Tarix İnstitutunun nəşrləri Şəkidə sərgilənib
Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov və bu elm müəssisəsinin əməkdaşları Şəki şəhərində keçirilən TÜRKSOY Daimi Şurasının 34-cü toplantısında və “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı – Şəki-2016” ilinin bağlanış mərasimində iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində Tarix İnstitutu tərəfindən çap edilən kitabların sərgisi keçirilib. Sərgidə Azərbaycanın və türk dünyasının tarixinə həsr olunmuş 100-dən çox adda kitab nümayiş etdirilib.
Azərbaycanın müxtəlif bölgələrinin və beynəlxalq əlaqələrinin tarixinə o cümlədən, ermənilərin xalqımıza qarşı törətdikləri soyqırımlara həsr olunan kitablar TÜRKSOY Daimi Şurasının toplantısında iştirakçıların böyük marağına səbəb olub. Nəşrlər arasında müxtəlif dillərdə çap olunmuş “İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi”, “Real tarix və “Böyük Ermənistan” uydurması”, İrəvan xanlığının tarixi ilə bağlı 12 broşür, “Azərbaycanlılar: etnik-siyasi tarixə ümumi baxış” və digər kitabları da yer alıb.
Qeyd edək ki, Şəki “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” estafetini Qazaxıstanın Türküstan şəhərinə ötürüb.

Директор Института истории НАНА, член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов и сотрудники данного научного учреждения приняли участие в 34 заседании Постоянного совета ТЮРКСОЙ и церемонии закрытия «Культурная столица тюркского мира – Шеки-2016», состоявшихся в городе Шеки.
На мероприятии состоялась выставка книг, изданных Институтом истории. На выставке были продемонстрированы более 100 наименований книг, посвященных истории Азербайджана и тюркского мира.
Книги, посвященные истории различных регионов Азербайджана и их международных связей, а также геноцидам, учиненным армянами в отношении нашего народа, вызвали большой интерес у участников на заседании Постоянного совета ТЮРКСОЙ.
Среди изданий было отведено место изданным на различных языках книгам «Иреванское ханство: российская оккупация и переселение армян на земли Северного Азербайджана», «Реальная история и вымышленная «Великая Армения», 12 брошюрам по истории Иреванского ханства, «Азербайджанцы: общий взгляд на этнополитическую историю» и другим.