Tarixçi alim Məşədixanım Nemətova vəfat edib
Tanınmış tarixçi alim, "Şöhrət" ordenli, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Məşədixanım Nemətova 2016-cı il dekabr ayının 26-da ömrünün 92-ci ilində vəfat edib.
Məşədixanım Nemətova 1924-cü il yanvarın 5-də Bakının II Zabrat kəndində anadan olmuşdur. O, 1941-ci ildə orta məktəbi, 1948-ci ildə ADU-nun (indi BDU) Şərqşünaslıq fakültəsini bitirmişdir.
1948-ci ildə Azərbaycan EA-nın Tarix İnstitutunda aspiranturaya daxil olmuş, 1954-cü ildə namizədlik, 1968-ci ildə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmişdir. 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
Elmi fəaliyyətinə 1953-cü ildə Azərbaycan SSR EA Tarix İnstitutunda başlamışdır. 1993-cü ildən Arxeologiya İnstitutunda epiqrafika qrupunun rəhbəri idi.
Azərbaycanın orta əsrlər epiqrafik abidələrinin tədqiqi ilə məşğul olan alimin Ermənistan, Gürcüstan və Dağıstan ərazilərindəki müsəlman kitabələri haqqında da araşdırmaları olub.
O, elmi fəaliyyəti dövründə Azərbaycanın bütün tarixi ərazisini gəzərək ərəb qrafikasının müxtəlif xətləri ilə ərəb, fars, türk dillərində daşlara həkk olunmuş daş salnamələrin səhifələrini vərəqləmiş, yeni və ən dəqiq sənədlərlə Azərbaycanın tarixşünaslıq bazasını zənginləşdirmişdir. 2500-dən artıq epiqrafik abidəni toplayıb, onların tarixi əhəmiyyətini müəyyənləşdirmişdir. Bu elmi fəaliyyətin nəticəsi kimi 12 monoqrafiyanın, 200-dən artıq elmi məqalənin, o cümlədən 6 cildlik "Azərbaycanın epiqrafik abidələrinin toplusu"nun müəllifi olmuşdur.
Məşədixanım Nemətova epiqrafikanı bir fənn kimi də Azərbaycanda yaratmışdır. Onun çoxillik tədqiqatları nəticəsində aşkar olunmuş epiqrafik abidələr tarixi mənbə kimi də Azərbaycan tarixinin müxtəlif konseptual problemlərinin tədqiqində mühüm rol oynayır. Alim epiqrafik abidələrə əsasən bir sıra memarlıq abidələrinin təyinatını və tarixini dəqiqləşdirmişdir.
Tarixçi alim Zəngəzur, Laçın, Kəlbəcər, habelə Armazisxevidə (Gürcüstan), Qobustan tərəfdəki Qarabağ və digər qəbiristanlıqlarda aşkar etdiyi XIV-XIX əsrlərə aid at, qoç heykəlli və başdaşı formalı məzar daşlarında türk tayfalarına məxsus tamqaların, şamanların təsvirləri əsasında Cənubi Qafqazda türk tayfalarının yayılma arealını və beləliklə, Azərbaycanın tarixi ərazisini müəyyənləşdirmişdir.
M.Nemətova XIII-XIV əsrlərə aid Abşerondakı (Buzovna, Şağan, Yeni Suraxanı) üç türbə üzərində ərəbcə yazılmış kitabələrə əsasən xristian Suriya nəsranilərinin Abşeronda yaşamalarını, türkləşmələrini və Azərbaycan xalqının təşəkkülündə iştirak etmələrini sübut etmişdir.
Ölkə Prezidentinin 4 mart 2009-cu il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycanda epiqrafik irsin tədqiqi sahəsindəki xüsusi xidmətlərinə görə "Şöhrət" ordeni ilə təltif olunmuşdur.
Şərəfli ömür yolu keçmiş Məşədixanım Nemətovanın xatirəsi onu tanıyanların qəlbində daim yaşayacaqdır.

Heavy bereavement for Azerbaijan science
December 26, 2016 at age of 93th died a famous historian, head of Department of the Institute Archaeology and Ethnography, correspondent member of ANAS Mashadihanim Neymatova.
Mashadihanim Neymatova was born on January 5, 1924 in the Zabrat II, Baku. In 1941, she graduated from high school in 1948, the Faculty of Oriental Studies ASU (present BSU).
In 1948 he entered the graduate school of the Institute of History of Azerbaijan, defended her PhD in 1954, and in 1968 -doktorskuyu thesis. In 2001 she was elected a corresponding member of ANAS.
The scientific activity began in 1953 at the Institute of History of the Azerbaijan SSR. Since 1993 he was the head of epigraphy group in the Institute of Archaeology.
Scientists engaged in research epigraphic monuments of the Middle Ages Azerbaijan also examined Muslim inscriptions on the territory of Armenia, Georgia and Dagestan.
During his scientific career researchers analyzed all the monuments on the territory of Azerbaijan, which show signs in Arabic, Persian and Turkish languages, enriching the Azerbaijani historiography of new and more accurate documents. She has collected more than 2,500 epigraphic monuments, and determined their value. She is the author of 12 books, 200 scientific articles, including 6-volume book "Collection of epigraphic monuments of Azerbaijan".
Mashadihanim Neymatova created in Azerbaijan epigraphy subject. On the basis of belonging to Turkic tribe’s images tamga, shaman’s tombstones dating back to the XIV-XIX centuries. Discovered scientist-historian in the territory of Zangezur, Lachin, Kalbajar, as well as Georgia was studied area of distribution of the Turkic tribes in the South Caucasus, and thus determined historical territory of Azerbaijan.
The scientist on the basis of Arabic-language inscriptions on sanctuaries Absherona of the 13-14th century (Buzovna, Shagan and Yeni Surakhani) has proved accommodation of the Syrian Christians on Absherona, their tyurkization and participation in formation of the Azerbaijani people.
In accordance with the Decree of the President on March 4, 2009 for outstanding achievements in the field of research epigraphic heritage of Azerbaijan scientist was awarded the order "Shohrat".
The memory of Meshadihanim Nematova, who lived a glorious life path, will always live in the hearts of those who knew her.