Bu gün AMEA Rəyasət Heyətində Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) növbəti büro iclası keçirildi.
Əvvəlcə bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov iştirakçıları gündəlikdə duran məsələlərlə tanış etdi.
Tədbirdə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru Əlövsət Quliyevin "İqlim dəyişiklikləri və Azərbaycanda yeraltı sulardan istifadə məsələləri" mövzusunda elmi məruzəsi dinlənildi. Məruzəçi son illər ərzində baş verən iqlim dəyişikliyi və onun səbəbləri barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, havanın temperaturunun artması nəticəsində 2030-cu ildə 3 milyarddan artıq insan su problemi ilə qarşılaşacaq, ekoloji gərginlik müxtəlif fəsadlarla gündəmə gələcək. Azərbaycanda isə Naxçıvan ərazisində iqlim dəyişməsinin daha fəsadlı nəticələrlə özünü göstərəcəyi qeyd olundu.
Ə.Quliyev bildirdi ki, Azərbaycanın su ehtiyatlarının 75 faizi Kür və Araz çaylarının hesabına təmin olunur. Bu çaylar Ermənistan və Gürcüstan tərəfindən ekoloji çirklənməyə məruz qaldığından ölkədə təmiz su mənbəyi azalır. "Problemin həlli yolu isə ekoloji cəhətdən təmiz və yüksək potensiala malik kəhrizlərin bərpasıdır" deyən alim uzun illər istifadəsiz qalan su mənbələrinin yenidən bərpasına və mühafizəsinə ehtiyac olduğunu söylədi. O, ölkəmizin kəhrizlərdən istifadəyə görə dünya üzrə 4-cü yerdə qərarlaşdığını diqqətə çatdırdı.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il üzrə Gənclər üçün Prezident mükafatı və "Azərbaycan Respublikasında bioloji müxtəlifliyin qorunmasına və davamlı istifadəsinə dair 2017-2020-ci illər üçün Milli Strategiyanın təsdiq edilməsi haqqında" Sərəncamından irəli gələn məsələlər müzakirə edildi. Elmi-təşkilati məsələlərin müzakirəsi zamanı bəzi institutların tərkibində sturktur dəyişiklikləri gerçəkləşdirildi, yeni şöbələrin yaradılması qərara alındı.

Meeting of the Division of Biological and Medical Sciences
Opening the meeting, Academician-Secretary Academician Ahliman Amiraslanov opened the meeting and introduced on the agenda.
Director of the Institute of Soil Science and Agricultural Chemistry, Dr. Agriculture Alovsat Guliyev delivered a lecture on topic "Climate change and the use of underground water". Scientist reported about climate change and its causes. He said that as a result of an increase in temperature by 2030, 3 billion people will face water shortages, environmental strain will come up with different consequences.
In the report it was noted that 75 percent of the water resources are provided by the Kura and Araz rivers. These rivers also exposed to environmental pollution by Armenia and Georgia so, in a source of clean water is reducing in the country.
Then, were discussed Azerbaijan Republic President's Award for Youth in 2016 and issues arising from the order "Approval of the National Strategy on conservation and sustainable use of biological diversity in the Republic of Azerbaijan for the years 2017-2020".
Director of the Institute of Soil Science and Agricultural Chemistry, Agricultural Sciences Alovsat Guliyev "Climate change and the use of underground water," he said in the lecture. Scientists in recent years, the report gave information about climate change and its causes. He said that as a result of an increase in temperature by 2030, 3 billion people will face water shortages, environmental strain will come up with different consequences.
In the report it was noted that 75 percent of the water resources are provided by the Kura and Araz rivers. These rivers by Armenia and Georgia also exposed to environmental pollution in the country less than a source of clean water.
Then, President of Azerbaijan Republic President's Award for Youth in 2016 and the "conservation and sustainable use of biological diversity in the Republic of Azerbaijan on the approval of the National Strategy for the years 2017-2020" on the discussed issues arising from the order.