Azərbaycan və İtaliya alimləri ölkəmizdə mövcud seysmik təhlükələri müzakirə ediblər
Fevralın 14-də AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda (GGİ) “Qafqaz ərazisinin seysmik və geodinamik monitorinqi: Məlumatların riyazi təhlili və zəlzələ təhlükələrinin qiymətləndirilməsi” mövzusunda seminar keçirilib.
Tədbirdə İtaliyanın Milli Tədqiqatlar Şurasının (İMTŞ) Ətraf Mühitin Təhlili üzrə Metodologiya İnstitutu ilə GGİ-nin alimləri Azərbaycan ərazisinin seysmik təhlükələrini müzakirə ediblər.
AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, GGİ-nin Seysmologiya və geodinamika şöbəsinin müdiri, akademik Fəxrəddin Qədirov tədbirin əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, seminar İMTŞ ilə əməkdaşlığa dair saziş və proqram çərçivəsində imzalanmış “Azərbaycan Respublikası ərazisinin seysmikliyinin məkan-zaman təhlili və seysmik təhlükənin qiymətləndirilməsi” adlı layihə əsasında təşkil olunub. Məqsəd tədqiqatların gedişatına nəzər salmaq və araşdırmaların yeni istiqamətlərini müəyyən etmək, həmçinin gənc alimlərin mövzu üzrə elmi biliklərini artırmaqdır. Layihənin elmi rəhbərləri italiyalı professor Luçiano Teleska və F.Qədirovdur.
Akademik əlavə edib ki, İMTŞ ilə AMEA arasında əməkdaşlıq 7 ilə yaxındır davam edir və bu müddət ərzində artıq 5 layihə yerinə yetirilib. Tədqiqatların nəticələrinə dair 10 məqalə “Thomson Reuters” platformasının bibliometrik şəbəkəsinə daxil olan jurnallarda dərc edilib. Ötən il İMTŞ-in rezidenti, professor Massimo İnquskyo ilə imzalanmış növbəti 5 illik müqavilə ilə bu əməkdaşlığın yeni mərhələsi başlanıb.
Alim Ərəbistan-Avrasiya plitəsində müşahidə olunan geodinamik proseslər və bunun təsiri ilə Abşeron yarımadasında toplanan tektonik gərginliklərdən də danışıb. Bildirib ki, Abşeron və Xəzər regionunun geodinamik vəziyyətini tədqiq etmək istiqamətində yeni yanaşmalar, o cümlədən müasir riyazi statistik üsullar tətbiq olunub.
Daha sonra italiyalı professor Luçiano Teleska “2003-2016 illər ərzində Azərbaycanın və ətraf ərazilərin seysmikliyinin məkan-zaman-maqnituda paylanılmasının statistik təhlili” adlı məruzə ilə çıxış edib. O, son illər azərbaycanlı həmkarları ilə birgə ölkəmizin ərazisində aparmış olduğu tədqiqatların hazırkı nəticələri barədə məlumat verib, növbəti mərhələdə görüləcək işlərdən danışıb. Qeyd edib ki, Qafqazda aktiv seysmik ocaqlar haqqında məlumatların baza halında toplanılması analiz və tədqiqatlar üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır. Qonaq bu məlumatlardan istifadə edərək tədqiqatların davam etdirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin də iştirak etdiyi tədbir digər çıxışlarla davam edib. Seminarda GGİ-nin Geotektonika və regional geologiya şöbəsinin rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Tələt Kəngərli, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli, geologiya üzrə fəlsəfə doktorları – dosent Qulam Babayev və Rafiq Səfərov, həmçinin digərlərinin mövzuya dair məruzələri dinlənilib.

ANAS Institute of Geology and Geophysics (IGG) held a seminar on "The seismic and geodynamic monitoring the Caucasus: Mathematical analysis and assessment of earthquake risks" on February 14.
At the event, scientists of the Institute of Environmental Analysis for Methodology Environment of the National Research Council of Italy (NRCI) and the Institute of Geology and Geophysics, discussed the seismic dangers in the territory of Azerbaijan.
Academician-Secretary of ANAS Division of Earth Sciences, head of the Department of Seismology and Geodynamics of IGG, Academician Fakhraddin Gadirov spoke about the importance of the event. He said that, the seminar was organized on the basis of the "Space-time analysis of seismicity of the territory of Azerbaijan Republic and assessment of seismic hazard", agreed in the framework of a cooperation agreement with NRCI.
The goal - review and identification of new areas of research, as well as increasing the knowledge of young scientists on the topic. Research project managers - Italian Professor Luciano Telesca and Fakhraddin Gadirov.
Academician said that, the cooperation between NRCI and ANAS lasts for about 7 years, and during that time had already been carried out 5 projects. 10 articles on the results of the research have been published in journals included in the citation «Thomson Reuters» platform network. On the next contract period of 5 years, signed last year with a resident of the NRCI, Professor Massimo Ingusko began a new stage of cooperation.
The scientist also spoke about the geodynamic processes observed in the Arabian and Eurasian plates, and tectonic stresses accumulated under their influence on the Absheron Peninsula. It was noted that, new approaches and modern mathematical statistical methods applied in the study of geodynamic condition of Absheron and Caspian regions.
Then the Italian professor Luciano Tele spoke on "Statistical analysis of spatial and temporal distribution of the magnitude and the seismicity of Azerbaijan and adjacent areas for the 2003-2016 years." He informed about the results of studies carried out jointly with the Azerbaijani counterparts in our country in recent years, and about the upcoming work on the next stage. It was noted that, the collection of information about active seismic centers of the Caucasus as a base are essential for analysis and research.
The event in which also participated ANAS Vice-President, Academician Ibrahim Guliyev continued by performances of other participants. At a seminar reports of the head of IGG Department of Geotectonic and Regional Geology, corresponding member of ANAS Talat Kangarli, general director of the Republican Seismological Servery Center, correspondent member of ANAS Gurban Yetirmishli, PhDs in Geology - Associate Professor Gulam Babayev and Rafig Safarov.