Tarixçi alim Məşədixanım Nemətova vəfat edib
Tanınmış tarixçi alim, "Şöhrət" ordenli, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Məşədixanım Nemətova 2016-cı il dekabr ayının 26-da ömrünün 92-ci ilində vəfat edib.
Məşədixanım Nemətova 1924-cü il yanvarın 5-də Bakının II Zabrat kəndində anadan olmuşdur. O, 1941-ci ildə orta məktəbi, 1948-ci ildə ADU-nun (indi BDU) Şərqşünaslıq fakültəsini bitirmişdir.
1948-ci ildə Azərbaycan EA-nın Tarix İnstitutunda aspiranturaya daxil olmuş, 1954-cü ildə namizədlik, 1968-ci ildə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmişdir. 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
Elmi fəaliyyətinə 1953-cü ildə Azərbaycan SSR EA Tarix İnstitutunda başlamışdır. 1993-cü ildən Arxeologiya İnstitutunda epiqrafika qrupunun rəhbəri idi.
Azərbaycanın orta əsrlər epiqrafik abidələrinin tədqiqi ilə məşğul olan alimin Ermənistan, Gürcüstan və Dağıstan ərazilərindəki müsəlman kitabələri haqqında da araşdırmaları olub.
O, elmi fəaliyyəti dövründə Azərbaycanın bütün tarixi ərazisini gəzərək ərəb qrafikasının müxtəlif xətləri ilə ərəb, fars, türk dillərində daşlara həkk olunmuş daş salnamələrin səhifələrini vərəqləmiş, yeni və ən dəqiq sənədlərlə Azərbaycanın tarixşünaslıq bazasını zənginləşdirmişdir. 2500-dən artıq epiqrafik abidəni toplayıb, onların tarixi əhəmiyyətini müəyyənləşdirmişdir. Bu elmi fəaliyyətin nəticəsi kimi 12 monoqrafiyanın, 200-dən artıq elmi məqalənin, o cümlədən 6 cildlik "Azərbaycanın epiqrafik abidələrinin toplusu"nun müəllifi olmuşdur.
Məşədixanım Nemətova epiqrafikanı bir fənn kimi də Azərbaycanda yaratmışdır. Onun çoxillik tədqiqatları nəticəsində aşkar olunmuş epiqrafik abidələr tarixi mənbə kimi də Azərbaycan tarixinin müxtəlif konseptual problemlərinin tədqiqində mühüm rol oynayır. Alim epiqrafik abidələrə əsasən bir sıra memarlıq abidələrinin təyinatını və tarixini dəqiqləşdirmişdir.
Tarixçi alim Zəngəzur, Laçın, Kəlbəcər, habelə Armazisxevidə (Gürcüstan), Qobustan tərəfdəki Qarabağ və digər qəbiristanlıqlarda aşkar etdiyi XIV-XIX əsrlərə aid at, qoç heykəlli və başdaşı formalı məzar daşlarında türk tayfalarına məxsus tamqaların, şamanların təsvirləri əsasında Cənubi Qafqazda türk tayfalarının yayılma arealını və beləliklə, Azərbaycanın tarixi ərazisini müəyyənləşdirmişdir.
M.Nemətova XIII-XIV əsrlərə aid Abşerondakı (Buzovna, Şağan, Yeni Suraxanı) üç türbə üzərində ərəbcə yazılmış kitabələrə əsasən xristian Suriya nəsranilərinin Abşeronda yaşamalarını, türkləşmələrini və Azərbaycan xalqının təşəkkülündə iştirak etmələrini sübut etmişdir.
Ölkə Prezidentinin 4 mart 2009-cu il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycanda epiqrafik irsin tədqiqi sahəsindəki xüsusi xidmətlərinə görə "Şöhrət" ordeni ilə təltif olunmuşdur.
Şərəfli ömür yolu keçmiş Məşədixanım Nemətovanın xatirəsi onu tanıyanların qəlbində daim yaşayacaqdır.

Скончалась ученый-историк Машадиханым Нейматова
26 декабря 2016 года на 92 году жизни скончалась известная ученый-историк, заведующая отделом Института археологии и этнографии, член-корреспондент НАНА Машадиханым Нейматова.
Машадиханум Нейматова родилась 5 января 1924 года в селе II Забрат в Баку. В 1941 году она окончила среднюю школу, в 1948 году факультет востоковедения АГУ (современный БГУ).
В 1948 году поступила в аспирантуру Института истории АН Азербайджана, в 1954 году защитила кандидатскую, а в 1968 году -докторскую диссертацию. В 2001 году была избрана членом-корреспондентом НАНА.
Научную деятельность начала в 1953 году в Институте истории АН Азербайджанской ССР. С 1993 года являлась руководителем группы эпиграфики в Институте археологии.
Ученый, занимающаяся исследованием эпиграфических памятников Азербайджана средних веков, также исследовала мусульманские надписи на территории Армении, Грузии и Дагестана.
В период своей научной деятельности ученый проанализировала все памятники на территории Азербайджана, на которых запечатлены надписи на арабском, персидском и тюркском языках, обогатив азербайджанскую историографию новыми и более точными документами. Ею были собраны свыше 2500 эпиграфических памятников и определено их значение. Она являлась автором 12 монографий, 200 научных статей, в том числе 6-томника «Сборник эпиграфических памятников Азербайджана».
Машадиханум Нейматова создала в Азербайджане предмет эпиграфики. Обнаруженные в результате многолетних исследований ученого эпиграфические памятники играют важную роль в исследовании различных концептуальных проблем истории Азербайджана. Ученый уточнила назначение и дату ряда архитектурных памятников.
На основе принадлежащих тюркским племенам изображений тамга, шаманов на надгробных камнях, восходящих к XIV-XIX вв., обнаруженных ученым-историком на территории Зангезура, Лачына, Кяльбаджара, а также Грузии был изучен ареал распространения тюркских племён на Южном Кавказе и, таким образом определена историческая территория Азербайджана.
Ученый на основе арабоязычных надписей на святилищах Абшерона XIII-XIV века (Бузовна, Шаган, Ени Сураханы) доказала проживание сирийских христиан на Абшероне, их тюркизацию и участие в становлении азербайджанского народа.
В соответствии с Распоряжением Президента страны от 4 марта 2009 года за особые заслуги в области исследования эпиграфического наследия в Азербайджане ученый была удостоена ордена «Шохрат».
Память о Мешадиханум Нематовой, которая прожила славный жизненный путь, всегда будет жить в сердцах тех, кто ее знал.