Azərbaycan və İtaliya alimləri ölkəmizdə mövcud seysmik təhlükələri müzakirə ediblər
Fevralın 14-də AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda (GGİ) “Qafqaz ərazisinin seysmik və geodinamik monitorinqi: Məlumatların riyazi təhlili və zəlzələ təhlükələrinin qiymətləndirilməsi” mövzusunda seminar keçirilib.
Tədbirdə İtaliyanın Milli Tədqiqatlar Şurasının (İMTŞ) Ətraf Mühitin Təhlili üzrə Metodologiya İnstitutu ilə GGİ-nin alimləri Azərbaycan ərazisinin seysmik təhlükələrini müzakirə ediblər.
AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, GGİ-nin Seysmologiya və geodinamika şöbəsinin müdiri, akademik Fəxrəddin Qədirov tədbirin əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, seminar İMTŞ ilə əməkdaşlığa dair saziş və proqram çərçivəsində imzalanmış “Azərbaycan Respublikası ərazisinin seysmikliyinin məkan-zaman təhlili və seysmik təhlükənin qiymətləndirilməsi” adlı layihə əsasında təşkil olunub. Məqsəd tədqiqatların gedişatına nəzər salmaq və araşdırmaların yeni istiqamətlərini müəyyən etmək, həmçinin gənc alimlərin mövzu üzrə elmi biliklərini artırmaqdır. Layihənin elmi rəhbərləri italiyalı professor Luçiano Teleska və F.Qədirovdur.
Akademik əlavə edib ki, İMTŞ ilə AMEA arasında əməkdaşlıq 7 ilə yaxındır davam edir və bu müddət ərzində artıq 5 layihə yerinə yetirilib. Tədqiqatların nəticələrinə dair 10 məqalə “Thomson Reuters” platformasının bibliometrik şəbəkəsinə daxil olan jurnallarda dərc edilib. Ötən il İMTŞ-in rezidenti, professor Massimo İnquskyo ilə imzalanmış növbəti 5 illik müqavilə ilə bu əməkdaşlığın yeni mərhələsi başlanıb.
Alim Ərəbistan-Avrasiya plitəsində müşahidə olunan geodinamik proseslər və bunun təsiri ilə Abşeron yarımadasında toplanan tektonik gərginliklərdən də danışıb. Bildirib ki, Abşeron və Xəzər regionunun geodinamik vəziyyətini tədqiq etmək istiqamətində yeni yanaşmalar, o cümlədən müasir riyazi statistik üsullar tətbiq olunub.
Daha sonra italiyalı professor Luçiano Teleska “2003-2016 illər ərzində Azərbaycanın və ətraf ərazilərin seysmikliyinin məkan-zaman-maqnituda paylanılmasının statistik təhlili” adlı məruzə ilə çıxış edib. O, son illər azərbaycanlı həmkarları ilə birgə ölkəmizin ərazisində aparmış olduğu tədqiqatların hazırkı nəticələri barədə məlumat verib, növbəti mərhələdə görüləcək işlərdən danışıb. Qeyd edib ki, Qafqazda aktiv seysmik ocaqlar haqqında məlumatların baza halında toplanılması analiz və tədqiqatlar üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır. Qonaq bu məlumatlardan istifadə edərək tədqiqatların davam etdirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin də iştirak etdiyi tədbir digər çıxışlarla davam edib. Seminarda GGİ-nin Geotektonika və regional geologiya şöbəsinin rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Tələt Kəngərli, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli, geologiya üzrə fəlsəfə doktorları – dosent Qulam Babayev və Rafiq Səfərov, həmçinin digərlərinin mövzuya dair məruzələri dinlənilib.

14 февраля в Институте геологии и геофизики (ИГГ) НАНА состоялся семинар на тему «Сейсмический и геодинамический мониторинг территории Кавказа: Математический анализ данных и оценка угроз землетрясений».
На мероприятии ученые Института методологии по анализу окружающей среды Национального исследовательского совета Италии (НИСИ) и Института геологии и геофизики обсудили сейсмические опасности на территории Азербайджана.
Академик-секретарь Отделения наук о Земле НАНА, заведующий Отделом сейсмологии и геодинамики ИГГ, академик Фахраддин Гадиров рассказал о значении мероприятия. Сказал, что семинар организован на основе проекта «Пространственно-временной анализ сейсмичности территории Азербайджанской Республики и оценка сейсмической опасности», согласованного в рамках соглашения о сотрудничестве с НИСИ. Цель – рассмотрение и определение новых направлений исследований, а также повышение знаний молодых ученых касательно данной темы. Научные руководители проекта – итальянский профессор Лучано Телеска и Фахреддин Гадиров.
Академик добавил, что сотрудничество между НИСИ и НАНА продолжается около 7 лет, и за это время уже были выполнены 5 проектов. 10 статей по результатам исследований были опубликованы в журналах, входящих в библиометрическую сеть платформы «Thomson Reuters». С очередным контрактом сроком на 5 лет, подписанным в прошлом году с резидентом НИСИ, профессором Массимо Ингуско начался новый этап этого сотрудничества.
Ученый также рассказал о геодинамических процессах, наблюдаемых на Аравийской и Евразийской плитах, и тектонических напряжениях, накапливаемых под их влиянием на Абшеронском полуострове. Отмечалось, что в исследованиях геодинамического состояния Абшеронского и Каспийского регионов применены новые подходы и современные математические статистические методы.
Затем итальянский профессор Лучиано Телеска выступил с докладом «Статистический анализ пространственно-временного и магнитудного распределения сейсмичности Азербайджана и прилегающих территорий за 2003-2016 годы». Он проинформировал о результатах исследований, проведенных им совместно с азербайджанскими коллегами на территории нашей страны в последние годы, и о предстоящих работах на очередном этапе. Отмечалось, что сбор информации об активных сейсмических очагах Кавказа в виде базы представляют важное значение для анализов и исследований.
Мероприятие, в котором также принимал участие вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, продолжалось выступлениями других участников. На семинаре были заслушаны доклады по теме заведующего Отделом геотектоники и региональной геологии ИГГ, члена-корреспондента НАНА Талята Кенгерли, генерального директора Республиканского центра сейсмологической службы, члена-корреспондента НАНА Гурбана Етирмишли, докторов философии по геологии – доцента Гулама Бабаева и Рафика Сафарова.