Dekabrın 7-də AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın A.İ.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun İnteqrativ fəaliyyətin molekulyar əsasları laboratoriyasının rəhbəri, biologiya üzrə elmlər doktoru Arif-Ala Mehdiyev "Narkotik asılılığın korreksiyasının yeni immunokimyəvi üsulu" mövzusunda elmi məruzə ilə çıxış edib.
Məruzəçi bildirib ki, narkotik asılılıq dünyada müxtəlif əhali qrupları arasında geniş yayıldığına görə tibbi problemdən sosial problemə çevrilib. Alimin sözlərinə görə, narkotik asılılıq insanın mənəvi aləmini tükəndirərək, onu sosial baxımdan təhlükəli şəxsiyyətə çevirir.
Natiq vurğulayıb ki, aparılmış tədqiqatlar zamanı narkotikdən asılılığı olan heyvanlara müəyyən preparatların təsiri nəticəsində baş beyin strukturlarında serotoninin miqdarının kəskin artdığı müşahidə olunub: "Narkotik preparatların qəbulundan sonra baş beyin qabığı hüceyrələri güclü müsbət emosiyaların yaranmasında iştirak edir. AMEA-nın Fiziologiya İnstitutunda hüceyrələrin daxilinə serotonin siqnalının ötürülməsinin blokadası üsulu öyrənilib. İnstitut əməkdaşları poliklonal anticisimlərin köməyi ilə serotonin-modullu antikonsolidasiya zülalına (SMAZ) qarşı seçici blokada tətbiq ediblər. Aşkar olunmuş bu zülal, serotoninin miqdarı ilə düz mütanasib əlaqədə olub, serotonin siqnalının hüceyrədaxili ötürülməsini təmin edir. SMAZ-ın baş beynin yan mədəciyinə yeridilməsindən sonra şərti reflektor modellərdə yaddaş izlərinin formalaşması pozulur".
A.Mehdiyev morfin yeridilən təcrübə siçovullarında daxili mühiti idarə edən baş beynin qurşaq qırışığında SMAZ-ın miqdarının kəskin artdığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, SMAZ-a qarşı poliklonal anticisimləri morfindən asılılığı olan heyvanların qarın boşluğuna yeritdikdə, morfin sərfi kəskin surətdə aşağı düşür. Həmin effektin 8 gün ərzində müşahidə olunduğunu deyən alim bu metodun heyvanların davranışına mənfi təsir göstərmədiyini vurğulayıb. Məruzəçi SMAZ-ın narkotik asılılığın psixi tərkib hissəsinin formalaşmasında iştirak etdiyini və anticisim vasitəsilə aradan götürüldüyünü qeyd edib.
A.Mehdiyev alınmış nəticələrə əsasən, gələcəkdə müxtəlif mənşəli narkotik maddələr vasitəsilə yaranan narkotik asılılığın korreksiyası məqsədilə SMAZ-ın immunokimyəvi blokadasını kliniki şəraitdə tətbiq etməyin mümkün ola biləcəyini deyib. Laboratoriya rəhbəri bu istiqamətdə Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Respublika Narkoloji Mərkəzi və digər tibb müəssisələri ilə birgə tədqiqatlar aparılmasının məqsədəuyğun olduğunu vurğulayıb.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirə edilib. Fizi­o­logiya İnstitutuna narkotik asılılığın korreksiyasının yeni üsulunun işlənməsi üzrə aparılan tədqiqatları genişləndirmək tövsiyə olunub.  Zəruri elmi nəticələrin əldə olunması üçün maddi-texniki bazanın gücləndirilməsi, həmçinin Səhiyyə Nazirliyi ilə birgə elmi tədqiqatların aparılmasının məqsədəuyğunluğu ifadə olunub.
Rəyasət Heyətinin digər qərarı ilə Mənzil məsələsi üzrə Komissiya yaradılıb. İclasda Komissiyanın tərkibi təsdiq edilib.
İclasda bir sıra elmi-təşkilati məsələlərə də baxılıb. AMEA-nın İqtisadiyyat və Folklor institutlarında direktor vəzifəsinə seçkilərin keçirilməsi, akademik Bahadur Zeynalovun 100, AMEA-nın müxbir üzvü Xudu Məmmədovun isə 90 illik yubileylərinin qeyd olunması, Nizami adına Ədəbiyyat və Memarlıq və İncəsənət institutlarının strukturunda dəyişiklik edilməsi haqqında qərar qəbul edib. Digər qərarlarla, Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar, Nəsimi adına Dilçilik, Nizami adına Ədəbiyyat, Folklor, Memarlıq və İncəsənət institutlarının strukturunda İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsi yaradılıb.

December 7, the regular meeting of the Presidium of ANAS was held. A report was listened by the head of the Molecular Basis of Integrative Activity Laboratory under Institute of Physiology behalf of A.I Garayev, Doctor of Biological Sciences Arif Mehdiyev on "New immunochemical method for the correction of drug addiction."
The reporter noted that since drug addiction is widespread among the various population groups in the world, it is not only medical but also social problem. According to the scientist, the spiritual world of depleting human, drug addiction turns it into a socially dangerous person.
The scientist stressed that under the influence of certain drugs in the structures of the brain of animals suffering from drug addiction, significantly increases the amount of serotonin, "After the adoption of narcotic drugs cortical cells of the brain are involved in the emergence of strong positive emotions. ANAS Institute of Physiology studied the way the blockade of serotonin transmission signal into the cell. Employees of the institute used the method of selective blockade of serotonin-modulating protein anti-consolidation (SMAB) polyclonal antibodies. Being in direct proportion to the level of serotonin, the protein provides intracellular serotonin signal. After the introduction of the side SMAB ventricular system in conditioned reflex patterns disrupted the formation of memory traces. "
Mehdiyev said that the introduction of morphine in the cingulated cortex of the brain of experimental rats significantly increases the level of SMAB. He noted that when introduced into the abdominal region of the animals addicted to morphine polyclonal antibody levels of morphine consumption is significantly reduced. Having said that, this effect was observed for 8 days, the scientist said that this method does not have an adverse effect on animal behavior. The speaker added that SMAB involved in the formation of psychic dependence on drugs and eliminated by antibodies.
A.Mehdiyev noted that based on the results in the future will be possible to use in a clinical setting immunochemical blockade SMAB correction depending on narcotic drugs of different origin. Laboratory head stressed the usefulness of the joint research in this field with the Drug Treatment Center under AR Ministry of Health and other medical institutions.
After listening to the report, discussions were carried out. Physiology Institute was requested to extend the research to develop a new method for drug dependence correction. It was noted to strengthen material-technical base due to obtain the necessary scientific results as well as appeal to the Ministry of Health to conduct joint research.