Fevralın 1-də AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İkinci xüsusi şöbəsində növbəti seminar-məşğələ keçirilib.
AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının mülki müdafiə qərargah rəislərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan şöbənin rəisi Eldar Quliyev gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırıb.
Rəhbər heyətin Mülki Müdafiə məşqinin keçirilmə metodikasının öyrənilməsi barədə məlumat verən E.Quliyev bildirib ki, 2017-ci il üçün hazırlanmış MM tədbirlər planına uyğun olaraq İkinci Xüsusi şöbə tərəfindən müxtəlif seminar-məşğələlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Əsas məqsəd ehtimal olunan fövqəladə hadisələrin təsirindən qorunmaq üçün öncədən profilaktik tədbirlərin görülməsi, elmi müəssisələrdə fəaliyyət göstərən əməkdaşların maarifləndirilməsi, onların MM hazırlığının yoxlanılmasıdır.
E.Quliyev qeyd edib ki, seminarlar ölkə Prezidentinin 1998-ci il 18 aprel tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Mülki müdafiə haqqında Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiq edilməsi barədə", Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin "Mülki müdafiənin təmin edilməsi barədə" 1998-ci il 25 sentyabr tarixli Qərarının və Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin MM qoşunlarının komandanlığının tövsiyələri əsasında təşkil olunacaq.
Diqqətə çatdırılıb ki, rəhbər heyətin MM məşqləri ildə bir dəfə təşkil olunur. Məşqlər zamanı rəhbər heyət obyektin MM planına əsasən özünün xidmət vəzifələrini öyrənir. 2016-ci ildə II Xüsusi şöbə tərəfindən elmi müəssisələrdə aparılan yoxlamalar zamanı rəhbər heyətin MM məşqlərinin keçirilməsində bəzi nöqsanlar aşkar olunub.
II Xüsusi şöbənin rəisi Eldar Quliyev institut və təşkilatların MM qərargah rəislərinə tədbirlərin keçirilməsinə nəzarətin gücləndirilməsi ilə bağlı tapşırıqlar verib.
Daha sonra şöbənin baş mütəxəssisi Əlimərdan Məhəmmədov məşq zamanı rəhbər və komandir-rəis heyətlərinin hərbiləşdirilmiş dəstələrinin MM hazırlanması qaydalarının metodikası ilə bağlı çıxış edib.
Seminarda, həmçinin 1 Mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə günü münasibətilə elmi müəssisə və təşkilatlarda tədbirlər plana uyğun olaraq seminarların keçirilməsi tövsiyə olunub.

1 февраля во Втором особом отделе аппарата Президиума НАНА состоялось очередное семинарское занятие.
Открывая вступительным словом мероприятие, в котором приняли участие начальники штабов гражданской обороны научных учреждений и организаций НАНА, заведующий отделом Эльдар Гулиев довел до внимания вопросы, стоящие на повестке дня.
Проинформировав об изучении методики проведения тренировок руководящего состава Гражданской обороны, Э.Гулиев отметил, что в соответствии с планом мероприятий ГО на 2017 год планируется проведение различных семинаров. Основная цель заключается в осуществлении профилактических мероприятий для предотвращения предполагаемых чрезвычайных ситуаций, просвещении сотрудников научных учреждений и проверке их ГО подготовки.
Э.Гулиев отметил, что семинары будут организованы на основе утвержденного Указом Президента страны от 18 апреля 1998 года «О применении Закона Азербайджанской Республики о Гражданской обороне», Постановления Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 25 сентября 1998 года «Об обеспечении Гражданской обороны» и рекомендаций командования войск ГО Министерства чрезвычайных ситуаций Азербайджанской Республики.
Было доведено до внимания, что тренировки по ГО руководящего состава организуются раз в год. В ходе тренировок руководящий состав в соответствии с планом ГО объекта изучает свои служебные обязанности. В 2016 году в ходе проверок, поведенных в научных учреждениях II Особым отделом, были выявлены некоторые недостатки при проведении тренировок по ГО руководящего состава.
Начальник II Особого отдела Эльдар Гулиев дал начальникам штабов ГО институтов и организаций поручения по поводу усиления контроля в проведении мероприятий.
Затем главный специалист отдела Алимардан Магомедов выступил в связи с методикой правил подготовки по ГО военизированных отрядов руководящего и командно-руководящего состава.
На семинаре по случаю 1 Марта - Всемирного дня гражданской обороны было рекомендовано проведение семинаров в соответствии с планом мероприятий в научных учреждениях и организациях.