AMEA Yer Elmləri Bölməsinin növbəti iclası keçirildi
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA YEB-in akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Qədirov gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verdi.
AMEA Geologiya İnstitutunun adının dəyişdirilərək Geologiya və Geofizika İnstitutu adlandırılması haqqında çıxış edən F.Qədirov bildirdi ki, Geologiya İnstitutunun tərkibində çox sayda müasir cihaz və avadanlıqlarla təchiz olunmuş 6 laboratoriyadan ibarət “Yer fizikası” seksiyası fəaliyyət göstərir. Hazırda burada 7 elmlər doktoru, 20-yə yaxın fəlsəfə doktoru çalışır, Bakı Dövlət Universitetinin baza kafedrası yerləşir. Bunu nəzərə alaraq institutun adı dəyişdirilərək Geologiya və Geofizika İnstitutu adlandırılacaq.
Müzakirələrdə AMEA-nın müxbir üzvləri Pərviz Məmmədov, Ramiz Məmmədov, Hətəm Quliyev və digərləri iştirak etdilər.
Tədbirdə, həmçinin Neft-Qaz İnstitutunun açılması məsələsi müzakirə olundu, 2014-cü ildə bölməyə daxil olan Geologiya və Coğrafiya institutlarında fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya qəbul olmuş namizədlərin mövzuları təsdiq edildi.

ANAS Institute of Geology hosted for the next seminar of ANAS Department of Earth Sciences (DES). Opening the seminar academician –secretary of DES corresponding member of ANAS Fakhraddin Gadirov informed about the issues on the agenda.
Making speech on renaming ANAS Institute of Geology into Institute of Geology and Geophysics, F. Gadirov stated that, “Earth physics” section composed of 6 laboratories and equipped with numerous modern devices is operated at the institute. Currently, 7 doctors of sciences and nearly 20 PhDs work here, and base chair of Baku State University locates as well. Taking it into account institute will be renamed into Institute of Geology and Geophysics.
Corresponding members of ANAS Parviz Mammadov, Ramiz Mammadov, Hatam Guliyev and others were attended in the discussions.
In addition, were discussed the opening of the Institute of Oil and Gas, approved the thesis topics of PhDs who entered doctoral training from Institutes of Geology and Geography in 2014.