Fevralın 1-də AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İkinci xüsusi şöbəsində növbəti seminar-məşğələ keçirilib.
AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının mülki müdafiə qərargah rəislərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan şöbənin rəisi Eldar Quliyev gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırıb.
Rəhbər heyətin Mülki Müdafiə məşqinin keçirilmə metodikasının öyrənilməsi barədə məlumat verən E.Quliyev bildirib ki, 2017-ci il üçün hazırlanmış MM tədbirlər planına uyğun olaraq İkinci Xüsusi şöbə tərəfindən müxtəlif seminar-məşğələlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Əsas məqsəd ehtimal olunan fövqəladə hadisələrin təsirindən qorunmaq üçün öncədən profilaktik tədbirlərin görülməsi, elmi müəssisələrdə fəaliyyət göstərən əməkdaşların maarifləndirilməsi, onların MM hazırlığının yoxlanılmasıdır.
E.Quliyev qeyd edib ki, seminarlar ölkə Prezidentinin 1998-ci il 18 aprel tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Mülki müdafiə haqqında Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiq edilməsi barədə", Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin "Mülki müdafiənin təmin edilməsi barədə" 1998-ci il 25 sentyabr tarixli Qərarının və Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin MM qoşunlarının komandanlığının tövsiyələri əsasında təşkil olunacaq.
Diqqətə çatdırılıb ki, rəhbər heyətin MM məşqləri ildə bir dəfə təşkil olunur. Məşqlər zamanı rəhbər heyət obyektin MM planına əsasən özünün xidmət vəzifələrini öyrənir. 2016-ci ildə II Xüsusi şöbə tərəfindən elmi müəssisələrdə aparılan yoxlamalar zamanı rəhbər heyətin MM məşqlərinin keçirilməsində bəzi nöqsanlar aşkar olunub.
II Xüsusi şöbənin rəisi Eldar Quliyev institut və təşkilatların MM qərargah rəislərinə tədbirlərin keçirilməsinə nəzarətin gücləndirilməsi ilə bağlı tapşırıqlar verib.
Daha sonra şöbənin baş mütəxəssisi Əlimərdan Məhəmmədov məşq zamanı rəhbər və komandir-rəis heyətlərinin hərbiləşdirilmiş dəstələrinin MM hazırlanması qaydalarının metodikası ilə bağlı çıxış edib.
Seminarda, həmçinin 1 Mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə günü münasibətilə elmi müəssisə və təşkilatlarda tədbirlər plana uyğun olaraq seminarların keçirilməsi tövsiyə olunub.

Next seminar-training of the 2nd Special Department of ANAS was held on February 1.
Informing about the study methodology of training management staff of the Civil Defense, Eldar Guliyev noted that, in accordance with the plan of activities for CD 2017 various seminars planned. The main goal is to implement preventive measures to prevent the alleged emergencies, education of employees of scientific institutions and the verification of their CD training.
Eldar Guliyev noted that, seminars will be organized on a basis of by Presidential Decree detad 18 April 1998 "On application of the Law on Civil Defence", the Resolution of the Cabinet of Ministers of Azerbaijan Republic dated September 25, 1998 "On provision of the Civil Defense" command and recommendations CD troops of the Ministry of emergency situations of Azerbaijan Republic.
It was brought to attention that CD training management staff is organized once a year. In the course of training management staff in accordance with the plan of studying the object CD their duties. In 2016, in the course of checks, conduct in academic institutions II Special department identified some shortcomings in conducting training for CD management staff.
Head of the 2ndSpecial Department Eldar Guliyev gave the Chiefs of Staff CD institutions and organizations instruction about strengthening control in the conduct of activities.
Then the chief specialist Alimardan Mahammadov acted in connection with the rules of procedure for the preparation of CD militias directing and command and management staff.
At seminar accordance with the plan of activities in scientific institutions and organizations has been recommended holding of workshops on the occasion of March 1 - World Civil Defence Day.