AMEA Yer Elmləri Bölməsinin növbəti iclası keçirildi
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA YEB-in akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Qədirov gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verdi.
AMEA Geologiya İnstitutunun adının dəyişdirilərək Geologiya və Geofizika İnstitutu adlandırılması haqqında çıxış edən F.Qədirov bildirdi ki, Geologiya İnstitutunun tərkibində çox sayda müasir cihaz və avadanlıqlarla təchiz olunmuş 6 laboratoriyadan ibarət “Yer fizikası” seksiyası fəaliyyət göstərir. Hazırda burada 7 elmlər doktoru, 20-yə yaxın fəlsəfə doktoru çalışır, Bakı Dövlət Universitetinin baza kafedrası yerləşir. Bunu nəzərə alaraq institutun adı dəyişdirilərək Geologiya və Geofizika İnstitutu adlandırılacaq.
Müzakirələrdə AMEA-nın müxbir üzvləri Pərviz Məmmədov, Ramiz Məmmədov, Hətəm Quliyev və digərləri iştirak etdilər.
Tədbirdə, həmçinin Neft-Qaz İnstitutunun açılması məsələsi müzakirə olundu, 2014-cü ildə bölməyə daxil olan Geologiya və Coğrafiya institutlarında fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya qəbul olmuş namizədlərin mövzuları təsdiq edildi.

Состоялось очередное заседание Отделения наук о Земле НАНА
10 февраля 2014 года в Институте геологии Национальной академии наук Азербайджана состоялось очередное заседание Отделения наук о Земле.
Мероприятие вступительным словом открыл академик-секретарь Отделения наук о Земле, член-корреспондент НАНА Фахраддин Гадиров, который дал информацию о вопросах, стоящих на повестке дня.
Сообщивший об изменении названия Института геологии на Институт геологии и геофизики Ф.Гадыров отметил, что при Институте геологии функционирует секция «Физика Земли», состоящая из 6 лабораторий, оснащённых большим количеством современных приборов и оборудований.
В настоящее время здесь работают 7 докторов наук, около 20-ти докторов философии, также находится база кафедры Бакинского государственного университета.
Учитывая это, название института было изменено на Институт геологии и геофизики.
В обсуждениях участвовали члены-корреспонденты НАНА Парвиз Мамедов, Рамиз Мамедов, Гатам Гулиев и другие.
В рамках мероприятия был рассмотрен вопрос об учреждении Института нефти и газа, а также были утверждены темы кандидатов, поступивших в докторантуру в Институте геологии и Институте географии по программе подготовки докторов философии в 2014 году.