş torpaqları haqqında həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasının vacibliyini bir daha ortaya qoyur. Məqsədimiz Qarabağın, eyni zamanda Ermənistanın yerləşdiyi ərazilərin tarixi, mədəni olaraq Azərbaycana bağlılığı və Azərbaycanın tarixi torpaqları haqqında məlumatları dünyaya çatdırmaqdır.
Daha sonra Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Rauf Munçayev və başqaları bildirdilər ki, Qarabağın arxeoloji irsinin öyrənilməsi aktual və mühümdür. Çıxış edənlər Qarabağ ərazisindəki arxeoloji abidə və artefaktların qonşu regionlardakı həmdövr analoqları barədə mövzulara toxundular.
Konfrans işini bölmə iclasları üzrə davam etdirdi. İclaslarda “Müstəqillik illərində Qarabağda arxeoloji tədqiqatlar”, “Virtual Qarabağ Tarixi Muzeyi”, “Qarabağda Üzərliktəpədə şəhər yerinin dulusçuluq məlumatları”, “Qarabağ və Naxçıvanın plastik sənətkarlıq nümunələri” və digər mövzularda məruzələr dinləniləcək, müzakirələr aparılacaq.
Tədbir iştirakçılarının Bakı və onun ətrafındakı arxeoloji abidələrlə, həmçinin “Atəşgah Məbədi” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu ilə tanışlığı da təşkil ediləcəkdir.

Today, an international conference on “Archaeological heritage of Karabakh” organized by Institute of Archeology ad Ethnography was conducted at the main building of ANAS.
Celebrate archeologists from Turkey, Russia, Ukraine, Iran Islamic Republic, Germany and Australia were attended at the conference.
Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli spoke of selfless endeavors of Azerbaijani archeologists in revealing historical truths. He noted that, focusing, studying and promoting Karabakh region of Azerbaijan, which has ancient history and rich material and non-material cultural heritage, by the Institute of Archaeology and Ethnography, is gratifying.
Academician I.Habibbeyli noted that in a two-day international event will be delivered lectures on history of the research carried out in the territory of Karabakh, place of Karabakh monuments in the system of material heritage of Azerbaijan, etc. Meanwhile, the current state of the monuments in the occupied territories and preliminary results of archaeological investigations held in lowland Karabakh in recent years will be touched upon.
Then, Director of the Institute of Archaeology and Ethnography Institute Dr. History Maisa Rahimova said that, over 50 lectures to be listened at the conference will cover Paleolithic, Neolithic, Chalcolithic, Bronze, Iron, ancient and medieval periods of Karabakh, which is an integral part of the Azerbaijan.
M.Rahimova informed on latest scientific outputs of Karabakh Neolithic-Chalcolithic Expedition in 2010-2016. She stated that, institute led by her carries out research work within the framework of the projects. Research results have been reflected on the "Bulk of archaeological monuments of Karabakh".
Academician-Secretary of the Division of Social Sciences, corresponding member of ANAS Nargiz Akhundova notified that, conference on the occupied territories of Azerbaijan reveals the importance of informing the world community. Our goal is to deliver to the world information about historical lands of Azerbaijan and prove that, the territory where locates Armenia belongs to Azerbaijan.
Later on, Director of National Museum of Azerbaijan History Academician Naila Velikhanli, a corresponding member of RAS Rauf Munchayev and others stated that, to study of archeological heritage of Karabakh is of importance and actual.
Conference continued its work on plenary sessions. Following lectures will be listened at the event: "Archaeological research in the years of independence in Karabakh", "Virtual Karabakh History Museum" etc.
Event attendees will have a tour to the archeological monuments in Baku and surroundings as well as “Ateshgah Temple”State Historical-Architectural Reserve.