Tarix İnstitutunun nəşrləri Şəkidə sərgilənib
Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov və bu elm müəssisəsinin əməkdaşları Şəki şəhərində keçirilən TÜRKSOY Daimi Şurasının 34-cü toplantısında və “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı – Şəki-2016” ilinin bağlanış mərasimində iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində Tarix İnstitutu tərəfindən çap edilən kitabların sərgisi keçirilib. Sərgidə Azərbaycanın və türk dünyasının tarixinə həsr olunmuş 100-dən çox adda kitab nümayiş etdirilib.
Azərbaycanın müxtəlif bölgələrinin və beynəlxalq əlaqələrinin tarixinə o cümlədən, ermənilərin xalqımıza qarşı törətdikləri soyqırımlara həsr olunan kitablar TÜRKSOY Daimi Şurasının toplantısında iştirakçıların böyük marağına səbəb olub. Nəşrlər arasında müxtəlif dillərdə çap olunmuş “İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi”, “Real tarix və “Böyük Ermənistan” uydurması”, İrəvan xanlığının tarixi ilə bağlı 12 broşür, “Azərbaycanlılar: etnik-siyasi tarixə ümumi baxış” və digər kitabları da yer alıb.
Qeyd edək ki, Şəki “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” estafetini Qazaxıstanın Türküstan şəhərinə ötürüb.

Director of the Institute of History, corresponding member of ANAS Yagub Mahmudov and employees of this institution attended the 34th meeting of the TURKSOY Permanent Council and closing ceremony of “Cultural capital of the Turkic world - Sheki-2016".
In the event was held an exhibition of books published by the Institute of History. The exhibition showcased more than 100 titles of books on the history of Azerbaijan and the Turkic world.
Books on the history of the various regions of Azerbaijan and international relations, as well as the genocide committed by Armenians against our people, aroused great interest among the participants at the meeting of the Permanent Council of TURKSOY.
Among the titles were assigned a place published in various languages the book "Irevan khanate: Russian occupation and resettlement of Armenians to the lands of North Azerbaijan", "The real story and fictional" Great Armenia ", 12 brochures on the history of the Iravan Khanate," Azerbaijanis: general view of the ethnic and political history "and others.
Note that Sheki passed the baton "Cultural Capital of the Turkic World" the city of Turkestan, Kazakhstan.