Bu gün AMEA-nın Əsas binasında II Xüsusi şöbənin növbəti seminar-məşğələsi keçirilib. Seminar AMEA prezidentinin 18 oktyabr 2016-cı il tarixli "AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında hərbi uçot və bron edilməsi işlərinin vəziyyəti və bu sahədə illik hesabatların hazırlanması haqqında" sərəncamının icrasına həsr olunub.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin, Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin nümayəndələri, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında hərbi vəzifəlilərin hərbi uçot və bron edilməsi işlərini aparan əməkdaşlar iştirak ediblər.
Seminarda II Xüsusi şöbənin rəisi Eldar Quliyev AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında çalışan hərbi vəzifəlilərin uçot və bron edilməsi işlərinin Azərbaycan Respublikasının "Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında" Qanununa uyğun olaraq aparıldığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, akademiyada bu istiqamətdə mühüm işlər görülür, AMEA-nın əməkdaşları mütəmadi olaraq hərbi vəzifə və xidmət haqqında məlumatlandırılırlar.
Daha sonra çıxış edən İqtisadiyyat Nazirliyinin Səfərbərlik sektorunun baş məsləhətçisi Ulduz Babayeva nazirliyin tərkibində bronla işçi qüvvəsi saxlayan Respublika üzrə Komissiyasının tərkibində İşçi qrupunun yaradıldığını bildirib. "Həmin qrupun səlahiyyətləri Hüquq şöbəsinin Səfərbərlik sektoruna həvalə edilib" - deyə söyləyən U.Babayeva bununla bağlı əsasnamənin də təsdiq edildiyini nəzərə çatdırıb. Qeyd edib ki, hərbi vəzifəliləri bron olan dövlət orqanları və təşkilatların siyahısı həmin qurumlarla razılaşdırılaraq hazırlanıb Nazirlər Kabinetinə təqdim olunub. İşçi qrupu tərəfindən yerli özünü idaəretmə orqanlarında, təşkilatlarda işləyən hərbi vəzifəlilər üçün təlimat, uçot formaları hazırlanıb. O, hərbi vəzifəlilər üçün müəyyən edilmiş peşələr, bron olunacaq vəzifələr üzrə siyahı haqqında da məlumat verib.
Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin nümayəndəsi, mayor Ceyhun Əliyev təmsil etdiyi idarədə görülən işlərdən danışıb. Bildirib ki, respublikada müvəqqəti olaraq bronlaşdırma dayandırılsa da idarə tərəfindən mütəmadi olaraq işlər aparılır. C.Əliyev normativ hüquqi aktların tələblərinin idarə və təşkilatlarda yüksək səviyyədə yerinə yetirildiyini bəyan edib. Təmsil etdiyi qurumda 2017-ci ildə görüləcək işlər, elektronlaşdırma məsələsi barədə məlumatları diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə mövzu ilə bağlı suallar cavablandırılıb.
Seminar-məşğələdə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında çalışan hərbi vəzifəlilərin uçot və bronetmə işlərinin vəziyyəti barədə çıxışlar olub, bu sahədə çalışan əməkdaşlarla birgə hesabatların hazırlanma qaydalarının təkmilləşdirilməsinə dair müzakirələr aparılıb.

Presidium of ANAS held a next seminar-training of the II Special Department. The seminar was dedicated to execution of the Order of ANAS President dated October 18, 2016 "On the status of military registration and reservation of scientific institutions and organizations of ANAS and the preparation of annual reports in this sphere".
The event was attended by representatives of the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, State Service on mobilization and conscription for military service and employees engaged in work on military registration and reservation of persons liable for scientific institutions and ANAS organizations.
At the seminar, Head the Special Section II Eldar Guliyev noted that, work on the military registration and reservation of persons liable for scientific institutions and organizations of ANAS are maintained in accordance with the Law "On Military Duty and Military Service" of the Republic of Azerbaijan.
He noted the important work carried out at the Academy in this direction and employees of ANAS regularly provided the necessary information on military duty and service.
Chief Consultant of Mobilization Sector of the Ministry of Economy Ulduz Babayeva said that, established a working group in the composition of the Commission on the reservation of labor for the Republic under the Ministry. "The authority of these groups are assigned to the Department of Mobilization Unit of law", - said U.Babayeva, notifying the approval of the regulations about this. It has been said that the list of armored military service of state bodies and organizations have been prepared in consultation with these organizations and submitted to the Cabinet of Ministers. The Working Group has prepared guidelines and registration form for military service, working in local government. She also spoke about the professions and the list of posts for armored military service.
The representative of Public service on mobilization and conscription, Major Jeyhun Aliyev has told about the work which is carried out in the establishment presented to them.It was noted that, in spite of the temporary suspension of the booking control the country is regularly performed work.
He claimed that, the requirements of normative and legal acts carried out in the institutions and organizations at the highest level. He also informed about the upcoming work in 2017 and the issue of digitalization.
At the event were respondent the questions on the topic.
At seminars held speech in connection with the military registration and reservation conscripts scientific institutions and ANAS organizations and discussed issues concerning the improvement of reporting rules.